Spodek / fot. Erdem YILDIZ

Miasto w tym roku wyda miliony na Spodek i MCK, a te trafiły w zarząd prywatnej firmy na 15 lat. Koncesję na zarządzanie obiektami otrzymała PTWP Event Center, która rocznie za najem budynków płaci miastu nieco ponad 1,5 mln zł (netto). To mało, biorąc pod uwagę fakt, że w zeszłym roku tylko na obiekt MCK miasto wydało 1,7 mln zł, a na Spodek ponad 6,5 mln zł. W tym roku już miasto planuje wydać na oba budynki ponad 5,8 mln zł. Zapytaliśmy, w jaki sposób umowa na zarządzania Spodkiem i MCK jest korzystna dla miasta. Sęk w tym, że urzędnicy…nie są w stanie na to pytanie odpowiedzieć.  

W połowie 2016 roku miasto Katowice rozstrzygnęło postępowanie i koncesję na zarządzanie Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, koncesję otrzymała firma PTWP Event Center. Ta na 15 lat przejęła zarządzanie nad obiektami. Miasto w ramach umowy ma dostępnych 40 dni darmowych w MCK i 10 w Spodku – za resztę musi płacić. Do tego otrzymuje od firmy ponad 1,5 mln zł (netto) rocznie z tytułu użytkowania obiektów.

Jak ujawniło InfoKatowice.pl, zgodnie z umową miasto jest zobowiązane do dopłacania do infrastruktury samego Spodka rocznie 5 mln złotych (netto). Katowice mają też prawo do 14 procent kwoty za każdy rok, w którym przychód operacyjny Spodka i MCK przekroczył 15 mln złotych netto.

O umowę koncesyjną pytaliśmy pod koniec 2016 roku prezesa PTWP Event Center Wojciecha Kuśpika. Ten przekonywał, że miasto nawet dopłacając do obiektów oszczędza.

To jednak nie wszystko, bo do zarządcy MCK płynie de facto również pośrednie wsparcie ze strony miasta. Chodzi o tzw. pieniądze na turystykę biznesową. Miasto „na wykup świadczeń promocyjnych” w trakcie imprez organizowanych w MCK i Spodku wydaje rocznie 9 mln zł. Na te pieniądze mogą liczyć tylko wydarzenia, które są organizowane w tych obiektach.

W 2018 roku miasto wyda dużo

Zgodnie w umową na koncesję, świadczenia serwisowo-gwarancyjne i remonty w obydwu obiektach są po stronie miasta, natomiast bieżące utrzymanie i konserwacja leży po stronie zarządcy. W tym roku Urząd Miasta Katowice zaplanował, że wyda 3 mln zł na modernizację pomieszczeń, części infrastruktury użytkowej i toalet w Spodku.

W 2017 roku magistrat wydał ponad 6,5 mln zł. – Koncesjodawca poniósł wydatek w wysokości 6.582.729,00 zł, w tym: roczna dopłata do infrastruktury Spodka – 6 150 000 zł; pozostała kwota to zakup usług remontowych – wylicza Ewa Lipka, z Urzędu Miasta Katowice.

2,8 mln zł w 2018 roku miasto planuje wydać na MCK. Pieniądze mają zostać wydane na: 29„konserwacje, przeglądy, umowy serwisowe dla utrzymania gwarancji systemów i urządzeń oraz naprawy niepodlegające gwarancji i zakup usług remontowych”.

W 2017 roku MCK też było kosztowne dla Katowic. – Koncesjodawca poniósł wydatek w wysokości 1 700 000 zł – konserwacje, przeglądy, umowy serwisowe dla utrzymania gwarancji systemów i urządzeń oraz naprawy niepodlegające gwarancji i na zakup usług remontowych – poinformowali nas katowiccy urzędnicy.

To jednak nie wszystko. Bo w 2017 roku miasto musiało zapłacić również  189 364 zł z tytułu obsługi kosztów eksploatacyjnych obiektów podczas wydarzeń, których miasto było organizatorem lub współorganzatorem. W zeszłym roku Katowice zapłaciły też 12,3 tys. zł za najem sali w MCK.

