Marcin Krupa prezydent Katowic na dzisiejszej konferencji / fot. UM Katowice

Dzisiaj Ministerstwo Rozwoju ogłosiło listę projektów infrastrukturalnych, które zostaną dofinansowane. Na tej liście znajdują się aż dwa projekty dotyczące przebudowy DK 81. W sumie Katowice mogą liczyć na 450 mln złotych wsparcia.

– Te inwestycje o wartości ponad pół miliarda złotych są ważnym krokiem w udoskonalaniu transportu w regionie. Ich realizacja znacząco podniesie komfort życia mieszkańców Katowic i regionu, niesie ze sobą szereg korzyści i ułatwień – powiedział Marcin Krupa prezydent Katowic.

Pierwszy z dofinansowanych projektów to rozbudowa i przebudowa dwóch odcinków dróg krajowych nr 81 (ul. 73 Pułku Piechoty) i 86 (ul. Pszczyńska) o łącznej długości 3,62 km, stanowiących dojazd do autostrady A4. Ta inwestycja będzie kosztowała 400 mln zł z czego dofinansowanie wyniesie nieco ponad 338 mln zł. Ma być realizowana w latach 2017-2020.

Druga inwestycja będzie realizowana w Piotrowicach. Obejmie rozbudowę ulicy Kościuszki (DK 81) o długość 1,44 km. Powstanie też dwupoziomowy węzeł bezkolizyjny typu „Karo” na skrzyżowaniu z ulicą Armii Krajowej z tzw. „rondem turbinowym” dwupasowym, umożliwiającym poprzez DK 86 dojazd do autostrady A4. Inwestycja będzie kosztować ponad 132 mln złotych z czego dofinansowanie wyniesie ponad 111 mln zł. Rozbudowa będzie realizowana w latach 2017-2019.

– Chcemy osiągnąć dwa cele. Po pierwsze, oddzielimy ruch wewnętrzny od tranzytowego, a po drugie upłynnimy ruch w dwóch wąskich gardłach komunikacyjnych Katowic, z których jedno jest zlokalizowane na skrzyżowaniu autostrady A4 i DK 86 – a więc węźle o największym natężeniu ruchu samochodowego w Polsce. Płynny ruch pojazdów jest bardziej przyjazny środowisku, bo pozwala ograniczyć emisję spalin oraz hałas, a także pozwala zaoszczędzić czas kierowców – zapewniał dzisiaj prezydent Katowic.

W tym roku w Katowicach rusza także dofinansowana na poziomie 120 mln złotych budowa centrów przesiadkowych.

Nie tylko Katowice otrzymają pieniądze na rozbudowę infrastruktury drogowej. Bielsko-Biała otrzyma środki na rozbudowę DK 52 (ulice Krakowska i Żywiecka). Ta w sumie ma kosztować ponad 151 mln zł, z czego 126 mln zł to wartość dofinansowania.

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.