Reklama

Urząd Miasta Katowice podpisał umowę w trybie z wolnej ręki na świadczenie usług promocyjnych z Fundacją Promocji Regionów „Wyspa Kultury” z Warszawy. Miasto na Międzynarodowy Festiwal Seriali „Serialis” przeznaczyło 1 mln złotych. Fundacja została zarejestrowana nieco ponad 3 miesiące temu, nie ma swojej strony internetowej, trudno też o numer telefonu do jej warszawskiej siedziby.

– Zamówienie udzielono zgodnie z procedurą dysponowania środkami na promocję turystyki biznesowej na terenach postindustrialnych i udzielone zostało w trybie z wolnej ręki – tłumaczy nam Joanna Górska z katowickiego magistratu.

Reklama

W sieci trudno znaleźć więcej informacji na temat Fundacji niż te, które podane są w Krajowym Rejestrze Sądowym. „Wyspa Kultury” nie ma swojej strony internetowej, nie udało nam się również znaleźć numeru telefonu do warszawskiej siedziby Fundacji.

Próżno jej również szukać w portalu bazy.ngo.pl – gdzie znaleźć można informacje o praktycznie każdej organizacji działającej w tzw. trzecim sektorze. Fundacja pojawiła się w Krajowym Rejestrze Sądowym na początku maja 2016 roku. Jej prezesem jest Karolina Wit, w radzie fundacji zasiada Kuba Wojewódzki.

– W ramach kwoty przeznaczanej na Festiwal Seriali Serialis Miasto Katowice otrzymuje od organizatorów bogatą pulę działań promocyjnych i reklamowych związanych m.in. z ekspozycją logo i treści promocyjnych w prasie, mediach społecznościowych, czy nośnikach outdoorowych – zapewnia Joanna Górska z katowickiego magistratu. –  Zapowiedzi medialne oraz relacje z imprezy pozwolą zapewne osiągnąć wysoki współczynnik tzw. ekwiwalentu reklamowego – który, podobnie jak w przypadku wielu innych imprez dotowanych przez miasto Katowice, zapewne przekroczy inwestowaną kwotę.  Nie bez znaczenia jest także dotarcie do odwiedzających festiwal gości, który będą mieli także okazje do doświadczenia na własnej skórze przemian, które zaszły w Katowicach, co doprowadzi do zmiany sposobu myślenia o Katowicach – dodaje.

Cichociemna Fundacja

Sytuacja robi się coraz bardziej dziwna. Zadzwoniliśmy do Katarzyny Szczytowskiej, rzecznika prasowego festiwalu Serialis, która stwierdziła, że nie jest upoważniona do rozmowy na temat Fundacji. Poprosiliśmy więc o kontakt do kogoś z fundacji, ale rzecznik festiwalu stwierdziła, że nie może nam podać takiego kontaktu. Nawet do prezes fundacji Karoliny Wit, która jak się okazało jest również koordynatorką Serialis. Jej mail znajduje się na stronie Festiwalu.

Wysłaliśmy więc maila do Karoliny Wit pytając m.in. jakie doświadczenie ma Fundacja w organizacji dużych, opiewających na ponad milion złotych imprez oraz jak to się stało, że Fundacja pojawiła się w Katowicach. Na odpowiedź czekamy.

Miasto natomiast jest przekonane o dobrych efektach finansowych przez siebie działań promocyjnych.

 – Promocja wydarzenia znakomicie wpisuje się w dynamiczny rozwój szeroko rozumianej turystyki biznesowej w Katowicach. W 2015 r. odbyło się u nas ponad 6 600 wydarzeń o charakterze konferencyjnym, na które przybyło ponad 580 tys. gości – dowiedzieliśmy się w magistracie.

Reklama

22 KOMENTARZE

 1. Jak można wydać milion złotych na takie głupoty i w dodatku dać to jakiejś cichociemnej fundacji, o której nikt nigdy nie słyszał. Tym się powinien zainteresować prokurator!

 2. Mam nadzieję, że będziecie się tą sprawą interesowali do końca, bo nie może być tak, że nagle ktos poza konkursem dostaje milion i nikt nic nie wie!

  • „Urząd Miasta Katowice podpisał umowę w trybie z wolnej ręki na świadczenie usług promocyjnych…”
   Urząd ma takie prawo -> może tak być.

 3. A kasy brak w mieście na teatry, świetlice, albo na jedyne w Polsce Muzeum Komputerowe, które nie mając pieniędzy tyle zrobiło i robi dalej, ale po co komuś pomagać – w myśl zasady: żyją i ciągną wózek to po co im dawać, poradzą sobie . Szkoda słów..

 4. Kto mnie jako mieszkanca Katowic pytal czy dac temu zalosnemu klaunowi 1 mln zeta ?? Czy juz nie ma nic innego w co warto inwestowac 1 milion ? Hala sportowa Sily Myslowice w zapasch niech zostanie odnowiona ,a nie finansowany bandyta wkladajacy polska flage w odchody !!! Jakim prawem dajecie moje pieniadze temu ZERU !!?? Czy w Katowicach nie ma agencji zajmujacej sie promocja ?? Trzeba placic Wojewodzkiemu i Warszawce??!!

  • Sugeruję odróżnić Wojewódzkiego od całej fundacji. To FUNDACJA dostaje pieniądze, nie Wojewódzki. I robią za to festiwal, na który zapraszają aktorów z „Gry o tron”, co raczej tanie nie jest (nawet przy tych trzecioplanowych). Poza tym, festiwal odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jak myślisz, ile kosztuje wynajęcie takiego obiektu.
   Więcej myślenia, mniej bezmyślnego hejtu.

 5. A ja myślę że to fajna promocja dla miasta dla ludzi z całej Europy. Takich eventów nie ma praktycznie. Sam nie jestem fanem ani piłki nożnej ani ręcznej, a oni dostają o wiele więcej wsparcia. Piłka nożna kojarzy mi się tylko z „kibolami” niestety i burdami na zniszczenia które idzie o wiele więcej pieniędzy. Wreszcie Katowice wpadli na pomysł dobrej promocji dla ludzi z całej Europy, super – tak trzymać!!

 6. Panie Krupa przewalił pan milion zlotych na podstarzałego fircyka. Fircyka co to ani artysta ani chłop gratuluję bezguscia panie namaszczony przez sołtysa Uszoka panie prezydencie.

 7. wiemy juz na pewno, ze na forum Mamy ENVO – osobè z ktôrà warto sie skontaktowac redakcji po szczegoly kto z trzecioplanowych aktorow Gry o Tron bedzie na festiwalu :))))) i može pare innych detali gdyż zdaje siè być biegła/y w temacie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.