Muzeum Śląskie / foto: Ewa Waszut
Reklama

Jest nowy pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego. Zarząd Województwa Śląskiego powołał nowego pełniącego obowiązku dyrektora placówki. Dr Karol Makles zastąpił dotychczasowego p.o. dyrektora. „Pełni tę funkcję od 31 stycznia do czasu rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach” – informuje Sławomir Gruszka z Urzędu Marszałkowskiego.

Pod koniec stycznia 2020 roku Zarząd Województwa Śląskiego po odwołaniu Alicji Knast mianował p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego Marcina Gwoździewicza, dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Reklama
Dr Karol Makles / fot. Urząd Marszałkowski

Teraz po roku – gdy ciągle nie wybrano nowego dyrektora – stanowisko p.o. dyrektora będzie pełnił dr Karol Makles.

Urząd Marszałkowski przygotował informację na temat nowego zarządzającego placówką.

„Dr Karol Makles to, wywodzący się ze środowiska humanistycznego, nauczyciel akademicki, badacz, księgoznawca, pasjonat historii i kultury Śląska. Autor i redaktor książek i artykułów. Jest związany z szeroko rozumianym nowoczesnym i tradycyjnym dziedzictwem kulturowym. Posiada wielokierunkowe doświadczenie, przydatne we współczesnych wyzwaniach, będących szansą dla instytucji jaką jest Muzeum Śląskie. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Aktualnie związany naukowo z Instytutem Nauk o Kulturze. W swych badaniach zajmuje się  zagadnieniami dziedzictwa kulturowego, a w szczególności kulturą oraz historią książki i prasy. Interesuje się nowoczesnymi narzędziami i systemami informacyjnymi – cyfrowym dziedzictwem kulturowym. Przez lata związany był z Zakładem Historii Książki i Bibliotek Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego (pełnił obowiązki kierownika w latach 2013-2014), funkcjonującym przy Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej (sprawował funkcję wicedyrektora w latach 2015-2019). W ostatnich latach jest odpowiedzialny za zarządzanie dydaktyką, jako wicedyrektor (2019-2020), następnie dyrektor (2020-2021) grupy kierunków związanych z kulturoznawstwem, informacją (nowymi technologiami w humanistyce) i bibliotekoznawstwem: architektura informacji, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, informacja w instytucjach e-społeczeństwa, kultury mediów, kulturoznawstwo. Uczestniczy w pracach uczelni jako Senator Uniwersytetu Śląskiego (2005-2016), członek Rady Wydziału Filologicznego (2002-2019), Rady Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej (2004-2019) oraz Rady Instytutu Nauk o Kulturze (2020-2021). Od 2020 roku był związany z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, jako pełnomocnik Dyrektora. Zajmował się działalnością, związaną z dziedzictwem Wojciecha Korfantego i Powstaniami Śląskimi. Posiada doświadczenie w realizacji projektów badawczych. Był uczestnikiem grantów z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki czy Narodowego Centrum Kultury. Jest członkiem polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, m.in. International Society for Knowledge Organization, Komisji Historii Śląska Polskiej Akademii Umiejętności, Ośrodka Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej, Polskiego Towarzystwa Bibliologicznego, czy Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Grafiki”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.