Lokalizacja planowanej noclegowni / fot. openstreetmap.org

Kolejne protesty przeciwko budowie noclegowni na pograniczu Szopienic i Burowca. Jeszcze w tym roku na pograniczu Szopienic i Burowca ma powstać noclegownia dla bezdomnych mężczyzn. Władze Katowic chcą postawić obiekt dla 40 osób obok oczyszczalni ścieków, w rejonie mostu nad Rawą (ul. Obrońców Westerplatte 130). Przeciwko temu pomysłowi protestują mieszkańcy, a teraz poparły ich lokalne stowarzyszenia i rada dzielnicy.

Na temat budowy noclegowni dla 40 bezdomnych osób pisaliśmy tutaj. Władze Katowic chcą postawić dwa budynki w zabudowie kontenerowej(modułowej) w rejonie ul. Obrońców Westerplatte, w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków. Całość ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Mieszkańcy Szopienic i Burowca już zaczęli zgłaszać swoje uwagi i negatywne opinie na temat tej inwestycji, m.in. na platformie konsultacji społecznych urzędu miejskiego. (pisaliśmy o tym tutaj).

Wskazują, że w Szopienicach istnieje już jedna noclegownia, a koncentrowanie w jednej dzielnicy kolejnych negatywnych zjawisk społecznych nie wpływa pozytywnie na jakość życia w tym miejscu. Już teraz Szopienice i Burowiec są postrzegane jako dzielnice wręcz „patologiczne”, a miasto samo przyznaje, że znajduje się tu najwięcej lokali socjalnych.

– Mieszkańcy naszych dzielnic są za pomocą osobą słabszym i doświadczonym przez życie ale nie zgadzają się na robienie z naszej okolicy getta dla wszystkich ludzi z problemami! Wysiedlanie ludzi nie płacą czynszów, kamienice należące do miasta są przez to w tragicznym stanie technicznym. Mieszkańcy walczą latami o remonty, a miasto wciąż nie ma pieniędzy na podstawowe sprawy jak oświetlenie, naprawa dróg, kanalizacji, chodników, monitoring itd.  Jeśli w naszej okolicy ma powstać kolejny taki obiekt, to społeczność lokalna wnioskuje za doprowadzeniem dzielnicy Burowiec i Szopienice do należytego stanu zarówno technicznego, sanitarnego jak i estetycznego! – przyznaje Małgorzata Norek z grupy „Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców”.

W tej spawie zabrały głos także: Stowarzyszenie Dla Szopienic oraz Rada Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec (tzw. rada dzielnicy).

Przedstawiciele stowarzyszenia twierdzą, że (pisownia oryginalna):

“Jako Stowarzyszenie Dla Szopienic działające na terenie dzielnicy jesteśmy zaniepokojeni decyzją władz Miasta dotyczącej budowy w naszej dzielnicy kolejnej noclegowni. Od kilku lat funkcjonuje w Szopienicach noclegownia przy ul. Krakowskiej. Mieszkańcy obawiają się, że za jakiś czas być może w innej części Szopienic powstanie kolejna a z dwóch zaplanowanych kontenerów, przy ul. Obr. Westerplatte w ramach potrzeb powstanie miasteczko dla bezdomnych. Jako Stowarzyszenie działające miedzy innymi na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców prosimy o przemyślenie i zmianę lokalizacji tej na pewno potrzebnej inwestycji. Jedna noclegownia przy ul. Krakowskiej w naszej dzielnicy wystarczy. Szopienice są dzielnicą trudną, wymagającą rewitalizacji społecznej.Przez ostatnie lata dzielnica systematycznie się wyludniała. Teraz dzięki programowi „Mieszkanie plus” oraz budownictwu mieszkaniowemu, które w ostatnim czasie powstało w naszej dzielnicy liczymy na napływ nowych mieszkańców. Mamy nadzieję, że dzięki temu zmieni się wizerunek Szopienic i Burowca. A kolejna noclegownia na pewno nie podniesie atrakcyjności i nie poprawi wizerunku Szopienic i Burowca”.

Oświadczenie wydała także Rada Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec (pisownia oryginalna):

“Szanowni Państwo
Rada Jednostki Pomocniczej N r 15 Szopienice – Burowiec jest zbulwersowana zamiarem budowy noclegowni dla bezdomnych na wskazanym terenie, bez wcześniejszej informacji i konsultacji ze społecznością lokalną. 

W okresie kończącej się kadencji JP wielokrotnie Rada wnioskowała do Prezydenta Miasta Katowice o konsultowanie wszystkich inwestycji na terenie Jednostki i mimo zapewnień Prezydenta podległy Prezydentowi Wydział nie informuje Jednostki o swoich zamiarach.
Jako Jednostka Pomocnicza Miasta Katowice jesteśmy przeciwni budowy tej inwestycji na terenie JP Szopienice – Burowiec. Dzielnica jest wystarczająco „nasycona” różnego rodzaju elementami patologii, zarówno społecznej jak i gospodarczej – duża ilość zasiedlonych mieszkań socjalnych, istniejąca noclegownia, ogromna ilość komunalnych lokali mieszkalnych nie zasiedlonych, trujące powietrze zakłady Unilever, opisane wcześniej składowiska trujących odpadów, składowiska niezabezpieczonego złomu akumulatorowego, itd. – można by wymienić jeszcze parę innych nie załatwionych przez włodarzy miasta spraw o które Rada walczyła przez ostatnie 4 lata.

Nikt nie twierdzi, że noclegownia jest niepotrzebna ale może w innej Dzielnicy Miasta, bardziej zurbanizowanej, mniej naszpikowanej elementami patologicznymi, takiej gdzie korzystający z noclegowni bezdomni mogli by się czuć bezpiecznie i szybciej się zasymilować z otoczeniem.

Proponowana lokalizacja noclegowni znajduje się na szlaku komunikacji pieszej dzieci i młodzieży przemieszczających się pomiędzy osiedlem “Bagno” a szkołami zlokalizowanymi na Burowcu, w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji Miejskiego Archiwum, Szkoły Gastronomicznej i innych zakładów pracy.

Taka lokalizacja noclegowni dla bezdomnych spowoduje poczucie odizolowania przebywających tam ludzi od społeczeństwa, chyba nie taki jest zamysł projektodawców.

Z wyrazami szacunku
Rada i Zarząd Jednostki Pomocniczej Nr 15 Szopienice – Burowiec”

Konsultacje w sprawie budowy noclegowni trwały do 18 stycznia br. na platformie konsultacji społecznych urzędu miejskiego.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.