Fot. Michał Bulsa
Reklama

W Szopienicach ciągle zalegają niebezpieczne odpady. Ich posprzątanie i utylizacja to gigantyczny koszt, wynika z najnowszych wyliczeń, o których poinformowało miasto. Firma, która składowała niebezpieczne odpady jest niewypłacalna i de facto miasto pozostało z dużym problemem, na poradzenie sobie z którym może otrzymać niewielkie dofinansowanie.

Chodzi o odpady niebezpieczne, które zostawiła firma EKO-SZOP na dwóch działkach (nr 1891/18 i 1939/18) w Szopienicach. Obie działki należą do Skarbu Państwa, firma otrzymała je w użytkowanie wieczyste.

Reklama

W zakresie kompetencji miasta jest działka nr 1891/18 (druga jest w gestii Urzędu Marszałkowskiego). Prezydent miasta wydał decyzję w 2013 roku nakazującą usunięcie odpadów, wszczęto nawet postępowanie egzekucyjne wobec firmy, ale w 2017 roku zostało umorzone z powodu nieściągalności pieniędzy od spółki. Ponadto w KRS zostały wykreślone dane adresowe spółki EKO-SZOP Sp. z o.o., co uniemożliwia dalsze działania egzekucyjne.

Ogromne koszty usunięcia odpadów

Koszty usunięcia odpadów pozostawionych przez firmę są ogromne. Usunięcie to jedno, odpady trzeba także utylizować, to też potężny koszt. Na działce znajdującej się w kompetencji miasta Główny Instytut Górnictwa (GIG) oszacował, że zalega tam 7550 ton odpadów.

„Ponadto w ekspertyzie wykonanej na zlecenie Urzędu Miasta Katowice w 2018 r. GIG oszacował również koszty usunięcia i unieszkodliwienia odpadów, które ze względu na właściwości powinny zostać unieszkodliwione termicznie, tj. przekazane do spalarni odpadów przemysłowych. Oszacowany wówczas koszt wyniósł 38,5 mln brutto. Szacunki na rok 2021 wskazały, że koszt usunięcia i unieszkodliwienia jednej tony odpadów wynosił ok. 10 tys. zł netto, co dla odpadów EKO-SZOP Sp. z o.o. daje 75,5 mln zł netto i ok. 93 mln brutto” – czytamy w wyliczeniu przygotowanym dla katowickich radnych.

Miasto może liczyć na zewnętrze dotacje w sprawie usunięcia i unieszkodliwienia odpadów. Wysokość dotacji to maksymalnie 1/4 wszystkich kosztów w tym zakresie.

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. Czy komuś postawiono zarzuty prokuratorskie z powodu celowego sprowadzenia i składowania tych niebezpiecznych odpadów? Czy wystarczy wykreślić adres firmy z KRS i dlatego nic się zrobić nie da, żeby od sprawców przestepstwa ściągać to roszczenie. Absurdalna historia.

  2. Może takie firmy powinny składać kaucje w zależności oovteg co będą magazynować jako ewentualne pokrycie przyszłych kosztów jeśli nie wywiążą się ze swoich zadań.
    Poza tym może powinno się sprawdzać w trakcie działalności tych firm ,jak funkcjonują.
    Tak jak pisze we wcześniejszym wpisie czy wykreślenia z KRS powinno zwalniać z odpowiedzialności?? Jakieś chore prawo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.