Rajza po Kato
Reklama

7 marca rusza kolejna, czwarta już osłona Rajzy po Kato. Do tej pory projektowi udało się wywołać niemałe zamieszanie w okolicy, a zwolenników, jak i uczestników z odsłony na odsłonę wciąż przybywa. Po poprzednich odsłonach Rajzy poświęconych historii, architekturze i ludziom przyszła – wreszcie! – pora na  kulturę.

Historia projektu Rajza po Kato sięga początku 2014 roku. Właśnie wtedy para zapaleńców miejskich ze współpracą z Griffin Art Space oraz Fundacją Sztuk Wizualnych zorganizowała pierwszą rajzę (z gwary śląskiej – podróż, wycieczka) po Katowicach. Wycieczka była jednak jedynie namiastka tego, co miało stać się później. Prawdziwa podróż po Katowicach zaczęła się dopiero wraz z konkretnymi działaniami ludzi. Jak zapowiadał bowiem jeden z pomysłodawców Dominik Tokarski, Rajza po Kato to całościowy „konglomerat wydarzeń i projekt o mieście”.

Reklama

Zanim jednak doszło do realizacji pomysłów składających się na projekt, jego organizatorzy zebrali silną grupę pomysłowych oraz chętnych do działania ludzi. Tym, co łączyło ich wszystkich była nieobojętność na perspektywy rozwoju Katowic oraz zachodzące w jego obrębie zmiany. Przy ich aktywnym udziale zorganizowano szereg wydarzeń i zaaranżowano wiele sytuacji, które stały się pretekstem do spojrzenia na Katowice w nowy, nieznany dotąd sposób.

Choć projekt nadal trwa, do tej pory odbyło się wiele koncertów (wspomnieć trzeba tzw. koncerty w oknie baru Kato), wystaw (umieszczonych na ogrodzeniu placu budowy Supersamu), spotkań oraz  dyskusji. Przy współpracy z artystami i mieszkańcami Katowic stworzono wiele prac nawiązujących do Katowic (przykładowo inaugurujący projekt „Miasto-kolaż”). Rajza gościła również w wielu zaprzyjaźnionych miejscach takich jak chociażby OFF Festiwal (w tym roku też tam będzie). Powstała również czarno-biała, lecz niezwykle barwna galeria mieszkańców miasta.

Kolejna odsłona Rajzy po Kato to kolejne działania stworzone z myślą o Katowicach. Wydarzeniem inaugurującym już ostatnią część projektu będzie wystawa fotografii Radosława Kaźmierczaka, którego prace zarejestrowały ważne wydarzenia kulturalne dziejące się w Katowicach. Ich ekspozycja to doskonała możliwość sprawdzenia jak bardzo zmieniło się nasze miasto przez te kilkanaście ostatnich miesięcy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.