Marszałek Jakub Chełstowski na konferencji / fot. Śląskie.pl
Reklama

Dzisiaj w Katowicach odbyło się Krajowe Forum Transformacji Regionów Górniczych. Rozmawiali o wyzwaniu jakie czeka województwo śląskie, a także inne regiony oraz o tym, jak ta transformacja powinna przebiegać i kto powinien podejmować decyzję, co do wyboru projektów, które będą realizowane. Władze województwa stoją na stanowisku, że to przede wszystkim regiony wiedzą czego im potrzeba i powinny pełnić większą rolę niż tylko przekazywanie środków do realizacji. 

Udział w Krajowym Forum Transformacji Regionów Górniczych na terenie Muzeum Śląskiego wzięli szefowie ministerstw, władze regionu, samorządowcy, w tym prezydenci takich miast jak Katowice, Tychy czy Bytom, a także przedstawiciele spółek państwowych oraz reprezentanci świata nauki. 

Reklama

Zdaniem marszałka  transformacja musi być oddolna – nie odgórna. 

„Uważamy, że przede wszystkim transformacja musi się opierać na współpracy samorządu-rządu – mówił marszałek Jakub Chełstowski i podkreślał, że realizowane w naszym regionie muszą być śląskie projekty. „Jesteśmy największym regionem – jeżeli chodzi o górnictwo, w Polsce i Europie środkowo-wschodniej. Jesteśmy drugim największym regionem w kraju jeżeli chodzi o liczbę ludności w kraju. Jesteśmy drugim największym regionem jeżeli chodzi o PKB. Nie możemy pozwolić na to, żeby wyłączenie sektora górniczego doprowadziło do zubożenia warstwy gospodarczej i społecznej” – dodał.


Posłuchajcie co mówił marszałek Jakub Chełstowski:


Marszałek zaznaczył, że region przechodził różne perturbacje i transformacje do tej pory. Przypomniał jak jego ojciec w wieku 42-lat przechodził na urlop górniczy. „Mnie brakuje do tego wieku dwóch lat więc, ja sobie tego kompletnie nie wyobrażam, ale takie mechanizmy myślę nie budują, one niszczą” – mówił Chełstowski. 

Minister Klimatu i Środowiska, Michał Kurtyka w trakcie konferencji podkreślał jak ważne są kompleksowe działania, mówił też o reformie lat 90., która taka nie była. Była za to bardziej chaotyczna. 

„Śląsk to tętniący życiem, dynamiczny region, miejsce tworzenia nowych przemysłów. Jeżeli chcemy, by transformacja klimatyczna się powiodła, musimy realizować ją kompleksowo. Energetyka zmienia się dynamicznie, bo zmieniają się nasze potrzeby, ale także nasze rozumienie dotyczące naszego wpływu na środowisko” – tłumaczył minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka. „Fundusz Sprawiedliwej Transformacji nie jest nastawiony tylko na zmianę w energetyce, ale i na wsparcie zmiany społeczno-gospodarczej” – dodał. 

Założenia Umowy Partnerstwa i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przedstawił Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Minister zaznaczył, że Śląsk będzie liderem transformacji w naszym kraju.


Posłuchaj, co o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mówił minister Michał Kurtyka:


„Polityka spójności również będzie służyła procesowi transformacji. Samorządy są najbliżej tych wyzwań, mamy diagnozę i to, co zostało wskazane w planach terytorialnych będzie dla nas mapą drogową wdrażania tych środków. Pominięcie problemów sprawia, że one się nawarstwiają, dlatego musimy reagować i uwzględnić z tym procesie wszystkie regiony, które tego potrzebują” – mówił Waldemar Buda.

W dalszej części forum dr hab. Adam Drobniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zaprezentował warunki realizacji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W forum uczestniczyli (online) także przedstawiciele pozostałych województw zainteresowanych procesem transformacji: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 + 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.