Fot. Natalia Podbielska
Reklama

Dzisiaj w Teatrze Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja prasowa poświęcona podsumowaniu sezonu teatru. Spotkanie poświęcone było również Międzynarodowej Konferencji-Festiwalowi Ekotopie Kultury w Katowicach.

Pierwszą część spotkania prowadził Jacek Łumiński, organizator Festiwalu Ekotopie kultury. Festiwal jest kontynuacją Międzynarodowej Konferencji Tańca, która przez 20 lat istnienia była imprezą organizowana przez Śląski Teatr Tańca oraz Fundację Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. W ubiegłym roku teatr rozwiązano. Teraz były dyrektor ŚTT Jacek Łumiński zdecydował się na realizację konferencji w Katowicach. Inspiracją dla tytuł festiwalu stała się książka Agnieszki Jelewskiej „Ekotopie. Ekspansja Technokultury”, co w doniesieniu do tego wydarzenia zapowiada dążenie organizatorów do skorelowania życia człowieka z naturą i wysokimi technologiami. Pragną oni wprowadzić w czyn wizję synergii kultury, biznesu i nowych technologii. Na śląsku, a zwłaszcza w Katowicach, zdaniem Łumińskiego może zaistnieć taka ekotopia kultury gdyż istnieje tutaj dużo firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami. – Dzięki temu możemy doprowadzić do mariażu kultury i tychże technologii. Chcemy zainspirować publiczność interaktywnymi spektaklami tanecznymi -mówi były dyrektor ŚTT.

Reklama

Międzynarodowa Konferencja Współczesnej Sztuki Tanecznej Ekotopie Kultury odbędzie się w dniach od 26 czerwca do 5 lipca w stolicy województwa. W programie znalazły się spektakle teatrów tańca m.in. z Singapuru, USA i Indii, warsztaty taneczne zarówno dla profesjonalistów jak i laików, pokazy pracy młodych choreografów, projekty edukacyjno-społeczne dla młodzieży oraz panele dyskusyjne na temat współpracy środowisk: artystycznego i naukowego.

Druga cześć spotkania poświęcona była podsumowaniu pierwszego sezonu 2014, zaprezentowana została przez Aleksandrę Czapla-Oslislo oraz dyrektora Teatru Śląskiego Roberta Talarczyka. – Ten rok był bardzo trudny i bardzo intensywny dla nas wszystkich – mówił dyrektor teatru. – Zmieniliśmy repertuar, sposób myślenia na temat tej instytucji, ludzi tutaj pracujących, a sezon skończył się dla nas wieloma nagrodami – dodał.

Mocny akcent rzeczniczki prasowej teatru położony został przede wszystkim na współpracę międzynarodową (projekt Europa w Śląskim, pokazy w Katowicach gości z Czech i Japonii, polsko-włoska koprodukcja Cinema! z premierą w Turynie), na działanie teatru bez granic (jako jedyny teatr wykorzystujący napisy w j. angielskim, audiodeksrypcją i językiem migowym PJM), na realną i silną współpracę z środowiskiem studentów i młodych artystów (projekty KatoDebiut, Meblościanka i Snack Story). Poza zwróceniem uwagi na to co się już wydarzyło pojawiły się również zapowiedzi na nowy sezon jak chociażby prapremiera Dubbing Street Petra Zelenki czy inauguracja dużej sceny spektaklem Morfina w reż. Eweliny Marciniak.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza spektakl Snack Story, którego premiera odbędzie się w najbliższy piątek. Bardzo istotna jest premiera studium aktorskiego. – Praca z Aleksandrą Czaplą jest bardzo inspirująca. Pracujemy nad czymś czego wcześniej nie było. Ten spektakl jest swoistym patchworkiem-historią posklejaną, gdzie dramaturgia powstaje na bieżącą. Jesteśmy bardzo ciekawi reakcji widzów, zwłaszcza na brak linearności w spektaklu – mówi Talarczyk.  Snack Story to historia poskładana z opowieści różnych osób, o dorastaniu w latach 90. i na początku XXI wieku, o ich doświadczeniach i życiowych przełomach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.