Urząd nie potrafi odpowiedzieć

Zapytaliśmy w magistracie, biorąc pod uwagę wyżej wymienione liczby, w jaki sposób umowa na zarządzanie Spodkiem i MCK przez PTWP Event Center jest korzystna dla miasta i mieszkańców Katowic.

Panie Redaktorze, informuję, że pytanie przesłane drogą mailową w dniu 9 stycznia br. w zakresie: “W jaki sposób umowa na zarządzanie Spodkiem i MCK przez PTWP EC jest korzystna dla miasta i mieszkańców?​” wymaga ono analizy, której Urząd Miasta Katowice nie posiada. Interpretacja taka nie mieści się w definicji informacji publicznej – przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej nie zawierają podstawy prawnej do skutecznego żądania wykładni zapisów umowy zawartej przez organ samorządu terytorialnego – poinformowała nas Ewa Lipka, rzecznik Urzędu Miasta Katowice.

Zadaliśmy też drugie pytanie, czy jakiekolwiek służby (np. CBA) prosiły miasto o wydanie umowy zawartej z PTWP Event Center?

– Natomiast pytanie z zakresie: “Czy jakiekolwiek służby (np. CBA) prosiły miasto o wydanie umowy zawartej z PTWP Event Center?” informuję, że nie prowadzimy statystyk udostępniania umów – nie ma obowiązku prawnego prowadzenia takiego rejestru. W związku z powyższym nie posiadamy informacji w tym zakresie – odpowiedziała nam rzeczniczka magistratu.

10 KOMENTARZE

 1. Cieszę się, że są takie organizacje jak wasza, które dbają pielęgnują dziadostwo. Dzięki waszym działaniom, ludzie stwierdzają, że nie warto próbować coś zmieniać, tylko wybierają emigrację.

  • Mało sensowny ale odważny komentarz, choć anonimowy. Nie wiem co znaczy “pielęgnują dziadostwo” i o jakie działania chodzi? I kto i niby gdzie wybiera tą emigrację? Pozdrawiam A. Maciaszczyk

 2. Redakcjo, kopcie głębiej. Wiecie jaka agencja PR spaja TDJ, Ptwp i urzad miasta? Przecież były afery z tdj w sprawie przejęcia tych gruntów obok spodka, a potem w ręce ptwp wpada spodek z mck. Za czyją sprawką? Łysy pan bił gorliwie bravo na konwencjach Krupy i to on rozdaje karty. A jeszcze ciekawostka, abstrahując od tych podmiotów. Wiecie za co chcieli zamknąć senatora Koguta, a jego syna skutecznie zapuszkowali? Za to, że inwestor galerii libero, który wpłacał na kampanie krupy ciekawe kwoty, wpłacił i kogutowi na fundację. <3 tak się robi interesy w polandii.

 3. Szanowny Panie Autorze,
  Proszę o wyjasnienie – czy mając takie dane złożył Pan może do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niegospodarności przez urzędników podpisujących taką umowę?
  Łączę wyrazy uszanowania.

  • Witam Serdecznie,

   To nie nasza rola składanie tego typu doniesień. Zresztą w przypadku Katowic, to dużą część czasu spędziłbym na pisaniu tego typu pism 🙂

   Pozdrawiam Artur Maciaszczyk

 4. […] Urząd Miasta Katowice przekazał na 15 lat w ramach tzw. koncesji Spodek i Międzynarodowe Centrum … To ona zarządza obiektami i płaci miastu z tego tytułu nieco ponad 1,5 mln zł (netto). Firma zajmuje się bieżącym utrzymaniem obiektów, natomiast remonty i modernizacje leżą po stronie miasta. W umowie na koncesję z PTWP Event Center jest nawet zapis, że miasto rocznie będzie dopłacać do infrastruktury Spodka 5 mln zł (netto – brutto wychodzi ponad 6 mln zł). […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.