I miejsce Artur Migdał Neonowe Katowice
Reklama

140 prac wpłynęło do konkursu „Katowice w obiektywie 2023”. Wybrano najlepszą. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu było „Miasto Nauki”. Zwycięzcą został pan Artur Migdał za pracę „Neonowe Katowice”.

W tym roku fotografie zgłoszone do konkursu „Katowice w obiektywie” ukazują naukę. Zgodnie z hasłem „Katowice. Dla odmiany” w naszym mieście stawiamy na wielopłaszczyznowy rozwój, a nie byłby on możliwy, gdyby nie obecność wyższych uczelni. Jesteśmy dumni, że w Katowicach można kształcić się we wszystkich kierunkach – od artystycznych, humanistycznych, medycznym, po ekonomiczne i techniczne. Zależy nam, by młodzi ludzie, którzy zatrzymują się u nas w celach edukacyjnych, odnaleźli w naszym mieście swoje miejsce na ziemi, by stało się dla nich domem i żeby to właśnie Katowice wśród tak wielu możliwości, okazały się być najlepszym wyborem” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie do udziału w konkursie, zwłaszcza za czas, który poświęcili, by przygotować swoje fotografie. Wszystkim laureatom gratuluję pomysłów, które zwróciły uwagę komisji konkursowej, oraz fotograficznego zmysłu, który podpowiedział zwycięski kadr” – dodał prezydent.  

Reklama

Od pierwszej edycji konkurs „Katowice w obiektywie” odbywa się przy współpracy miasta Katowice ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Spośród przyjętych do konkursu fotografii kapituła, złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice i Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, wybrała trzydzieści, z których została przygotowana wystawa w „Galerii Katowice”, mieszczącej się w siedzibie ZPAF-u przy ul. Dąbrowskiego 2. 

„„Miasto Nauki” to temat tegorocznej edycji konkursu „Katowice w obiektywie”. Na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prosty, ale po przeanalizowaniu sprawa nie jest już tak oczywista. Niemniej osoby biorące udział w konkursie doskonale poradziły sobie z interpretacją hasła przewodniego. Świadczą o tym zdjęcia wybrane na wystawę i do kalendarza. W trakcie obrad jury poszukiwaliśmy prac spełniających kilka kryteriów, czyli takich, które w sposób ciekawy i niebanalny pokazują odniesienie do tematu, równie istotne było podejście do kompozycji obrazu oraz aspektów technicznych. Takie są prace, które możemy oglądać na wystawie w naszej Galerii Katowice” – mówi Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Okręgu Śląskiego ZPAF. 

Laureaci i wyróżnieni

Zwycięzcą XIV edycji konkursu „Katowice w obiektywie” został Artur Migdał za pracę „Neonowe Katowice”, drugą nagrodę otrzymała Magda Bachir za fotografię zatytuowaną „Nikiszowiec”, a trzecią Wojtek Korpusik za „Śląski Festiwal Nauki. Parada 2”. Ponadto wyróżnienie za pracę „Per aspera ad astra” otrzymał Michał Wróbel, a do wystawy włączone zostały prace, których autorami są: Jakub Dyl, Tomasz Kawka, Andrzej Machnik, Sylwia Lubiecka, Aleksandra Adamus, Filip Seweryn, Tomasz Błaszczyk, Krzysztof Chmielewski, Michał Gałkiewicz, Tomasz Kiełkowski, Adrian Chmielewski, Nikola Szyndler, Krzysztof Podlejski, Sebastian Szostek, Piotr Tomala, Joanna Turek oraz Marian Wróbel.

„Autorzy prac, które znalazły największe uznanie komisji, zostali wyróżnieni nagrodami pieniężnymi, dwa pierwsze miejsca otrzymały odpowiednio 1800 zł i 1200 zł, natomiast zdobywca trzeciej nagrody otrzymał zaproszenie do udziału w warsztatach fotograficznych, organizowanych przez ZPAF” – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji. „Jednak udział w konkursie to również szansa, by nazwisko laureata czy osoby wyróżnionej wraz ze zdjęciem znalazło się w miejskim kalendarzu, który od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców” – dodaje naczelnik.

Wystawę można oglądać do 29 grudnia br. od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-20.00 w galerii ZPAF przy ul. Dąbrowskiego 2. Natomiast kalendarze z pracami wyróżnionymi w konkursie „Katowice w obiektywie” są już do zdobycia – wystarczy śledzić media społecznościowe miasta Katowice, gdzie od dzisiaj (8 grudnia) będą pojawiać się konkursy dla fanów kalendarzy z pięknymi ujęciami Katowic.

Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

W grudniu 2021 roku ogłoszono przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 przez Stowarzyszenie EuroScience oraz odbyło się podpisanie umowy Konsorcjum Akademickiego EMN 2024. Jest to jedyne takie konsorcjum w Polsce, które wspólnie działa na tak szeroką skalę. Uczelnie wchodzące w jego skład kształcą praktycznie na każdym możliwym kierunku: od nauk ścisłych, medycznych, przez humanistyczne, po sztukę i sport. Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tytułem Europejskiego Miasta Nauki. 

Widowisko otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 – „Katopolis”, zainauguruje obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę, tj. 9 grudnia podczas 7. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”.

Więcej o Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024 można znaleźć na stronie: miastonauki.pl.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.