Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego / fot. Slaskie.pl
Reklama

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego zagłosowali za apelem odnośnie ochrony Parku Śląskiego. Chodziło m.in. o to, aby uniemożliwić zabudowę wokół Parku. Za apelem głosowali radni PiS, Koalicja Obywatelska się wstrzymała, dwóch radnych było przeciw. W tym radny KO Marek Kopel, który podkreślał, że budowa osiedli przy Parku Śląskim, to bardzo dobry pomysł. Jego zdaniem blokowanie zabudowy na granicy Parku, to realizowanie interesów deweloperów, którzy budują nieco dalej od granic „oazy zieleni” jak nazwano w apelu Park Śląski. Rajca zaznaczał, że to najlepszy teren do mieszkania.

Stanowisko Zarządu Województwa jest jasne – chronić tereny zielone Parku Śląskiego i uniemożliwić zabudowę przy samym Parku. Stąd apel, który trafił pod obrady Sejmiku (treść apelu na samym dole).

Reklama

Zatrzymać deweloperów

– Staramy się budować w samorządach lokalnych koalicję na rzecz obrony Parku Śląskiego, ponieważ są zakusy deweloperów i różnych grup społecznych odnośnie tego żeby wokół Parku czy na granicy Parku budować, można powiedzieć wprost, budynki mieszkalne o wysokiej linii zabudowy, o wysokich wskaźnikach zabudowy – mówił na sesji Sejmiku Województwa Śląskiego marszałek Jakub Chełstowski. To z jego inicjatywy pod obrady trafił apel na rzecz ochrony Parku Śląskiego.

– Trzeba zadbać o to, żeby samorządy, które mają wpływ na to, co się dzieje wokół Parku w większym stopniu zwracały na to uwagę – tłumaczył potrzebę przyjęcia apelu marszałek. Zaznaczył, że jego przyjęcie wzmocni pozycję samorządu województwa w rozmowach z gminami w tym temacie.

Kopel: „To jest piękny teren do zamieszkiwania”

Marek Kopel, niegdyś prezydent Chorzowa, dziś wojewódzki radny Koalicji Obywatelskiej negatywnie wypowiedział się o apelu, bo jego zdaniem budowanie osiedli przy Parku Śląskim, to dobry pomysł.

– Jak się spojrzy na Central Park (w Nowym Jorku – red.) jakby ktoś sobie w Googlach znalazł ten park, to się okaże, że z każdej strony tego parku jest ściana wielkich budynków. Nikomu to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Mieszkanie koło parku to jest coś wspaniałego, tak jak mieszkanie nad morzem. To jest piękny teren do zamieszkiwania. Budownictwo mieszkaniowe nie oddziałuje źle na park, tylko mieszkańców cieszy to, że jest zieleń obok – mówił Marek Kopel na sesji Sejmiku.

Zdaniem Marka Kopla zakusy dewelopera, który w rejonie ulicy Targowej chciał budować około tysiąca mieszkań – na granicy parku (wykorzystując specustawę) „nie kłócą się z funkcją parku”. To według radnego „najlepszy teren do zamieszkania”. Ostatecznie zapędy firmy zablokowała Rada Miasta Chorzów. Sprawa wywołała sporo kontrowersji. – To jest zagrożenie dla parku i zakłócenie całego ekosystemu – obawiał się wtedy Gerard Mądry ze Stowarzyszenia „Nasz Park”. Jednak Marek Kopel uznał tego typu protesty za „histeryczne”.

– Deweloper oczywiście będzie chciał realizować budownictwo mieszkaniowe, nie bijmy na alarm, bo nie jest niszczenie Parku – mówił na sesji radny. – To jest po pierwsze poza tym ogromnym obszarem Parku i jest to funkcja, która idealnie się wpisuje w to miejsce. Ja chętnie będą głosował za apelem na temat ochrony Parku oczywiście. Trudno jest mi głosować za apelem, w którym wkręcone są zapisy, żeby na jego obrzeżach nic nie budować, bo to nie jest ochrona Parku, to jest ochrona jakiś interesów deweloperów, którzy trochę dalej budują, nie wiem, jest to jakaś chęć uniemożliwienia ludziom mieszkania blisko Parku. Tego nie rozumiem skąd taka histeria – tłumaczył Marek Kopel.

