Nagroda za spokój przed wyborami? Radni ponownie pytają o prawie 20 tys. złotych dla dyrektora. W styczniu katowiccy radni pytali władze miasta o uzasadnienie nagrody dla dyrektora Muzeum Historii Katowic. Dostał prawie 20 tys. zł w 2018 roku, a rok wcześniej niewiele mniej. Po otrzymaniu zdawkowego pisma od wiceprezydent Marzeny Szuby, w którym podano jedynie podstawę prawną, radni opozycji ponownie chcą uzasadnienia dla przyznanej nagrody. Tym razem chcą także ujawnienia wniosku o nagrodę, jaki w tej sprawie – zgodnie z prezydenckim zarządzeniem – musi być sporządzony przez naczelnika Wydziału Kultury katowickiego magistratu.

Radni Koalicji Obywatelskiej w styczniu złożyli interpelację w sprawie nagrody dla dyrektora miejskiego muzeum (pisaliśmy o tym tutaj). Chodzi o ponad 19,6 tys. zł, które w ubiegłym roku otrzymał dyrektor Muzeum Historii Katowic Jacek Siebel. Władze stwierdziły wówczas, że to „nagroda roczna”. W związku z tym radni poprosili o pisemne uzasadnienie, bo podejrzewali, że nagroda została przyznana za „uciszenie” pracowników, którzy z powodu rażąco niskich pensji wszczęli spór zbiorowy i grozili strajkiem tuż przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Z tym, że należy zaznaczyć, że dyrektor MHK dostał równie wysoką nagrodę rok wcześniej – 19 tys. zł.

Pisemna odpowiedź wiceprezydent miasta Marzeny Szuby na pytania radnych była zdawkowa, a zamiast jakiegokolwiek uzasadnienia nagrody, podano jedynie podstawę prawną, co wyszło raczej mało poważnie.

Radni niezadowoleni z odpowiedzi władz

Na początku marca klub radnych Koalicji Obywatelskiej ponownie złożył interpelację w tej sprawie. Radni wskazali, że w piśmie wiceprezydent Szuby nie odniesiono się do najważniejszego pytania, czyli pisemnego uzasadnienia dla przyznania rocznej nagrody dyrektorowi Muzeum Historii Katowic. Zaznaczyli, że podanie podstawy prawnej nie jest odpowiedzią na ich pytanie.

– Dlaczego zdecydowano się akurat na taką nagrodę – w takiej wysokości (19 700 PLN)? Czy Pan Prezydent aż tak wysoko ceni pracę Dyrektora MHK? Jakie przesłanki, sukcesy lub osiągniecia Dyrektora MHK spowodowały przyznanie nagrody w takiej wysokości? (Czy były to dobre wyniki finansowe instytucji? Pozyskanie środków zewnętrznych na działalność instytucji? Dbałość o wizerunek miasta?). Czemu tak wysoka nagroda została przyznana dyrektorowi instytucji, która de facto jest niedostępna dla osób starszych i niepełnosprawnych? (nie ma możliwości wejścia na żadną z wystaw, gdyż brak jest schodołazu lub windy) – napisali w interpelacji radni Koalicji Obywatelskiej.

Jednocześnie radni KO poprosili – zgodnie z Załącznikiem nr 2 do Zarządzenia nr 1205/2017 Prezydenta Miasta Katowice z dnia 17.01.2017 r. – o przedstawienie kopii wniosku wraz z uzasadnieniem o przyznanie nagrody rocznej Dyrektorowi MHK, przygotowanego przez Naczelnika Wydziału Kultury UM Katowice.

Władze miasta nie udzieliły jeszcze odpowiedzi na tę interpelację.

Prezydent Katowic sowicie nagradzał swoich dyrektorów w 2018 roku. Kto dostał najwięcej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.