Jarosław Wieczorek / fot. Śląski Urząd Wojewódzki
Reklama

Z okazji stu dni od momentu objęcia przez Jarosława Wieczorka urzędu wojewody śląskiego,  wraz z kierownictwem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zaprezentował pakiet obywatelski – owoc pracy wszystkich podległych mu urzędników. Ma to służyć otwarciu się na mieszkańców województwa i wszystkich klientach UW.

Jarosław Wieczorek. nawiązał do przesłania, jakie przekazała nowo powołanym wojewodom 8 grudnia premier Beata Szydło, akcentując w nim poczucie służby w administracji publicznej.

Reklama

– Dobra zmiana to w pierwszej kolejności przywrócenie w społeczeństwie świadomości służby publicznej oraz tego, że to państwo istnieje dla obywatela, a nie odwrotnie. Praca w administracji publicznej, a zwłaszcza w urzędzie, to misja trudna, lecz niezwykle ważne i odpowiedzialna, to również służba ukierunkowana na dobro całego narodu – powiedział wojewoda.

W tym celu urzędnicy przygotowali specjalny pakiet, który ma usprawnić zarówno obsługę klientów, jak i jej jakość w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.  Dokument zawiera m.in. rozwiązania służące poprawie komfortu obsługi klientów Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także ofertę nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa – punkt informacyjny ZUS, punkt wsparcia dla repatriantów – oraz działalności edukacyjnej. Przygotowano i częściowo już wdrożono rozwiązania, które ułatwią kontakt z urzędem (m.in. czat na stronie ŚUW, punkt paszportowy w Zabrzu) i sprawią, że będzie on nowocześniejszy i bardziej przyjazny (m.in. udostępnienie sieci Wi-Fi, stanowiska pierwszeństwa w BOK).

– Obywatele utracili zaufanie do urzędów publicznych, to nasza wspólna odpowiedzialność, by przywrócić właściwy stan. Mieszkańcy mają czuć się tu jak w domu i wiedzieć, że wszystkie sprawy będą rozpatrzone z zaangażowaniem i atencją – podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek. Każdy obywatel, który wejdzie do urzędu, ma wyjść z niego z poczuciem, że otrzymał pomoc i nabył możliwie pełną wiedzę na temat sprawy, która go dotyczy i którą przyszedł do Urzędu załatwić.

Większość rozwiązań zawartych w pakiecie nie wymaga kosztów. – Wystarczyła odrobina inwencji i pomysłów, potrafiliśmy wykrzesać energię z tych zasobów, którymi dysponujemy – podkreślał wojewoda Jarosław Wieczorek.

W ciągu stu dni urzędowania, wypełniając polecenia premier o tym, że  wojewoda ma być blisko obywatela,  Jarosław Wieczorek odbył ponad 150 spotkań, w tym 11 indywidualnych z mieszkańcami województwa i wprowadził tzw. wizyty gospodarskie w małych gminach, m.in. w Koniecpolu, Jejkowicach, Gierałtowicach, Kłomnicach, podczas których wsłuchuje się w problemy ich mieszkańców i stara się dla nich znaleźć rozwiązania. – To są miejscowości, w których wojewody nie było od kilkudziesięciu lat, a pomoc dla takich gmin jest szczególnie istotna – podkreślał, mówiąc, iż celem jego misji jest zmiana mentalności w funkcjonowaniu służby publicznej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.