Reklama

Wolne media istnieją po to, żeby patrzeć władzy na ręce. InfoKatowice.pl, żeby być niezależne, nigdy nie brało, nie bierze i nie będzie brało pieniędzy z Urzędu Miasta Katowice ani jego spółek czy jednostek organizacyjnych. Przez to nie musimy udawać, że pewnych rzeczy nie widzimy. Dlatego tak ważne jest dla nas wsparcie naszych czytelników. Dzięki Wam będziemy mogli kontynuować naszą pracę i odkrywać kolejne nieetyczne czy wątpliwe działania obecnych czy kolejnych władz miasta.

InfoKatowice.pl powstało w drugiej połowie 2014 roku, idea, która przyświecała serwisowi była prosta – poruszać tematy, które z jakiegoś powodu nie chcą się przebić do lokalnych mediów. O ile wydawcy InfoKatowice.pl – Stowarzyszeniu Aktywności Obywatelskiej Bona Fides od czasu do czasu udawało się zainteresować media wątpliwymi działaniami miasta, to spora część tematów, o których informowali mieszkańcy lub działań miasta, które na pierwszy rzut oka wydawały się wątpliwe – była po prostu ignorowana.

Reklama

Urząd Miasta Katowice pośrednio lub bezpośrednio finansuje wiele gazet, portali i rozgłośni radiowych. InfoKatowice.pl nie otrzymywało, nie otrzymuje i nie chce otrzymywać żadnych pieniędzy z Urzędu Miasta, jego jednostek organizacyjnych i spółek. Dzięki temu możemy pełnić rolę, do której zostały stworzone media – patrzeć władzy na ręce. Nasi dziennikarze spędzają czasem wiele tygodni, żeby opublikować jeden ważny tekst, który odsłania kulisy działania władz samorządowych. W efekcie udało nam się ujawnić wiele nieetycznych lub wątpliwych działań Urzędu Miasta Katowice i jego jednostek organizacyjnych, a dużą część z nich dzięki temu wyeliminować.

Obecnie, gdy w związku z epidemią koronawirusa Katowice straciły dużo pieniędzy, działania niezależnych mediów są jeszcze bardziej potrzebne niż wcześniej. Dzięki istnieniu InfoKatowice.pl władze wiedzą bowiem, że każda źle wydawana przez nich złotówka wcześniej czy później zostanie przez nas opisana i przedstawiona mieszkańcom. 

InfoKatowice.pl to także platforma, która daje głos mieszkańcom, którzy w innym przypadku nie byliby słyszani. Zdumiewająco wiele tematów jest w Katowicach przemilczanych, a media o ile już piszą krytycznie o mieście, to robią wszystko, aby wyłączyć z tematu nazwisko aktualnie rządzącego prezydenta miasta Marcina Krupy. To niestety efekt „tresury urzędu” zastosowanej na lokalnych mediach – o władzy dobrze, albo wszelkie reklamy i inne formy wsparcia są wstrzymane.

Jak można nas wesprzeć?

Wesprzeć nas można na kilka sposobów. 

Po pierwsze wpłacając darowiznę na konto Stowarzyszenia:

Volkswagen Bank Direct
Tytuł wpłaty: Darowizna na cele statutowe
Nr konta: 49 2130 0004 2001 0272 7162 0001

Można także wspierać nas regularnie ustawiając w swoim banku comiesięczne polecenie przelewu darowizny na cele statutowe Stowarzyszenia.

Robiąc zakupy online można także skorzystać z aplikacji FaniMani.pl, która automatycznie przekaże nam darowiznę.

Zapraszamy też do naszego sklepu z zaangażowanymi społecznie T-shirtami, cały dochód z ich sprzedaży  przeznaczony jest na realizację naszej misji.

