Stary piec / fot. S. Rybok / UM Katowice

Mają być wyższe dodatki mieszkaniowe i więcej pieniędzy na zakup opału dla gorzej sytuowanych w Katowicach. Będą też dodatkowe kontrole i wstrzymanie dopłat, gdy spalane będą np. śmieci lub zakazane muły i flotokoncentraty.

Wprowadzenie w życie uchwały antysmogowej w wielu przypadkach spowodowało istotny wzrost kosztów ogrzania domów i mieszkań. Ponieważ zakazane zostały m.in. najtańsze na rynku muły oraz flotokoncentraty węglowe, część mieszkańców zmuszona jest do zakupu lepszych niż dotychczas, ale równocześnie droższych gatunków węgla. Dodatkowo sytuację pogarsza notowany od wielu miesięcy wzrost poziomu cen rodzimych paliw.

Urząd Miasta Katowice zdecydował się już rok temu na wprowadzenie zmian w systemie pomocy społecznej, której podopieczni w zdecydowanej większości korzystają z pieców węglowych. Teraz te działania będzie kontynuował uwzględniając także rynek i potrzeby mieszkańców.

– Najtrudniej jest oczywiście osobom gorzej sytuowanym, dla których koszt ogrzewania stanowi istotny procent domowego budżetu. I nie zmienia tego fakt, że tona dobrej jakości węgla daje więcej ciepła i wystarcza na dłużej niż tona mułu węglowego. Bo najpierw trzeba mieć pieniądze, aby tę tonę w ogóle kupić – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dlatego od zeszłego roku dla ponad 1600 rodzin wypłacamy świadczenia na zakup węgla w wysokości 900 zł, a nie 450 zł, jak to było wcześniej. Dodatkowo 50 rodzinom dofinansowujemy w tym sezonie wkład własny przeznaczony na zmianę systemu grzewczego z węglowego tradycyjnego na proekologiczne – dodaje prezydent.

W Katowicach przy ulicy Młyńskiej 2 działa Miejskie Centrum Energii, to tam można uzyskać informacje na temat dofinansowania.

Prawie 1,5 mln zł

W tym roku z pomocy do zakupu opału ma skorzystać 1638 rodzin, łączny koszt to prawie 1,5 mln zł. Maksymalnie wysokość zasiłku może wynieść 900 zł.

– Warunkiem przyznania zasiłku jest podjęcie przez wszystkie osoby w rodzinie współpracy w celu rozwiązywania swojej trudnej sytuacji życiowej, zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach. Ponadto Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi dodatkowe akcje wspierające mieszkańców poprzez wręczanie ulotek informacyjnych oraz przeprowadzanie przez pracowników socjalnych rozmów edukacyjnych w zakresie dbania o środowisko, co przyczynia się w dużym stopniu do zwiększenia świadomości mieszkańców Katowic, a w konsekwencji skutkować będzie poprawą jakości powietrza  w mieście Katowice – informuje katowicki magistrat.

Zasiłek na prąd i gaz

Miasto planuje wprowadzenie też nowej formy pomocy – zasiłku na dofinansowanie do pokrycia kosztów ogrzewania elektrycznego lub gazowego.

W 2018 roku pomocą planuje się objąć 70 rodzin na łączną kwotę 84 tys. zł. Dofinansowana będzie kwota dofinansowania do wysokości rachunków za ogrzewanie w sezonie grzewczym, ale łącznie nie więcej niż 1,2 tys. zł. Warunkiem przyznania zasiłku jest podjęcie przez wszystkie osoby w rodzinie współpracy w celu rozwiązywania swojej trudnej sytuacji życiowej, zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

– Wszyscy podopieczni MOPS-u korzystający z tego typu wsparcia są szczegółowo instruowani, które rodzaje węgla czy drewna są właściwe. W sytuacji, gdy zachodzi duże podejrzenie, że mimo to wybrany zostanie niewłaściwy typ opału, pracownicy socjalni osobiście towarzyszą w jego zakupach – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Dodatkowo w momencie przekazania dofinansowania, mieszkaniec podpisuje specjalne oświadczenie, na mocy którego pomoc może zostać wstrzymana, jeśli strażnicy miejscy w wyniku wizyty w domu czy mieszkaniu udowodnią, że wykorzystywane jest paliwo zabronione.

W najbliższych miesiącach planowane są wzmożone kontrole w tym względzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 + 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.