Muzeum Historii Katowice / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Kiedy katowickie muzeum przeniesie się do internetu? Miejski radny dopytuje władze miasta o digitalizację zbiorów Muzeum Historii Katowic. Chodzi o projekt, który jest dofinansowywany ze środków unijnych. Podobny projekt, dotyczący zbiorów archiwum miejskiego, już został zakończony i z powodzeniem funkcjonuje.

Zapytanie w sprawie digitalizacji zbiorów Muzeum Historii Katowic złożył radny miejski Dawid Durał. Sprawa dotyczy projektu pod nazwą „Digitalizacja oraz udostępnienie on-line zbiorów Muzeum Historii Katowic”. Według zapisów projektu ma zostać utworzona pracownia digitalizacji zbiorów oraz pełna digitalizacja wybranych obiektów muzealnych w celu udostępnienia ich on-line. Wartość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 to 1,16 miliona złotych.

Reklama

Dawid Durał zwrócił uwagę, że mniej więcej w tym samym czasie, co digitalizację zbiorów Muzeum Historii Katowic, zaczynano digitalizację zbiorów Archiwum Urzędu Miasta Katowice.

– Obecnie z powodzeniem funkcjonuje już strona ze zdigitalizowanymi materiałami, pochodzącymi z tego archiwum, a dostęp mają do niej wszyscy chętni. Powstała nawet specjalna aplikacja. Można skorzystać z łącznie 782 dokumentów o liczbie 8885 stron. Niestety efektów digitalizacji zbiorów miejskiego muzeum na razie nie widać. Proszę o informację, kiedy można się spodziewać udostępnienia zbiorów MHK w Internecie – napisał w swojej interpelacji radny Durał.

We wniosku radnego znalazły się także konkretne pytania, m.in. o to na jakim etapie jest digitalizacja zbiorów Muzeum Historii Katowic oraz kiedy zdigitalizowane zbiory, materiały i muzealia będą dostępne dla wszystkich w Internecie. Jedno z pytań dotyczy również tego, czy został zmieniony harmonogram digitalizacji oraz czy z powodu unieważnienia kilku przetargów, związanych z digitalizacją zbiorów muzeum, wynikają jakieś opóźnienia.

Pytania dotyczyły też formy udostępnienia zdigitalizowanych materiałów (czy będzie to wirtualne muzeum, muzeum 3D, lub osobna dedykowana strona internetowa) oraz liczby zbiorów muzeum, które mają zostać udostępnione on-line.

Do sprawy nie odniosły się jeszcze władze Katowic. Zbiory archiwum Urzędu Miasta Katowice są dostępne na stronie archiwum.katowice.eu, a także poprzez aplikację mobilną na smartfony.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.