KCEM wizualizacja / fot. Biuro projektowe Bauren
Reklama

Za 18 mln zł powstanie Katowice Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Przy ulicy Kościuszki 165 powstanie to wyjątkowe miejsce poświęcone muzyce i kulturze. Ma być gotowe w 2025 roku. 

Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” to hołd dla tego wybitnego kompozytora, który przez lata związany był z Katowicami. Będzie to miejsce, gdzie dowiemy się więcej o Wojciechu Kilarze, ale i będzie służyło mieszkańcom Katowic, poprzez organizację recitali, minifestiwali czy warsztatów. Liczę także, że przyciągnie do miasta zwiedzających z kraju i zza granicy” – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Reklama

Posesja przy ul. Kościuszki to obecnie plac budowy, a prace toczą się zarówno w dotychczasowym domu kompozytora, jak i nowopowstającym obok niego budynku. 

„Podbito już część fundamentów istniejącego obiektu, zabezpieczono elementy przeznaczone do renowacji, wykonano prace demontażowe i rozbiórkowe, a także rozpoczęto wykonywanie nowych instalacji elektrycznych. Z kolei w nowym obiekcie zakończono prace fundamentowe wraz z izolacją termiczną i przeciwwodną, a także roboty konstrukcyjne przy ścianach i stropie piwnic. Teraz budynek pnie się powoli w górę, gdyż trwają roboty murowe i żelbetowe przy kondygnacji parteru” – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A. Planowane zakończenie inwestycji to połowa 2025 roku.

Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej będzie zlokalizowany w domu, w którym mieszkał i tworzył Wojciech Kilar, co z pewnością jest dodatkową wartością tego miejsca i przyciągnie wielu zwiedzających. W części muzealnej gościom będą udostępnione różne pomieszczenia, np. salon, w którym mają być organizowane seanse filmowe. Ponadto będzie można zobaczyć należące do kompozytora przedmioty, jak m.in. fortepian, rękopisy czy książki.

Jednak jednorodzinny budynek nie mógłby pełnić wszystkich zaplanowanych funkcji. Dlatego obiekt jest rozbudowywany, a w nowej części znajdzie się druga część wystawy. Będzie ona miała charakter edukacyjny i zostanie poświęcona różnym gatunkom muzycznym. Będzie to nowoczesna przestrzeń wypełniona interaktywnymi narzędziami. Ponadto w budynku umieszczona zostanie wytłumiona akustycznie sala, która posłuży do organizacji warsztatów muzycznych, recitali, minifestiwali. Tym samym Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej będzie przyciągać nie tylko zwiedzających, ale też stanie się przestrzenią stale tętniącą życiem i wielokrotnie odwiedzaną przez ludzi związanych z kulturą i środowiskami artystycznymi.

Na realizację wystawy oraz niezbędną adaptację pomieszczeń Katowice uzyskały 8 mln zł dofinansowania w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia postępowania przetargowego, które wyłoni jej wykonawcę.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.