Wesprzesz nas także przekazując nam swój 1% podatku KRS 0000183154

Pamiętaj, że przekazane nam darowizny odliczysz w rocznym zeznaniu podatkowym (osoba fizyczna do 6% od dochodu, osoba prawna do 10% od dochodu)

Zobacz, co dotychczas udało nam się odkryć

Pracownicy Katowice Miasto Ogrodów podróżują po całym świecie. Wicedyrektor to prawdziwy obieżyświat

Maroko, Kanada, USA, Australia czy Republika Zielonego Przylądka. To m.in. tam wyjeżdżali pracownicy Katowice Miasto Ogrodów. Najdrożej i najdalej wyjeżdżała Tamara Kamińska, zastępca dyrektora instytucji, często w towarzystwie innego pracownika Jana Oslislo.

Pracownicy Katowice Miasto Ogrodów podróżują po całym świecie. Wicedyrektor to prawdziwy obieżyświat

Wesprzyj nas!

Katowice Miasto Ogrodów przepłaciło za nową stronę internetową, a następnie o niej zapomniało

Katowice Miasto Ogrodów za przygotowanie strony na platformie WordPress zapłaciło 13,5 tys. zł, gdy porządny szablon strony internetowej, spełniający bardzo wyszukane wymagania, kosztuje 40-60 dolarów. Sama strona zresztą do niczego nie była potrzebna, bo przez wiele miesięcy w ogóle nie była aktualizowana.

Tej strony należącej do Katowice Miasto Ogrodów pewnie nie znacie. Sporo kosztowała i chyba została zapomniana

Wesprzyj nas!

Słodki interes w Katowicach. Ile kosztowały ule na dachach basenów i NOSPR

Urząd Miasta na dachach dwóch basenów oraz siedziby NOSPR postawił ule. Choć jeden ul, wraz z pszczołami i zapłodnioną królową kosztuje ok 1000 PLN, magistrat zgodnie z umową za postawienie 3-4 uli, opiekę nad pszczołami i promocję całego przedsięwzięcia zapłacił 48 tysięcy złotych. Firma, która realizuje to przedsięwzięcie – PromArte Sztuka Promocji Agnieszka Kurtok – nie posiada strony internetowej ani profili w mediach społecznościowych, a jej przedstawiciel Mirek Rusecki kilka lat temu zatrudniony był na stanowisku rzecznika prasowego w biurze  Europejskiej Stolicy Kultury 2016 działającym przy Mieście Ogrodów.

Firma pracowała przy “hipsterskiej stodole” teraz zajmuje się miejskimi ulami. Słodki interes w Katowicach

Wesprzyj nas!

Jak Miasto Katowice postawiło na cztery miesiące obiekt w cenie domu

Miasto Katowice w okresie Szczytu Klimatycznego postawiło na Rynku na 4 miesiące pawilon ze słomy i drewna. Choć magistrat zapewniał, że jest jego właścicielem i że w przyszłości będzie on jeszcze wykorzystywany, okazało się, że był on tylko wynajęty. Za jego wynajem oraz na organizację odbywających się w nim wydarzeń zapłacono około 700 tysięcy złotych brutto.

Wiemy ile kosztowała „hipsterska stodoła”. Tania nie była…

„Hipsterska stodoła” okazała się jeszcze droższa. Katowicki „Miś” w cenie domu

Wesprzyj nas!

Katowice płacą za organizację, gdy inni na tym samym zarabiają. Kontrowersje wokół Jarmarku Bożonarodzeniowego

Miasto Katowice zapłaciło 19,5 tys. zł (netto) prywatnej firmie Jarmarki Śląskie aby zorganizowała Jarmark Bożonarodzeniowy w 2016 roku. Firma mogła w dodatku zarabiać na wynajmie stoisk w trakcie imprezy. Co ciekawe, ta sama firma za organizację podobnego wydarzenia w Rybniku już musiała miastu zapłacić. Dla porównania Kraków zarabia rok w rok grube pieniądze na wynajmie przestrzeni pod podobne imprezy (w 2016 r. ponad 144 tys. zł brutto).

Katowice płacą za organizację, gdy inni na tym samym zarabiają. Kontrowersje wokół Jarmarku Bożonarodzeniowego

Wesprzyj nas!

