foto: Arakdiusz Ławrywianiec

Większość z nas kojarzy drzeworyt Wielka fala w Kanagawie, który można spotkać na T-shirtach, kalendarzach, fototapetach i innych przedmiotach codziennego użytku. Jego autorem jest Katsushika Hokusai, którego działa do połowy maja można podziwiać w Muzeum Historii Katowic.

Katsushika Hokusai urodził się 31 października 1760 w Edo, dzisiejszym Tokio. Zasłynął jako artysta malarz ukiyo-e i grafik okresu Edo (XVII–XIX w.). Od jego imienia – Hokusai – wzięła nazwę jedna z japońskich szkół malarskich.

Największy rozgłos przyniósł artyście cykl barwnych drzeworytów Trzydzieści sześć widoków góry Fudżi. Wśród nich znalazła się Wielka fala w Kanagawie, szczególnie ukochana przez Europejczyków – obecnie pojawia się w postaci zdobień m.in. na porcelanie, a także T-shirtach, kalendarzach, fototapetach i innych przedmiotach codziennego użytku.

Na wystawie w Muzeum Historii Katowic możemy podziwiać japońskie surimono z prywatnej kolekcji, wydrukowane z oryginalnych form drewnianych pochodzących z okresu Edo, z przełomu XVIII i XIX wieku, przy użyciu technik i technologii zabronionych przez Siogunat Tokugawów w trakcie reform we wczesnych latach czterdziestych XX wieku. W niektórych przypadkach oryginalne wydruki z epoki Edo już nie istnieją, co powoduje, że przedruk z okresu Meiji (1868–1912) jest jedyną formą zapisu tych tematów.

Wyjątkowa precyzja i niecodzienna technika wykonania wielokrotnie dają złudzenie trójwymiarowości. Każdy najdrobniejszy element posiada swoją symbolikę, głębsze przesłanie. Oglądając wystawę można podziwiać nie tylko barwy i kształty, ale i poczuć to, co leżało w humanistycznej duszy twórców tamtego okresu.

Dlaczego warto obejrzeć tę wystawę?

– Prace Katsushiki Hokusaia są prezentowane w najsłynniejszych muzeach na całym świecie. Jego twórczość miała tak wielki rozgłos jeszcze w czasach jego życia, że pokonała dziewiętnastowieczne zamknięcie Japonii i wywarła trwały wpływ na późniejszą sztukę europejską – zachęca Jakub Mann z Muzeum Historii Katowic. – Surimono, które tworzył, były jedną z najbardziej wysublimowanych i wspaniałych form podarków w XIX wiecznej Japonii. Co ważne, zaprezentowane prace nie są reprodukcjami, a oryginalnymi działami powstałymi niemalże 250 lat temu. Zwiedzenie tej wystawy w naszym muzeum, w sercu Katowic, to niepowtarzalna okazja do spotkania się ze sztuką światowego wymiaru – dodaje Mann.

Gdzie i i kiedy wystawa jest dostępna?

Wystawa jest czynna do 17 maja w Muzeum Historii Katowic przy ul.Szafranka 9.
Bilet normalny: 20 zł
Dzieci i młodzież (w wieku 7 – 17 lat), emeryci, studenci: 15 zł
Dzieci z rodziną – minimum dwoje dorosłych i dzieci w wieku 7-17 lat (każdy dorosły kupuje bilet kat. A lub B): 10 zł za każde dziecko
Grupy szkolne – od 15 dzieci, nauczyciel (opiekun) grupy – wstęp bezpłatny: 10 zł za każde dziecko
Dzieci poniżej 7 roku życia: wstęp bezpłatny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.