Hala hermetyzacyjna w Dąbrówce Małej / fot. KAW Katowice
Reklama

Mieszkańcy protestowali, była nawet próba zamknięcie miejskiego zakładu. Od teraz ma być lepiej. Kosztowało to 17 mln zł. Chodzi o budowę hali, która ostatecznie uszczelniła proces kompostowania w zakładzie MPGK w Katowicach przy ulicy Milowickiej. Dotkliwy odór dokucza mieszkańcom Katowic – zwłaszcza okolic Dąbrówki Małej – oraz Sosnowca, Czeladzi i Siemianowic

Hala hermetyzacyjna to jedna z największych inwestycji, jakie podjęło MPGK w ostatnich latach. Łączna powierzchnia nowej zabudowy to 3554,4 m2. Jej zadanie to uszczelnienie procesu przetwarzania odpadów. Dzięki działaniu nowego obiektu końcowy proces stabilizacji frakcji biodegradowalnej wydzielonej ze zmieszanych odpadów komunalnych nie odbywa się jak dotychczas w pryzmach na świeżym powietrzu, a w 10 nowych żelbetowych bioreaktorach” – mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK.

Reklama

Nowy obiekt składa się z 10 żelbetowych bioreaktorów oraz hali manewrowej łączącej je z istniejącą halą przetwarzania biologicznego oraz stanowiskiem przesiewania stabilizatu. Wybudowana została także wentylatorownia z systemem napowietrzania bioreaktorów – na każdy bioreaktor przypada jeden wentylator o wydajności 10 000 m3/h. Powietrze, które znajduje się w systemie jest ujmowane zestawem odciągów – czyli w sposób zorganizowany kierowane do oczyszczania do tzw. scrubberów (aparatów absorpcyjnych służących do pochłaniania i neutralizacji niektórych składników mieszaniny gazowej). W ramach instalacji oczyszczania powstała także podczyszczalnia powstających w procesie odcieków, która umożliwia m.in. zawracanie odzyskanej wody i powtórne jej wykorzystanie do innych procesów technologicznych.

„Proces biologiczny prowadzony jest teraz w zespole hermetycznych, zamkniętych obiektów. Oznacza to, że ewentualne zapylenie czy złowonne powietrze, które mogłoby się wydobywać w związku z procesami załadunku, wyładunku, technologicznymi pracami maszyn i przesiewania trafia do wielostopniowego oczyszczania. Powietrze poprocesowe trafia do biofiltra oraz do dwustopniowego układu dezodoryzacji. Każdy układ posiada dwa scrubbery” – tłumaczy Robert Potucha, wiceprezes MPGK.

W pierwszej fazie oczyszczania działa 3-stopniowy scrubber wodny, a druga faza obejmuje scrubber z dozowaniem reagentów chemicznych. Wydajność układu odciągowego realizowana jest przez dwa wentylatory, każdy o mocy 40 000 m3/h. 

Hala jest wyposażona w nowoczesny system kontrolno-pomiarowy poszczególnych elementów. W czasie prób miały miejsce testy poszczególnych komponentów oraz kalibracja urządzeń. Odbywały się one już na ,,żywym organizmie”, w trakcie prób z pełnym obciążeniem, aby można było precyzyjnie dobrać ilości potrzebnych substancji oraz zaprogramować działanie aparatury. 

„Wybudowany obiekt jest jednym z najnowocześniejszych pod względem technologicznym w skali kraju. Przez ostatnie lata dużo pracowaliśmy nad unowocześnieniem całego procesu unieszkodliwiania odpadów, tak aby spełniał jak najwyższe wymagania środowiskowe. Chcemy, aby nasza działalność była jak najbardziej efektywna i chroniła środowisko poprzez prawidłowe przetwarzanie niestety zalewających nas odpadów, ponieważ jest to jedno z naszych założeń misyjnych. Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców Dąbrówki i okolicznych rejonów i staramy się w ramach prowadzonych działań choćby w minimalnym stopniu przyczynić się do zmniejszenia występujących na tym terenie uciążliwości. Dzięki wybudowaniu nowej hali cały proces został praktycznie szczelnie zamknięty, co maksymalnie zminimalizowało nasze ewentualne negatywne oddziaływanie poza terenem zakładu. Jako firma z wpisaną działalnością misyjną chcemy, aby nasze działania były jednocześnie jak najbardziej efektywne i jak najmniej uciążliwe’ – podkreśla wiceprezes MPGK Katowice.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 29 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.