Fot. Tomasz Kiełkowski
Reklama

Czego możemy się spodziewać, jeśli poprosimy gimnazjalistów lub licealistów o zorganizowanie akcji charytatywnej? Zdziwicie się!

Pan Franciszek, mieszkaniec Żywca, w lutym w pożarze stracił dom i dobytek życia. Wokół pomocy dla niego zebrało się wiele osób i instytucji, m.in. szkolny klub wolontariatu przy Gimnazjum nr 3 w Żywcu. Wolontariusze zorganizowali “Promienny Weekend”. W sobotę odbył się mecz charytatywny TS Koszarawa kontra Przyjaciele. W drużynie Przyjaciół wystąpili m.in. wiceburmistrz, miejscowy ksiądz, strażacy oraz uczniowie. W niedzielę koncert charytatywny, na którym zagrały m.in. zespoły After the sound oraz T.ON. Dzięki akcji udało się zebrać prawie 10 tys. zł!

Reklama

Wolontariusze z Gimnazjum nr 11 w Katowicach z kolei w maju zorganizowali w szkole “Popołudnie kobiecych inspiracji” – akcję charytatywną na rzecz niepełnosprawnego Tomka.

To tylko dwa przykłady akcji, które robią wrażenie. Właśnie zakończyła się trzecia edycja projektu “Polichrom” dla szkolnych klubów wolontariatu z województwa śląskiego. Na czym polegał? – Polichrom to projekt grywalizacyjny – tłumaczy Dariusz Stawik z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach, koordynator projektu. – To znaczy, że do zwykłego wolontariatu włączyliśmy elementy znane z gier, takie jak misje, wyzwania, ranking, fabuła. To przynosi efekty!

Od grudnia 2014 w ramach trzech edycji Polichromu w wolontariat włączyło się ponad dwa tysiące młodych wolontariuszy z około pięćdziesięciu szkół. Akcji takich jak te opisane wyżej zdążyli zorganizować prawie dwieście pięćdziesiąt.

Nie tylko charytatywnych. W Polichromie uczniowie poznawali różnorodność wolontariatu. Przy Gimnazjum nr 2 w Tychach namalowali mural solidarności z osobami z zespołem Downa. Wolontariusze z Gimnazjum nr 1 w Bytomiu wtykali chorągiewki obok psich odchodów w miejskim parku – zwracali przez to uwagę na problem niesprzątania po psach. Były dziesiątki “zwykłych” akcji – jak Dzień Dziecka czy odwiedziny z planszówkami z domach pomocy społecznej.

Szkolne kluby wolontariatu wspierały animatorki – odwiedzały uczniów, inspirowały, podpowiadały, jak można zorganizować jakąś akcję. Drużyny za swój wolontariat otrzymywały punkty. Najaktywniejsze były nagradzane – w tegorocznej edycji pierwszym miejscem podzieliły się Gimnazjum nr 3 w Żywcu i Gimnazjum nr 2 w Czerwionce-Leszczynach. Z katowickich szkół najlepsze okazało się Gimnazjum nr 11.

Trzecia edycja Polichromu zakończyła się grą miejską i happeningiem w Katowicach. Jako ostatnie z zadań ponad setka wolontariuszy zatańczyła wspólnie na Rynku. Mieli ze sobą kolorowe, polichromowe transparenty. – Dla uczniów to była fajna zabawa, dla nas okazja, żeby pokazać mieszkańcom pozytywną energię, która płynie z wolontariatu – podsumowuje Dariusz Stawik.

Trzy lata Polichromu w pigułce możecie zobaczyć w krótkim filmiku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.