Scrubbery - elementy układu oczyszczania powietrza procesowego w hali / fot. UM Katowice
Reklama

Inwestycja za 17 mln zł na końcowym etapie. Ma poprawić życie mieszkańców Katowic, szczególnie rejonu Dąbrówki Małej. Chodzi o halę hermetyzującą proces kompostowania, która powstała w zakładzie MPGK przy ulicy Milowickiej 7A w Katowicach. Obiekt jest po pierwszych kontrolach.

Funkcjonowanie hali ma poprawić jakość życia mieszkańców Dąbrówki Małej oraz okolicznych dzielnic i miast. Ma zatrzymać odór, który zatruwa życie mieszkańców nie tylko Katowic.

Reklama

Do tej pory halę hermetyczną odwiedziły służby Straży Pożarnej oraz Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Obecnie trwają procedury kontrolne prowadzone przez Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który jest odpowiedzialny za wydanie stosownych pozwoleń na użytkowanie obiektu przez MPGK Katowice. Uzyskanie tego pozwolenia będzie jednocześnie zakończeniem inwestycji budowy hali hermetycznej. Ostatnim etapem na drodze do uruchomienia tej części zakładu będzie uzyskanie tzw. pozwolenia zintegrowanego, wydawanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, do którego złożono już odpowiedni wniosek.

„Pozwolenie zintegrowane jest niezbędne do tego, aby po okresie prób można było w pełni korzystać z możliwości nowej części zakładu” – mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice. „Mamy nadzieję, że uzyskiwanie odpowiednich zgód przebiegnie sprawnie i w jak najkrótszym czasie” – dodaje.

Listopad był okresem finalnych prac przeprowadzonych na terenie zakładu MPGK przy ul. Milowickiej. W tym czasie wykonano ostatnie prace betonowe, w tym wylanie posadzki bioreaktorów oraz posadzki zewnętrznej, umiejscowionej wzdłuż systemów oczyszczających ścieki i powietrze. Wykonano również montaż ostatnich obróbek blacharskich w hali łącznikowej. W minionym miesiącu zakończono też instalację systemu wentylacyjnego, odpowiedzialnego za napowietrzanie bioreaktorów, jak i pobieranie powietrza z hali łącznikowej. Dodatkowo podłączone zostały podczyszczalnia ścieków, płuczki wodne, emitory oraz pompownie dla poszczególnych strumieni ścieków.

„Obecnie rozpoczynamy programowanie aparatur kontrolno-pomiarowych w poszczególnych elementach systemu wraz z jednostką centralną, która steruje całym procesem. Kalibracja poszczególnych komponentów, jak na przykład scrubbery czy podczyszczalnia ścieków, nastąpi już na tzw. „żywym organizmie” w trakcie prób eksploatacyjnych prowadzonych pod pełnym obciążeniem” – mówi Tadeusz Duda, Dyrektor Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów w MPGK Katowice.

Po uzyskaniu wszystkich zgód, a także uruchomieniu aparatur w hali będzie można powiedzieć, że inwestycja została w całości ukończona i oddana do użytkowania, najprawdopodobniej będzie to z początkiem wiosny.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Solve : *
6 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.