Cuda finansowe przed Świętami. Zaglądamy do umowy na promocję miasta na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Po tym, jak opisywaliśmy, że Urząd Miasta płaci prywatnej firmie, żeby postawiła na Rynku stoiska, za wynajem których pobiera pieniądze, magistrat zmienił sposób postępowania. Tym razem nie płacił za organizację Jarmarku Bożonarodzeniowego, ale za promocję na imprezie. W tym celu podpisano z firmą Jarmarki Śląskie 2 umowy, które opiewały na kwotę ponad 200 tysięcy złotych.

Cuda finansowe przed Świętami. Zaglądamy do umowy na promocję miasta na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Skandal to mało powiedziane. Wiemy ile miasto wydało na Jarmark Bożonarodzeniowy

Wesprzyj nas!

Odtajniamy wysokość wynagrodzenia Tomasza Szpyrki, radnego, który został dyrektorem basenów miejskich

Dyrektorem trzech budowanych przez Miasto basenów został Tomasz Szpyrka, radny rządzącego w Katowicach Forum Samorządowego i Marcin Krupa. Katowickie Wodociągi utajniły wynagrodzenie radnego-dyrektora, a sam Szpyrka twierdził, że nie może powiedzieć ile zarabia, bo spółka mu nie pozwala.

Rozmowa z Tomaszem Szpyrką. Ile zarabia dyrektor od basenów, które się budują? (audio)

Wesprzyj nas!

Urząd Miasta zwiększa nakład „Naszych Katowic” do 152 tys. na co wydał ponad 700 tys. PLN

Katowicach od lat spada liczba mieszkańców, systematycznie rośnie za to liczba egzemplarzy wydawanego przez Urząd Miasta miesięcznika „Nasze Katowice”. W 2018 r. publikowano 40 tys. egzemplarzy, a w 2020 r. już 152 tys. Sam koszt druku i kolportażu gazety to ponad 700 tys. PLN rocznie.

152 tys. gazet wyda miesięcznie miasto Katowice. Ile będzie kosztowało chwalenie się sukcesami?  

Wesprzyj nas!

Miasto zapłaciło Polsatowi 400 tys. PLN za transmisję koncertu Ich Troje

Katowice Miasto Ogrodów zapłaciło 400 tys. złotych telewizji Polsat za transmisję koncertu zespołu Ich Troje tłumacząc to osiągnięciem korzyści promocyjnych.

Miasto zapłaci Polsatowi 400 tys. zł. Za transmisję koncertu…Ich Troje

Wesprzyj nas!

500 tys. zł na wyścig 

500 tys. złotych na Tour de Pologne to marnowanie pieniędzy przez Katowice? Rozmawiamy z Andrzejem Zydorowiczem

500 tys. złotych na Tour de Pologne to marnowanie pieniędzy przez Katowice? Rozmawiamy z Andrzejem Zydorowiczem

Wesprzyj nas!

Magistrat podpisał umowy z kancelarią. W ramach pierwszej za ponad 14 tys. zł urzędnicy dowiedzieli się, że potrzebne będą kolejne na kilkaset tysięcy

Urząd Miasta Katowice podpisał dwie umowy z kancelarią Hogan Lovelss na obsługę prawną postępowania o udzielenie koncesji na zarządzanie Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. O tym, że jest potrzeba zatrudnienia zewnętrznej firmy doradczej, z którą ostatecznie miasto zawarło dwie umowy na ponad 700 tys. złotych powiedziała urzędnikom firma, która za ponad 14 tys. zł sprawdzała błędnie przeprowadzone postępowanie przez magistrat. Tą firmą była również Hogan Lovelss.

Magistrat podpisał umowy z kancelarią. W ramach pierwszej za ponad 14 tys. zł dowiedzieli się, że potrzebne będą kolejne na kilkaset tysięcy

Wesprzyj nas!

