Bezdomny / fot. Pixabay.com
Reklama

Jak pomóc osobom bezdomnym w zimę? Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach uruchomił specjalną infolinię. Zima to szczególnie trudny i niebezpieczny okres dla osób bez dachu nad głową. 

„W związku z prowadzonymi działaniami w zakresie ochrony ludności podczas nadchodzącej zimy, wzorem lat ubiegłych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach od 1 listopada br. działa infolinia o bezpłatnym trzycyfrowym numerze telefonu 987 (zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych). Infolinia obsługiwana jest całodobowo przez służbę dyżurną Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego” – czytamy w komunikacie. 

Reklama

Pod wskazanym numerem można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych na terenie województwa śląskiego.

Zima stanowi poważne zagrożenie dla osób bezdomnych z kilku poważnych powodów:

  • Niskie temperatury: Zima charakteryzuje się bardzo niskimi temperaturami, które mogą prowadzić do odmrożeń, hipotermii, a nawet śmierci. Osoby bezdomne często nie mają dostępu do odpowiedniej odzieży ochronnej lub schronienia, co zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych związanych z zimnem.
  • Brak schronienia: Wiele osób bezdomnych nie ma dostępu do bezpiecznego i ciepłego miejsca na noc. Spędzanie nocy na zewnątrz w ekstremalnie niskich temperaturach jest niebezpieczne i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
  • Warunki atmosferyczne: Oprócz zimna, zima przynosi również śnieg, lód i deszcz, co utrudnia przetrwanie na zewnątrz i zwiększa ryzyko wypadków, jak np. poślizgnięć czy upadków.
  • Ograniczony dostęp do żywności i wody: Zima może utrudnić dostęp do żywności i wody pitnej, ponieważ źródła, z których osoby bezdomne zwykle korzystają, mogą być zamknięte lub mniej dostępne.
  • Problemy zdrowotne: Zimno może pogarszać istniejące problemy zdrowotne, takie jak choroby układu oddechowego, reumatyczne czy problemy z krążeniem. Ponadto, brak dostępu do opieki zdrowotnej może oznaczać, że osoby bezdomne nie otrzymują niezbędnej pomocy medycznej w razie choroby lub urazu.
  • Izolacja społeczna: Zima często zwiększa izolację społeczną osób bezdomnych, ponieważ mniej ludzi przebywa na zewnątrz, co może ograniczać możliwości uzyskania pomocy czy wsparcia.

Aktualny wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa śląskiego:

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.