Prokuratura Okręgowa w Katowicach / foto: Abel Lorenzo De León
Reklama

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zakończyła śledztwo w sprawie grupy przestępczej zajmującej się na terenie Śląska i innych miast na terenie Polski wyłudzaniem podatku VAT. Do Sądu Okręgowego w Katowicach skierowano akt oskarżenia przeciwko 45 osobom. Osoby te odpowiedzą za wyłudzenie 20 mln VAT- u w okresie od 2009 do marca 2010 roku, pranie brudnych pieniędzy – chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych, poświadczanie nieprawdy w dokumentacji. 38 oskarżonych odpowie za udział w grupie przestępczej. 7 osób natomiast oskarżonych zostało o kierowanie grupą przestępczą.

Członkowie powiązanych ze sobą dwóch grup przestępczych wykorzystali w przestępczej działalności kilkadziesiąt firm z terenu całej Polski. Część zaangażowanych w ten proceder firm nie prowadziła rzeczywiście działalności gospodarczej. Towar będący przedmiotem zakwestionowanych transakcji to: stal, drewno, methocel – celuloza modyfikowana. Mechanizm przestępczego działania był trojaki:

Reklama

– towaru faktycznie nie było i jedynie na fakturze wyjeżdżał za granicę,

– towar był ale jedynie na fakturze wyjeżdżał za granicę, podczas gdy w rzeczywistości fizycznie był sprzedawany na terenie Polski,

– towar był, przekraczał granicę kraju, po czym po zatoczeniu swoistego koła wracał do Polski.

W każdym jednak przypadku oskarżeni deklarowali wywóz towaru za granicę, do Czech, dzięki czemu korzystali z zerowej stawki VAT. W ten sposób uzyskiwali oni korzyść majątkową stanowiącą różnicę pomiędzy ceną netto a ceną brutto towarów. Dla zapewnienia pozorów legalności tej transakcji prowadzili fikcyjny obieg dokumentacji księgowej, finansowej, na rachunki bankowe dokonywali przelewu środków finansowych pochodzących w rzeczywistości z wyłudzonego podatku VAT.

– Część z oskarżonych przyznała się do popełnienia zarzucanego im czynu. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15 – informuje Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach. – W chwili obecnej wobec nich stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym: poręczenia, dozory, zakazy opuszczania kraju. Wcześniej 5 osób pozostawało tymczasowo aresztowanych. W śledztwie dokonano zabezpieczenia na majątku oskarżonych mienia o wartości 8 mln złotych – dodaje rzeczniczka.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było w oparciu o zawiadomienie o przestępstwie złożony przez GIIF. Materiał dowodowy w sprawie prokurator zgromadził w 188 tomach akt głównych oraz 136 segregatorach. Sam akt oskarżenia liczy 1645 stron. Oskarżonym przedstawiono 526 zarzutów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.