Ponad 100 tys. zł Katowice zapłaciły za nierozstrzygnięty przetarg na koncesję MCK i Spodka

Miasto Katowice za nierozstrzygnięty przetarg na zarządzanie Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodkiem zapłaciło ponad 100 tys. zł. Urzędnicy nie wzięli pod uwagę, że przetarg może nie wypalić, więc nie zabezpieczyli się odpowiednim zapisem w umowie z firmą, która obsługiwała postępowanie prawnie. Chodzi o kancelarię Hogan Lovelss z Warszawy. Ogłaszając kolejne postępowanie musieli podpisać nową umowę, w sumie obie opiewały na ponad 700 tys. złotych.

Wydają lekką ręką? Ponad 100 tys. zł Katowice zapłaciły za nierozstrzygnięty przetarg na koncesję MCK i Spodka

Wesprzyj nas!

Miasto w tym roku wyda miliony na Spodek i MCK. Na obiektach zarabia prywatna firma

Koncesję na zarządzanie Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym posiada spółka PTWP Event Center, która rocznie za najem budynków płaci miastu nieco ponad 1,5 mln zł (netto). To mało, biorąc pod uwagę fakt, że w zeszłym roku tylko na obiekt MCK miasto wydało 1,7 mln zł, a na Spodek ponad 6,5 mln zł. W tym roku już miasto planuje wydać na oba budynki ponad 5,8 mln zł.

Miasto w tym roku wyda miliony na Spodek i MCK. Na obiektach zarabia prywatna firma

Wesprzyj nas!

Ponad 468 tys. PLN za 35 dni szkoleń i doradztwa z zakresu PR i komunikacji

Miasto Ogrodów i Urząd Miasta Katowice zapłaciły w sumie ponad 468 tys. PLN za 35 dni szkoleń i doradztwa z zakresu PR i komunikacji. To znacznie więcej niż za taką usługę otrzymuję najbardziej renomowane agencje PR w Polsce. Wszystkie umowy były realizowane na zasadach zapytania ofertowego. Miasto Ogrodów wysłało zapytania do trzech przez siebie wybranych firm, w tym do Stowarzyszenia Współpracy regionalnej, które zajmuje się głównie ekonomią społeczną.

Przeczytaj szczegóły:

https://www.infokatowice.pl/2016/09/05/katowicach-kultura-sie-oplaca-10-tys-zl-dzien-pracy-szokujace-wydatki-miasta-ogrodow/ 

https://www.infokatowice.pl/2016/09/10/ponad-468-tys-zl-miejskiej-kasy-szkolenia-szkolilo-sie-miasto-ogrodow-magistrat/ 

https://www.infokatowice.pl/2016/09/07/dziwny-dobor-firm-wysokie-ceny-niejasne-tlumaczenia-miasta-ogrodow-kosztuja-szkolenia-rynku/

Fundacja, w radzie której zasiada Kuba Wojewódzki dostała od Katowic 1 mln złotych. Działała 3 miesiące

Urząd Miasta Katowice podpisał umowę w trybie z wolnej ręki na świadczenie usług promocyjnych z Fundacją Promocji Regionów „Wyspa Kultury”, w radzie której zasiadał Kuba Wojewódzki. Miasto na Międzynarodowy Festiwal Seriali “Serialis” przeznaczyło 1 mln złotych i dodatkowo umożliwiło Fundacji skorzystanie z darmowych dni przysługujących Katowicom w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (oszczędność rzędu ok 840 tys. PLN). W momencie podjęcia decyzji o przyznaniu środków „Wyspa Kultury” nie była nawet jeszcze zarejestrowana.

