Pociąg na dworcu w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

10 grudnia startuje linia kolejowa do Pyrzowic z Zawiercia. Z Katowic dopiero pod koniec przyszłego roku. Pierwszy pociąg wyruszy już 10 grudnia 2023 roku o godzinie 00.52. Z Zawiercia do lotniska Katowice-Pyrzowice. Z Katowic pociąg obecnie nie pojedzie z powodu modernizacji Węzła Katowickiego. Pociągów bezpośrednio ze stolicy metropolii należy spodziewać się w listopadzie-grudniu 2024 roku. 

„Uruchomienie połączenia kolejowego do lotniska Katowice w Pyrzowicach to rozwiązanie, które ułatwi mieszkańcom dotarcie do portu lotniczego w komfortowych warunkach i zwiększy potencjał samego lotniska. To większa dostępność i lepsza komunikacja, ale także szansa na rozwój gospodarczy, w kontekście usprawnienia transportu towarowego. Wierzę, że siatka połączeń z lotniskiem w Pyrzowicach będzie się w kolejnych latach rozwijać” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Reklama

Województwo Śląskie, jako organizator publicznego transportu zbiorowego, zdecydowało się zlecić realizację przewozów spółce Koleje Śląskie. Uruchomienie połączenia kolejowego to efekt wieloletnich starań i realizacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycji polegającej na modernizacji linii kolejowej nr 182.

Wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy 2023/2024 zostanie uruchomionych 10 par pociągów relacji Częstochowa – Pyrzowice Lotnisko – Tarnowskie Góry i z powrotem kursujących codziennie przez siedem dni w tygodniu i zatrzymujących się na stacjach i przystankach osobowych: Częstochowa, Częstochowa Raków, Poraj, Myszków, Zawiercie, Poręba, Siewierz, Mierzęcice, Pyrzowice Lotnisko, Miasteczko Śląskie Centrum, Tarnowskie Góry. W przyszłości po zakończeniu modernizacji infrastruktury kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry – Katowice będzie można uruchomić również bezpośrednie pociągi łączące lotnisko w Pyrzowicach z Katowicami.

Umowa Województwa Śląskiego z Kolejami Śląskimi o świadczenie usług kolejowych przewozów pasażerskich zostanie zawarta na okres od 10 grudnia 2023 roku do 14 grudnia 2030 roku.

Reklama

1 Komentarz

  1. Super że będą te pociągi. Tylko chciałbym dowiedzieć się kto ustalał rozkład jazdy pociągów. Nie pasują ani do rozkładu samolotów (dla pasażerów linii lotniczych) ani do zajęć lekcyjnych gdzie kolwiek czy to Zawiercie czy Częstochowa czy Tarnowskie Góry itd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.