Drzewa na rynku w Katowicach / fot. KAW
Reklama

350 drzew zostanie zasadzonych w Katowicach. ZZM wybrał ofertę w przetargu, do którego stanęły w sumie 4 firmy. Oferty opiewały na kwoty od 205 do 540 tys. zł. 

Ulica Lwowska, teren między ulicą Magazynową a Bagienną, ulica Pośpiecha, skrzyżowanie ulicy Chorzowskiej i Złotej, ulica Śląska, Park Kościuszki – to tylko kilka z lokalizacji, w których pojawią się nowe drzewa. Wśród drzew, które ZZM planuje zasadzić, znajdują się m.in. klony jawory, lipy drobnolistne „Rancho”,  jabłonie, klony pospolite, dęby szypułkowe, jarzęby mączne. 

Reklama

Do przetargu na dostawę drzew zgłosiły się cztery firmy. Za najkorzystniejszą ofertę uznano tę przedstawioną przez firmę Boot&Hortorus, która wyceniła realizację zlecenia na nieco ponad 205 tys. zł. W najbliższych dniach z wybranym wykonawcą zostanie podpisana umowa na dostarczenie drzew.

Wszystkie drzewa muszą spełniać najwyższe wymagania jakościowe – m.in. mieć zachowane dla danego gatunku charakterystyczne cechy – wysokość, szerokość czy długość pędów, a także mają mieć odpowiednie proporcje między bryłą, pniem i koroną. Rośliny muszą również być zdrowe – bez objawów chorób czy działalności szkodników, a także bez uszkodzeń mechanicznych, martwic czy pęknięć kory. System korzeniowy powinien być prawidłowo rozwinięty, zwarty, nieprzesuszony i odpowiedni wielkością do wysokości drzewa. Dodatkowo musi być zabezpieczony tkaniną, która rozłoży się najpóźniej półtora roku po posadzeniu. Korona drzew powinna być w pełni uformowana, symetryczna, wyraźnie wykształcona – jej rozgałęzienie ma być typowe dla gatunku i odmiany drzewa. Nie może posiadać rozgałęzień pod kątem ostrym, które groziłyby rozłamaniem korony w późniejszym czasie. Ocenie podlega także barwa liści i igieł, która ma być typowa dla danego gatunku, bez plam świadczących o chorobie czy działalności szkodników. 

„Co roku wzbogacamy katowicki drzewostan o kolejne rośliny, aby zieleni było więcej. Ten przetarg pozwoli na zasadzenie prawie 350 drzew różnych gatunków, rozsianych po całym mieście. Dzięki temu otoczenie miejskie jest bardziej przyjazne, a dodatkowo drzewa poprawiają klimat, poprzez oczyszczanie powietrza” – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Główne zadanie Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach to pielęgnacja istniejącej zieleni i sadzenie nowych roślin. Oprócz corocznego sadzenia nowych drzew ZZM prowadzi także wiele inwestycji, które dodatkowo zwiększają liczbę drzew. Jedną z realizacji jest zazielenienie ul. Warszawskiej. Pojawiły się tam już pierwsze drzewa i powoli widać, jak ulica będzie wyglądać po remoncie. Zyska charakter bulwaru właśnie dzięki większej ilości roślinności, a także ograniczeniu ruchu samochodowego. W zeszłym roku również przestrzeń między Rondem a Rynkiem zyskała nowe rośliny – na tym odcinku Alei Korfantego posadzono w sumie 46 drzew. 

Wspomniane drzewa nie są jedynymi, które są sadzone na terenie Katowic. Na bieżąco realizowane są także nasadzenia drzew w ramach akcji wCOP drzewo. W ramach ostatniej edycji nasadzonych zostało 91 drzew. W kolejnych miesiącach sadzone będą kolejne.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.