Reklama

Katowice z ponad 1,6 mld zł na inwestycje lokalne dostały równe zero

Artur Maciaszczyk

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Katowic Marcin Krupa - podpisanie listu intencyjnego / fot. KPRM
Reklama

Katowice z ponad 1,6 mld zł na inwestycje lokalne dostały równe zero. Chodzi o kolejną transzę pieniędzy w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W przypadku dwóch poprzednich rozdań Katowice otrzymały w sumie 65 mln zł – to m.in. z tych pieniędzy miasto zamierza budować pomnik Tragedii Górnośląskiej.

To już III edycja dzielenia pieniędzy z Funduszu Inwestycji Lokalnych. W sumie w województwie śląskim przyznano na inwestycje ponad 191 mln zł.

“Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania” – informują służby prasowe wojewody.

W kwestii podziału środków mówi się sporo na temat uznaniowości całego procesu. Tutaj warto przypomnieć, że Katowicami rządzi Forum Samorządowe i PiS, choć od dłuższego czasu pojawiają się informacje o ochłodzonych relacjach między prezydentem Marcinem Krupą a premierem Mateuszem Morawieckim.

Reklama

„Rząd PiS po raz kolejny rozdzielił pieniądze dla samorządów w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do podziału było 1 mld 165 mln złotych. Katowice z tej puli nie dostaną NIC! 0 zł” – napisał w mediach społecznościowych Jarosław Makowski, szef katowickich struktur PO i jednocześnie miejski radny.

Tym razem można było złożyć wnioski na 3 inwestycje. Katowice wnioskowały o 7 mln zł na przebudowę mostu na Rawą i kładkami w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino, ponad 4 mln zł na budowę drogi przy ul. Tysiąclecia 88b oraz ponad 6,8 mln zł na budowę stanicy żeglarskiej w Szopienicach.

Ponad 65 mln zł dla Katowic

W pierwszej puli, wsparcia dla samorządów dotkniętych finansowo przez pandemię – ta była zależna od ilości mieszkańców – Katowice otrzymały prawie 52 mln zł.  Ponad 7 mln zł przekazano na pomnik Tragedii Górnośląskiej, który wywołał sporo kontrowersji. Z drugiej puli – wybieranej w drodze konkursu Katowice zgłosiły projektów o wartości 130 mln zł, dostały 13,5 mln zł.

1,2 mln zł na wykonanie dokumentacji projektowej dla Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej Dom Kilara w Katowicach przy ul. Kościuszki 165. Zadanie obejmuje adaptację willi, w której mieszkał Wojciech Kilar oraz dobudowę nowej części z salą wielofunkcyjną i zagospodarowaniem terenu oraz parkingiem. W sumie całość ma kosztować 15 mln zł.

2,3 mln zł na wykonanie dokumentacji projektowej dla przedsięwzięcia „Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki” przewidzianego do realizacji u zbiegu ul. Katowickiej i ul. Markiefki. Inwestycja obejmuje budowę nowego obiektu wystawienniczo-rekreacyjno-muzealnego. Całość ma pochłonąć w sumie 50 mln zł.

10 mln zł Katowice otrzymały na przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe przy ul. Gospodarczej. Zadanie polega na budowie nowego układu drogowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, w celu skomunikowania nowopowstającej zabudowy mieszkaniowej. Ta inwestycja ma kosztować ponad 40 mln zł.

III pula nie dla Katowic

W trzeciej puli, z której Katowice nie otrzymały nic, na spore pieniądze mogą liczyć takie miasta jak np. Ruda Śląska – 35 mln zł na budowę budynku Szkoły Podstawowej nr 17 oraz prawie 13 mln na budowę bloków mieszkalnych przy ulicy Bankowej, Miedźna ponad 12,6 mln zł na rozbudowę szkoły, 14 mln zł otrzyma Bielsko-Biała na budowę oraz wyposażenie przedszkola przy ul. Janowickiej, ponad 22 mln zł trafi do powiatu raciborskiego, który poprawi dojazd do przejść granicznych, natomiast ponad 22,8 mln zł otrzyma miasto Mysłowice, które chce modernizować linię tramwajową nr 14 w Mysłowicach w ciągu ulic: Bytomska, Starokościelna, Szymanowskiego, Powstańców wraz z niezbędną infrastrukturą.

Reklama

Brak komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie