Kontrola trzeźwości / fot. Policja
Reklama

Ponad 300 kierowców utraciło prawa jazdy w Katowicach. W pierwszym półroczu 2023 roku. Drogówka podsumowała swoje działania w ostatnich 6 miesiącach. Zatrzymywano pijanych kierowców, karano za przekroczenia prędkości. W trakcie samych kontroli zatrzymano kilkadziesiąt osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości. Jak wyglądają liczby?

W trakcie I półrocza policjanci katowickiej drogówki ujawnili 588 wykroczeń popełnionych przez pieszych i 536 wykroczeń popełnionych przez innych uczestników ruchu drogowego wobec pieszych. Podczas kontroli, ujawniono prawie 15,5 tys. przekroczeń prędkości, z czego aż prawie 11,5 tys. przekroczeń było w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. 

Reklama

„102 kierowców utraciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanych o minimum 50 km/h, 28 kierujących utraciło prawo jazdy za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a 216 w pozostałych przypadkach. Ze względu na stan techniczny pojazdów mundurowi zatrzymali prawie 1,6 tys. dowodów rejestracyjnych” – wylicza policja. 

Dzięki podjętym działaniom i kontrolom policjanci katowickiej drogówki zatrzymali 322 osoby, które prowadziły różnego rodzaju pojazdy pod wpływem alkoholu. Aż 157 z nich odpowie za popełnienie przestępstwa, jakim jest jazda w stanie nietrzeźwości. 

Oprócz utraty prawa jazdy kierującym grozi kara do 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tysięcy, gdy po raz kolejny kierowała pod wpływem alkoholu. 

Łącznie od początku roku policjanci przeprowadzili aż 125,5 tys. kontroli trzeźwości, w trakcie których zatrzymali m.in. 36 osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości do obycia kary, 63 osoby, które popełniły przestępstwo, łamiąc sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także 29 osób, które kierowały samochodami pomimo cofnięcia im uprawnień.

Policjanci uczestniczyli również w obsłudze wypadków drogowych, których w I półroczu było 59. To o 5 wypadków mniej niż w ubiegłym roku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.