Ostatecznie apel przyjęto większością głosów radnych PiS, pomimo próby zdjęcia go z obrad.

Za przyjęciem apelu głosowali radni:

Jadwiga Baczyńska, Stanisław Baczyński, Piotr Bańka, Agnieszka Biegun, Jakub Chełstowski, Piotr Czarnynoga, Ewa Gawęda, Grzegorza Gaża, Dariusz Iskanin, Wojciech Kałuża, Rafał Kandziora, Jan Kawulok, Julia Kloc-Kondracka, Beata Kocik, Bartłomiej Kowalski, Józef Kubica, Maria Materla, Alina Nowak, Zbigniew Przedpełski, Jacek Świerkocki, Ewa Żak, Małgorzata Zarychta-Surówka.

Radni wstrzymujący się od głosu:

Halina Bieda, Magdalena Cieślar, Lucyna Ekkert, Stanisław Gmitruk, Michał Gramatyka, Dorota Konieczny-Simela, Mirosław Mazur, Andrzej Molin, Rafał Porc, Wojciech Saługa, Marta Salwierak, Henryk Siedlaczek, Katarzyna Stachowicz, Grzegorz Wolnik.

Radni głosujący przeciw:

Wojciech Konieczny, Marek Kopel.

Treść apelu

Park to unikatowa „oaza zieleni” pośrodku kilkumilionowej aglomeracji górnośląskiej, w najbardziej uprzemysłowionym regionie kraju. To największy park w miejski w tej części Europy. Od ponad 60 lat służy ogromnej liczbie mieszkańców województwa śląskiego, spacerowiczom, turystom, uczestnikom imprez masowych, a także miłośnikom różnego rodzaju sportów. Ostatnie lata pokazują, że formuła funkcjonowania mieszkańców w parku nie jest zamknięta i cały czas pojawiają się pomysły na nowe aktywności. Znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic Park Śląski zajmuje aż 620 hektarów, z czego 250 ha to tereny leśne, a 100 ha pielęgnowane stałe powierzchnie parkowe. Stawy, sadzawki, strumyki, rozliczne gatunki drzew i krzewów oraz rozległe łąki stanowią w parku przyjazną ostoję dla dzikiej fauny, która żyje tu w sąsiedztwie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Z uwagi na wyjątkową rolę Parku Śląskiego powinien ob. Być przedmiotem szczególnej ochrony, co uwzględniać muszą wszystkie podmioty i instytucje publiczne z terenu województwa śląskiego. Szczególna rola przypada w tym zakresie jednostkom samorządu terytorialnego, na terenie których położony jest Park oraz sąsiadującym samorządom. Miasta Chorzów, Katowice, Siemianowice Śląski realizując zadania własne jak i zlecone, powinny dbać o należytą ochronę Parku. Ma to szczególne znaczenie w kontekście tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego, oraz projektowania zabudowy w otoczeniu parku. Także inne podmioty i instytucje publiczne, w kompetencjach których leżą rozstrzygnięcia wpływające na sytuację Parku oraz jego bezpośredniego sąsiedztwa, powinny zwrócić szczególną uwagę na jego wyjątkowy charakter.

Tylko wspólna inicjatywa może doprowadzić do tego, by działania podmiotów o charakterze komercyjnym nie był realizowane kosztem wyjątkowego miejsca, lecz by były prowadzone w sposób społecznie odpowiedzialny. W szczególności niepokój budzić muszą plany dużych inwestycji mieszkaniowych i usługowych, oddziaływujących na Park oraz osoby zamieszkałe w jego sąsiedztwie.

Mając na uwadze powyższe wzywa się wszystkie podmioty i instytucje publiczne z terenu województwa śląskiego, by podejmowały wszelkie niezbędne działania dla ochrony Parku Śląskiego, dbając zarówno o zachowanie samego Parku, jak i terenów położonych na jego obrzeżach oraz w sąsiedztwie.

Reklama

4 KOMENTARZE

  1. No i to jest rzetelna praca dziennikarska – ludzie poznają (i mam nadzieję, że przy następnych wyborach będą pamiętać) nazwiska tych geniuszów z Koalicji Deweloperskiej, którzy chcą zabetonować unikalną oazę zieleni w centrum Śląska. A tym wszystkim, którzy zagłosowali na Kopla z Chorzowa, powinno być zwyczajnie wstyd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.