Wyłudzili od firm 13 mln zł. 9 osób w tymczasowym areszcie, byli sprytni. Działali w Katowicach i Krakowie, ale w końcu nie uciekli przed organami ścigania. Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej, która podsyłała firmom fałszywe numery kont bankowych w celu dokonania płatności na rzecz kontrahentów. Wcześniej informacje o transakcjach uzyskali dzięki kradzieży wózków pocztowych.

Akt oskarżenia dotyczy 17 osób. Zajmowali się praniem brudnych pieniędzy oszustwami – działali od stycznia 2019 roku  do lutego 2020 roku. Grupą, która funkcjonowała głównie na terenie Katowic i Krakowa kierował 30-latek.

„Z przeprowadzonych w śledztwie dowodów, wynika, iż członkowie grupy dokonali  kradzieży wózków pocztowych, w następstwie czego  weszli w posiadanie informacji dot. podmiotów gospodarczych, planowanych  transakcji handlowych, bądź rozliczeń za transakcje już wykonane. Następnie preparowali dokumenty informujące o zmianie rachunku na które miały następować płatności, wysyłając je w imieniu rzekomych kontrahentów. Płatności za  faktycznie przeprowadzone transakcje następowały na fałszywe rachunki osób biorących udział w tym nielegalnym procederze” – wyjaśnia Marta Zawada-Dybek z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Pieniądze następnie krążyły z rachunku na rachunek, żeby utrudnić stwierdzenie ich pochodzenia. Część lokowano w luksusowych zegarkach, samochodach czy złocie. W sumie oszukano 8 przedsiębiorców z Polski, Włoch, Niemiec i Węgier na łączną kwotę ponad 13 mln złotych.

W 6 innych przypadkach próbowano wyłudzić pieniądze.

„Część z  oskarżonych przyznała się w śledztwie do stawianych im zarzutów, składali wyjaśnienia. W chwili kierowania aktu oskarżenia wobec 9 osób stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania” – wylicza Marta Zawada-Dybek z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Na poczet przyszłych kar  i środków karnych prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na kwotę prawie 2 mln złotych. Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.