Wegańska akcja na ulicy Stawowej / fot. mat. pras.

Zamiast karpia na wigilijnym stole proponowali tofurybę. Weganie mówili w Katowicach o cierpieniach ryby. Rozstawili na ulicy Stawowej specjalne stoisko, na którym informowali nie tylko o cierpieniu karpia, ale też proponowali wegańskie potrawy na święta.

W niedzielę na ulicy Stawowej w Katowicach wegańscy aktywiści przeprowadzili akcje informacyjną na temat drogi karpia na stół. Jak przekonują, mieszkańcy Katowic dziwili się, że karpie czują ból.

Reklama

„Potrawa przez wielu wręcz znienawidzona, podawana tylko w imię tzw. tradycji. Tradycji raptem nieco ponad 70-letniej, wymyślonej w 1947 r. przez ówczesnego ministra przemysłu i handlu Hilarego Minca. Przechodnie o tym nie wiedzieli. Dziwili się, że karpie czują ból, boją się o swoje życie czy że czują stres, gdy są stłoczone. Po co takie akcje, mógłby ktoś zapytać? Właśnie po to, by kolejni ludzie dowiadywali się o naukowych faktach, o tym by wiedzieli, że przetrzymywanie ryb w znacznym przegęszczeniu, „przeławianie” ich czerpakiem do kadzi, z których wyjmowane są z wody pojedynczo rękami, przy czym często unoszone są za pokrywy skrzelowe, niewątpliwie powoduje cierpienie” – informują organizatorzy akcji.

Mówili też o agonii ryb, które przenoszone są w plastikowych reklamówkach, tylko po to by je zabić w domach. „Nie ma to nic wspólnego ani z humanitaryzmem, ani z radością” – podkreślają.

Na ulicy Stawowej częstowali też wegańskimi potrawami, jako alternatywami na wigilijnym stole. Podano m.in. tofurybę – wegański zamiennik smażonego karpia oraz wegański piernik czekoladowy.

„Nie było ani jednej osoby, której by nie smakowały. Część osób pytała o przepisy, by w domu samemu zrobić te dania” – przekonują aktywiści.

Akcja ma być powtórzona za tydzień oraz za dwa tygodnie.

2 KOMENTARZE

  1. Jak ja zawsze nie lubiłem ościstego karpia. Mojemu ojcu wbiła się kiedyś ość w przełyk podczas wigilii. Najedliśmy się wtedy strachu. Jaka musi być siła tradycji, że ludzie nadal się upierają przy rybach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.