Powstający szpital tymczasowy w Pyrzowicach / fot. J. Wieczorek/ Wojewoda Śląski / Twitter

Coraz bliżej szpital w MCK. To tam docelowo ma działać 500 łózek, w tym 100 respiratorowych. Szpital ruszy jeszcze w tym miesiącu. W naszym regionie powstaną docelowo jeszcze dwa szpitale tymczasowe – za ich powstanie odpowiedzialny jest państwowy Węglokoks. Jeden już powstaje w Pyrzowicach. Docelowo spółki Skarbu Państwa uruchomią w całym kraju 16 szpitali tymczasowych.

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozłożono już główny ciąg tlenowy, napełniono już 50-tonowy zbiornik tlenu i jest on testowany, podobnie zbiorniki zapasowe. Postawiono już boksy na łóżka.

“Przygotowujemy się do przetestowania instalacji tlenowej i przede wszystkim do rozłożenia łóżek oraz sprzętu w przyszłym tygodniu” – wyjaśnia wojewoda Wieczorek. Szpital w MCK ma działać jeszcze w listopadzie.

Na Katowice Airport w Pyrzowicach też powstaje szpital tymczasowy. Za powstanie placówki w hali na lotnisku odpowiedzialny jest Węglokoks.

„Tam również ciągnięta jest instalacja tlenowa, rozłożone są już boksy na łóżka, których będzie 145, w tym 10 tzw. OIOM. Jak zapewnia Ministerstwo Aktywów Państwowych, działalność tej placówki nie będzie kolidować z funkcjonowaniem portu i to zarówno w odniesieniu do obsługi pasażerskiej, jak i cargo” – informuje Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

Druga jednostka uruchomiona zostanie w Ustroniu, w obiekcie administrowanym wcześniej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Będzie tam można przyjąć nawet 200 pacjentów.

“Cieszę się, że możemy włączyć się w walkę z pandemią na pierwszej linii frontu. Zwłaszcza tu, w naszym regionie” – mówi prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek.

16 szpitali postawią spółki

Z polecenia premiera Mateusza Morawieckiego dziewięć spółek Skarbu Państwa zbuduje łącznie 16 szpitali tymczasowych w siedmiu województwach. Cztery powstaną na Mazowszu, cztery w Małopolsce, dwa na Dolnym Śląsku, dwa na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce, na Pomorzu i Kujawach. Liczba dostępnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem zwiększy się dzięki temu o blisko 3 tysiące.

W przedsięwzięcie oprócz Węglokoksu zaangażowały się również: PKN Orlen, Lotos, Totalizator Sportowy, Tauron, Grupa Azoty, PKO Bank Polski, KGHM i PGZ. W projekt jest też włączony Bank Gospodarstwa Krajowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.