Kamienice w Katowicach / fot. Infokatowice.pl
Reklama

W Katowicach nie trzeba długo czekać na mieszkanie komunalne. Lokal można otrzymać nawet w ciągu kilku miesięcy. W 2014 roku zapotrzebowanie na mieszkanie do miasta zgłosiło 149 osób. Większość otrzymała już lokal. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z lokalami socjalnymi.

Jak informuje nas Agata Dombek z biura prasowego katowickiego magistratu. 149 osób ubiegało się w 2014 roku o zawarcie umowy najmu mieszkania na czas nieokreślony. 96 osób przyjęło propozycję miasta i otrzymało mieszkania. – Spośród tych osób na dzień dzisiejszy na kolejną propozycję lokalu oczekują jeszcze 53 osoby, które nie zaakceptowały wcześniej przedstawionych propozycji – mówi Dombek.  – Ponadto na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony oczekuje 9 osób ujętych na liście osób opuszczających rodziny zastępcze, domy dziecka oraz inne placówki wychowawcze – dodaje.

Reklama

Ciężej jest otrzymać lokal socjalny w Katowicach. Tutaj w kolejce czeka prawie 3 tys. osób. 2861 osób, wobec których sąd orzekł eksmisję wraz z uprawnieniem do otrzymania takiego lokalu, 78 ujętych na liście osób opuszczających rodziny zastępcze, domy dziecka oraz inne placówki wychowawcze. Na lokal socjalny czekają też 53 osoby, ujęte na listach z lat 2010-2014.

Jakie warunki należy spełnić aby otrzymać mieszkanie od miasta?

Aby ubiegać się o mieszkanie z zasobu lokalowego miasta Katowice należy spełniać określone w uchwale Rady Miasta wymagania powierzchniowe i dochodowe. Kryterium powierzchniowe jest spełnione gdy wnioskodawca mieszka w lokalu, w którym na jedną osobę przypada nie więcej niż 6 metrów kw. ( w przypadku osoby niepełnosprawnej jest to 12 m kw.).

Wysokość dochodu na jedną osobę nie może przekraczać 200 proc. najniższej emerytury (1688,90 zł) w gospodarstwie jednoosobowym i 100 proc. w gospodarstwie wieloosobowym (844,45 zł). W przypadku gdy chodzi o osobę niepełnosprawną jest to kolejno 220 proc. (1857,79 zł) i 160 proc. (1351,12 zł)

Kryterium dochodowe wygląda nieco inaczej gdy wnioskodawca ubiega się o lokal socjalny. W  tym przypadku jest to 90 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym (760,01 zł) i 50 proc. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego (422,23 zł).

Reklama

1 Komentarz

  1. Zmiany ustawy o ochronie praw lokatorów mogą zmniejszyć te kolejki, lecz jednocześnie spowodują wypowiedzenie umów najmu mieszkań komunalnych obecnym lokatorom, o tych zmianach piszą na portalu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.