Dziewczyny za kierownicę / fot.KAW
Reklama

Jest problem z rekrutacją kierowców do pracy. PKM Katowice chce przyciągnąć więcej kobiet do spółki. „Dziewczyny za kierownicę” to nowe hasło kampanii rekrutacyjnej spółki należącej do miasta. 

W przedsiębiorstwie pracuje obecnie około 500 kierowców, z czego 29 to kobiety, a ich liczba z roku na rok rośnie. Wiele osób myśli, że praca kierowcy autobusu jest typowo męskim zajęciem – a to nieprawda. Wiele czynników przemawia za tym, że to właśnie kobiety mogą u nas znaleźć pracę, która pomoże im pogodzić życie osobiste i pracę. Nasz tabor jest bardzo nowoczesny, dzięki czemu prowadzenie autobusu jest co najmniej tak komfortowe, jak samochodu osobowego. Od niektórych pań, które kierują autobusami słyszałem, że nawet bardziej” – przekonuje Roman Urbańczyk, prezes PKM Katowice. 

Reklama

PKM Katowice, jak podkreśla spółka, pomaga swoim pracownikom łączyć pracę z życiem prywatnym. Dla wielu osób dużym ułatwieniem jest to, że praca nie odbywa się w sztywnych godzinach biurowych. Często można dopasować ją do własnych potrzeb i innych zobowiązań. Jest to szczególnie przydatne w przypadku rodziców, którzy muszą opiekować się dziećmi. W takiej sytuacji praca zmianowa jest rozwiązaniem wielu problemów. Harmonogram pracy można także dopasować do własnych preferencji – niektórzy kierowcy lubią, kiedy codziennie wyjeżdżają na inną linię, bo nie lubią stagnacji. Natomiast jeśli kierowca woli, dostaje swoją stałą linię, po której podróżuje na co dzień. 

Ważne jest również to, że tabor, którym dysponuje PKM Katowice, jest nowoczesny i łatwy w obsłudze. Wszystkie pojazdy posiadają m.in. automatyczną skrzynię biegów czy wspomaganie kierownicy. Mit, który funkcjonował do niedawna, że to typowo męskie zajęcie, jest już dziś nieaktualny. Kobiety jako kierowcy sprawdzają się równie dobrze. Co więcej, kierowca autobusu w PKM Katowice jest odpowiedzialny jedynie za prowadzenie autobusu. Wszystkie prace związane z obsługą serwisową autobusu przejmuje na siebie personel techniczny, który każdy autobus po przyjeździe z trasy sprawdza, sprząta, dokonuje koniecznych napraw, przeglądów czy wymiany opon. Kierowca przychodzi do idealnie przygotowanego pojazdu, gotowego do odpalenia i wyruszenia w trasę. 

Obecnie w PKM Katowice pracuje 29 kobiet, które prowadzą autobusy. Wśród nich są panie zarówno starsze, jak i młodsze, oraz takie, które zmieniły dotychczasową ścieżkę kariery. Kilka pań, które u nas pracują prawo jazdy kat. D zrobiło, będąc już po 40. Urodzinach. Wiele pań ma wyższe wykształcenie. Jedna z pań dzięki pracy w PKM Katowice mogła ułożyć sobie życie na nowo po rozwodzie. Inna z powodzeniem łączy pracę w PKM-ie z wychowywaniem kilkorga dzieci. Mamy także małżeństwo, które na zmianę jeździ wspólny autobusem, aby móc połączyć pracę z opieką nad dziećmi. Jak widać, panie pracujące w PKM Katowice mają bardzo różne historie, ale łączy je to, że tu właśnie znalazły  stabilną pracę, którą z powodzeniem łączą z życiem prywatnym. 

Podstawową cechą, która jest wymagana od kierowcy, to posiadanie prawa jazdy kat. B i chęci do prowadzenia większych pojazdów. PKM Katowice pomaga zorganizować kurs na prawo jazdy kat. D, który jest współfinansowany. Natomiast jeśli ktoś już takie prawo jazdy posiada, wtedy organizowany jest przyspieszony kurs kwalifikacji zawodowej, który również jest częściowo finansowany przez przewoźnika. Co ważne, zdobyte uprawnienia są przyznawane na całe życie, nie tylko na czas pracy w PKM-ie. 

Ważnym miejscem kampanii jest specjalnie stworzona strona internetowa – dziewczynyzakierownice.pl. Znajdują się na niej szczegółowe informacje, a także odpowiedzi na wiele pytań, które mogą nurtować zainteresowane panie. Przez stronę można nawet wysłać CV… bez posiadania gotowego dokumentu. Strona jest wyposażona w specjalny generator CV, gdzie w odpowiednich polach wpisujemy wymagane podstawowe informacje. Po kliknięciu przycisku wyślij aplikacja trafia prosto do działu kadr PKM Katowice, który już następnego dnia zaczyna analizować zgłoszenie. Kolejnym krokiem jest kontakt telefoniczny i umówienie na rozmowę z kandydatem. 

W ramach kampanii po ulicach jeżdżą specjalnie oklejone autobusy. Mają przypominać o niej przechodniom, kierowcom i pasażerom – bo pośród tych wszystkich grup może się znaleźć kolejny kierowca katowickiego autobusu. Oprócz tego w wielu stacjach radiowych można usłyszeć reklamy, które w sposób ciekawy i humorystyczny opowiadają o pracy kierowców. Dla osób, które wolą oglądać – na stronie dziewczynyzakierownice.pl znajdują się także filmy reklamowe – im również warto się przyjrzeć, ponieważ odczarowują wiele mitów, które na temat tej pracy funkcjonują. Warto dodać, że to jeszcze nie koniec – już niedługo kolejny etap kampanii. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.