Podpisanie listu intencyjnego / fot. InfoKaotiwce.pl
Reklama

Urząd Marszałkowski będzie zacieśniał współpracę z Metropolią. Kolej, szpitale i woda, to obszary, w których samorząd województwa śląskiego będzie rozwijał współpracę z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Dzisiaj w Katowicach podpisano list intencyjny w tej sprawie. W konferencji poza marszałkiem Jakubem Chełstowskim i Kazimierzem Karolczakiem, przewodniczącym GZM, wzięli również udział samorządowcy m.in. prezydent Sosnowca, Tychów i wiceprezydent Katowic.

W zakresie szpitali te należące do gmin i do Urzędu Marszałkowskiego mają ze sobą nie konkurować w zakresie walki o pracowników. Chodzi o to, żeby szpitale nie podbijały stawek dla specjalistów.

Reklama

„Z uwagi na to, żeby sobie tych specjalistów nie podkupować” – powiedział marszałek Chełstowski. Dodał też, że gdy w mieście działają dwa szpitale to dochodzi do „kanibalizacji usług”.

W kwestii wodociągów marszałek podkreślał, że jest potrzebny jak najlepszy produkt i racjonalna cena, dlatego Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów ma lepiej współpracować z rejonowymi wodociągami. Nie jest wykluczone, że Metropolia stanie się udziałowcem GPW. „Chcemy większego usamorządowienia” – powiedział Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

W kwestii Kolei Śląskich mowa przede wszystkim o Kolei Plus – czyli nowych liniach kolejowych, a także o większym zaangażowaniu GZM w finansowanie przejazdów kolejowych w regionie.

„Wspólna taryfa ułatwiłaby mieszkańcom życie. Możliwość korzystania z biletów Kolei Śląskich i ZTM-u na różnych trasach, można by to sensownie połączyć” – podkreślił marszałek. W tym roku Metropolia wsparła połączenia kolejowe w regionie kwotą 21 mln zł, Urząd Marszałkowski na funkcjonowanie Kolei Śląskich przeznaczył 307 mln zł. Współpraca ma też obejmować rozwój Katowice-Airport jako „okna na świat” dla naszego regionu.

„Te problemy, o których dzisiaj mówi dotyczą całego regionu, a więc także mieszkańców Tychów” – powiedział Andrzej Dziuba, prezydent Tychów obecny w trakcie podpisania listu intencyjnego. „To jest historyczny moment, że w końcu na razie dwóch najważniejszych ludzi w województwie podpisało się pod listem intencyjnym że będą wspólnie te problemy rozwiązywać. Brakuje nam jeszcze tego ostatniego elementu, czyli pana wojewody” – mówił Dziuba.

Prezydent Tychów podkreślił, że na rzecz województwa działają ludzie z lewicy, z Platformy Obywatelskiej. „Zapraszamy również i PiS do tej pracy. Roboty jest aż nadto dużo, wystarczy dla wszystkich” – stwierdził.

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.