Przeczytaj szczegóły:

https://www.infokatowice.pl/2016/08/23/fundacja-radzie-ktorej-zasiada-kuba-wojewodzki-dostala-katowic-1-mln-zlotych-dziala-3-miesiace/

https://www.infokatowice.pl/2016/12/27/gala-serialis-nie-poleciala-w-telewizji-swiatecznego-cudu-z-katowic-nie-bylo/

Jak Miasto Ogrodów wydało z naruszeniem prawa 60 tys. euro na strategię muzyczną Katowic

Miasto Ogrodów zleciło z naruszeniem prawa przygotowanie brytyjskiej firmie Strategii muzycznej Miasta Katowice. Po publikacjach w tej sprawie i napisanej skardze, dyrektor Piotr Zaczkowski został uznany winnym naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Przeczytaj szczegóły:

https://www.infokatowice.pl/2016/06/16/urzednicy-wydali-60-tys-euro-raport-miasto-bedzie-jeszcze-bardziej-kreatywne/

https://www.infokatowice.pl/2017/07/12/dyrektor-katowice-miasto-ogrodow-nieprawomocnie-winny-wiadomo-ze-kary-nie-bedzie/

Jak dyrektor Miasta Ogrodów wspierał w trakcie kampanii wyborczej Marcina Krupę

Dyrektor Katowice Miasto Orgodów Piotr Zaczkowski w trakcie kampani wyborczej w 2014 r. wysłał e-mail do Marcina Krupy, w którym instruował go, o czym ma mówić podczas zbliżającej się debaty kandydatów na prezydenta miasta. Wiadomość została wysłana ze służbowej skrzynki dyrektora na służbową skrzynkę ówczesnego wiceprezydenta.

Prezydent Katowic zaprzecza jakoby dyrektor Miasta Ogrodów doszkalał go w trakcie kampanii wyborczej

Wesprzyj nas!

Odtajniamy umowę. Miasto przez 15 lat dopłaci ponad 90 mln złotych do Spodka

Od 2016 r. Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym zarządza prywatna spółka PTWP Event Center. Miasto zgodnie z umową z tytułu oddania w koncesję obu obiektów otrzymuje rocznie niecałe 2 miliony PLN. Samo zaś zobowiązane jest do dopłacania do infrastruktury Spodka ponad 6 milionów rocznie.

Odtajniamy umowę. Miasto przez 15 lat dopłaci ponad 90 mln złotych do Spodka

Wesprzyj nas!

Urząd miasta stawia wiaty na Rynku, a następnie je poprawia i jeszcze raz poprawia

Na ulicy Warszawskiej i al. Korfantego zbudowano dwie tramwajowe wiaty za 1 mln złotych. Te nie spełniały swojej roli, bo daszki przy wiatach były za krótkie i część ławek mokła, gdy padał deszcz. Inwestycję poprawiono za 430 tys. zł, następnie odebrano, ale ławki dalej były mokre. Pół roku później wiaty zostały poprawione po raz kolejny.

https://www.infokatowice.pl/2016/08/22/pechowe-wiaty-rynku-daszki-430-tys-zlotych-pomoga-wideo/

https://www.infokatowice.pl/2016/04/08/miasto-tlumaczy-sprawe-wiat-rynku-katowicach/

https://www.infokatowice.pl/2016/09/22/430-tys-zl-wydane-poprawe-inwestycji-lawki-ciagle-mokre-przystanek-problem-katowicach-zdjecia/

https://www.infokatowice.pl/2017/01/12/ukradkiem-poprawili-wiaty-tramwajowe-na-rynku-w-katowicach-to-juz-trzecie-podejscie-do-inwestycji/

Wesprzyj nas!

Jak Urząd Miasta stawiał na Rynku designerskie ogródki

Za projekt designerskich ogródków zamówiony w 2016 roku magistrat zapłacił ponad 125 tys. zł. Przygotowała go firma Arsis Atelier. Później trzeba go było poprawić. „Projekt budowlano-wykonawczy zamienny” opracowany przez BUDOPROJEKT kosztował 24.600 zł. Następnie ogłoszono kilka przetargów na wyłonienie wykonawcy ogródków, które zostały unieważnione. Ostatecznie designerskie ogródki na Rynku nie powstaną.

Wyszła totalna kompromitacja ze zmarnowanymi pieniędzmi w tle

Wesprzyj nas!

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.