Prezydent Katowic Marcin Krupa zaprzecza, jakoby dyrektor Miasta Ogrodów Piotr Zaczkowski miał doszkalać go przed debatami w trakcie kampanii wyborczej. Do Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej “Bona Fides” dotarł mail wysłany ze skrzynki Zaczkowskiego pod koniec października 2014 roku, do wtedy jeszcze kandydata na prezydenta Katowic Marcina Krupy – wówczas wiceprezydenta miasta. Krupa wybory wygrał, a Piotr Zaczkowski na początku tego roku został powołany bez konkursu na stanowisko dyrektora połączonych Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek oraz Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

W samej wiadomości nie ma nic zdrożnego, ale pozostaje pytanie, czy urzędnik w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych powinien zajmować się sprawami kandydata na prezydenta. Tutaj rodzi się też kolejne pytanie – ilu urzędników w ten sposób wspierało kandydaturę Marcina Krupy na prezydenta Katowic?

W mailu znalazła się informacja o zrównoważonym rozwoju i aktywności obywatelskiej, a także współpracy miejskich jednostek kultury z NGO. Dyrektor Zaczkowski nawet wymienił wśród dobrych przykładów organizowanie społecznościowe realizowane przez Bona Fides.

Sęk w tym, że zawodowo wiceprezydent Marcin Krupa z działalnością Miasta Ogrodów nie miał zbyt wiele wspólnego. Wtedy nadzorował prace w zakresie: “planowania strategicznego, rozwoju systemów transportowych, ochrony i kształtowania środowiska, gospodarki komunalnej, zagospodarowania i planowania przestrzennego oraz budownictwa”.

Zadaliśmy prezydentowi Katowic kilka pytań w związku z wysłanym mailem.

– Dlaczego Pan Piotr Zaczkowski w trakcie pełnienia obowiązków służbowych doszkalał Pana (wówczas kandydata na urząd Prezydenta Katowic), w trakcie godzin pracy obu Panów?

 Marcin Krupa: Nie doszkalał.

– Czy inni urzędnicy/pracownicy gminy również w trakcie godzin swojej pracy przygotowywali Pana do debat lub jakichkolwiek innych elementów kampanii?

Marcin Krupa: Nie.

– Czy współpraca z Panem Piotrem Zaczkowskim miała wpływ na powołanie jego osoby na stanowisko dyrektora Miasto Ogrodów (po połączeniu z CKK im. Krystyny Bochenek)?

Marcin Krupa: Nie.

Postanowiliśmy zapytać też Piotr Zaczkowskiego (za pośrednictwem rzecznika pasowego Miasta Ogrodów) w sprawie i ten potwierdził, że mail dotyczył debaty, w której miał wziąć udział kandydat na prezydenta miasta.

– Dlaczego [dyrektor KMO] wysyłał wtedy jeszcze Marcinowi Krupie wiceprezydentowi Katowic maile w trakcie kampanii wyborczej, dotyczące kampanii wyborczej?

Piotr Zaczkowski: Korespondencja dotyczyła wyłącznie zagadnień i postulatów związanych z działalnością KMO (Katowice Miasto Ogrodów – red.) oraz współpracy miedzy miastem Katowice, instytucją Katowice Miasto Ogrodów i organizacjami pozarządowymi (tzw. trzecim sektorem), jako przyczynek do mającej się odbyć debaty organizowanej przez NGO z kandydatem na prezydenta.

– Czy dyrektor jednostki kultury w godzinach pracy powinien zajmować się kampanią wyborczą?

Piotr Zaczkowski: Korespondencja dotyczyła wyłącznie zagadnień i postulatów związanych z działalnością KMO oraz współpracy miedzy miastem Katowice, instytucją Katowice Miasto Ogrodów i organizacjami pozarządowymi (tzw. trzecim sektorem), jako przyczynek do mającej się odbyć debaty organizowanej przez NGO z kandydatem na prezydenta.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.