FOTO: www.facebook.com/muzeumslaskie
Reklama

W środę w Muzeum Śląskim odbędzie się wernisaż wystawy pt. Oczami śląskich fotografów, prezentującej zdjęcia o tematyce przyrodniczej.

Górny Śląsk nazywany bywa często rejonem klęski ekologicznej i kojarzony z miejscem, w którym przyroda mocno ucierpiała na skutek ekspansywnej gospodarki człowieka. Nie jest to jednak miejsce jałowe, pozbawione różnorodności i swoistego piękna, o czym możemy się przekonać, oglądając prezentowane prace. W kadrach uwiecznione zostały rzadkie zwierzęta i rośliny występujące w naszym kraju, ale też w regionie, wśród których są przedstawiciele gatunków chronionych lub nawet zagrożonych wyginięciem.

Reklama

Jednym z niezwykłych miejsc pokazanych na wystawie jest fragment zatopionego lasu (Las w zwierciadlanym odbiciu, autor Janusz Wojcieszak). Zdjęcie zostało wykonane w otulinie rezerwatu przyrody Las Murckowski. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że Katowice są jednym z najbardziej zalesionych miast w Polsce. W obrębie miasta znajdują się pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej. Działalność kopalń spowodowała zapadanie się gruntów i tworzenie zapadlisk, w których wskutek napływu wód powierzchniowych powstają tzw. jeziora antropogeniczne. Część tych zapadlisk znajduje się na terenach zalesionych. Powstające na skutek przeobrażeń środowiska stawy i jeziorka bardzo szybko się zmieniają i stają się miejscem bytowania wielu gatunków zwierząt. Natura wprowadza swój ład. Zmieniające się światło i pogoda przekształcają takie miejsca w magiczne ostoje.

Obok fotografii prezentujących śląskie krajobrazy na wystawie zostaną także pokazane zdjęcia rzadkich lub „trudnych do uchwycenia w kadrze” zwierząt. Często wykonanie dobrego ujęcia wymaga od fotografa ogromnej cierpliwości. Tak jest w przypadku głuszca (Tetrao urogallus). Ptak ten jeszcze 200 lat temu występował praktycznie we wszystkich lasach Polski. Dzisiaj toczy się batalię o ratowanie i zachowanie ostatnich żyjących populacji tego gatunku. Bardzo ważnym momentem w życiu tych ptaków jest okres godowy. Tokujący kogut jak wachlarz rozkłada ogon, opuszcza skrzydła i wysoko unosząc głowę, wydaje serię dźwięków. Taki właśnie moment uchwycił Tomasz Sczansny.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę o godz. 18.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach przy al. W. Korfantego 3.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.