FOTO: Grzegorz Łagódka
Reklama

Mieszkańcy Dębu spotkali się tuż przed świętami z przedstawicielami Rady Miasta Katowice, obecnych w dzielnicy instytucji i organizacji oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dzielnicy, aby rozmawiać o Dębie i działać dla Dębu. Spotkanie zorganizowali mieszkańcy działający w grupie Katowice-Dąb Przyszłość.

Krótko przed świętami w Dębie odbyło się specjalne spotkanie, którego celem było zwrócenie uwagi na stan dzielnicy i zamieszkującej ją społeczności lokalnej oraz znalezienie płaszczyzny współdziałania na rzecz Dębu. Choć spotkanie odbyło się tuż przed świętami, mieszkańcy poświęcili sporo czasu na przedstawienie stanu dzielnicy przybyłym na spotkanie gościom.

Reklama

W trakcie zebrania mieszkańcy poinformowali radnych o swoich odczuciach i spostrzeżeniach związanych z życiem w dzielnicy. Społecznicy wskazali, że w dzielnicy jest coraz więcej nowych inwestycji, jednak jej stara część pozostaje nie doinwestowana. Marek Wolski, współorganizator spotkania, przedstawił problem wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych oraz remontowych. O skali problemu może świadczyć choćby to, że w budżecie miasta na 2015 r. włodarze miasta na całą dzielnicę przeznaczyli jedynie 0,14 % całości wydatków, w dodatku większość z tej kwoty to wydatki na modernizację stadionu przy ul. Bukowej oraz na szkołę, która w praktyce jest położona już poza granicami Dębu.

– Zaniedbania są widoczne gołym okiem, jako mieszkańcy codziennie oglądamy wysłużone, zniszczone i brudne chodniki, skwery, przystanki i ulice. Brak jest w dzielnicy placów zabaw, boisk i miejsc do spędzania wolnego czasu dla młodzieży, rodzin i seniorów. Społeczeństwo w Dębie starzeje się, a programy proponowane przez Urząd Miasta Katowice są niewystarczające by zaktywizować seniorów. Chcemy by mieszkańcy wzięli się za dzielnicę, żeby uwierzyli, że w ich otoczeniu można coś zmienić – zwraca uwagę Justyna Setera-Ratajczyk, współorganizatorka spotkania.

Maciej Szołtysek wraz z Mirosławem Dybichem zauważyli, że szansą dla dzielnicy będą powołanie Rady Jednostki Pomocniczej miasta Katowice nr 10 Dąb oraz lepiej wydatkowane środki finansowe na inwestycje, które zostaną zaproponowane przez mieszkańców w ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. Z kolei architekt Maciej Strączek poparł inicjatywę mieszkańców zmierzających do rewitalizacji parku miejskiego w Dębie, tzw. „kosza”, położonego przy ul. Lipowej.

Mieszkańcy mają nadzieję, że przy pomocy nowo wybranych władz miasta i radnych uda się zmienić negatywny obraz Dębu i poprawić jakość życia w dzielnicy. Oczekują lepszej komunikacji z przedstawicielami samorządu oraz zainicjowania rewitalizacji dzielnicy.

– To spotkanie było bardzo potrzebne, ponieważ mieszkańcy muszą znać przedstawicieli instytucji, które działają na terenie dzielnicy, aby wiedzieć gdzie szukać wsparcia – wskazuje Grzegorz Łagódka, współorganizator spotkania. – Ważna jest również wymiana informacji pomiędzy mieszkańcami a instytucjami oraz samymi instytucjami, bo ona także zaowocuje w przyszłości poprawą jakości życia w dzielnicy – zauważa.

W zebraniu wzięli udział przedstawiciele policji i straży pożarnej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Caritasu, Miejskiego Domu Kultury „Dąb”, Szkoły Podstawowej nr 18, Miejskiego Przedszkola nr 27 oraz nowo wybrani radni z okręgu: Barbara Wnęk, Borys Pronobis i Jacek Piwowarczuk.

Grupa inicjatywna mieszkańców, działająca pod nazwą Katowice-Dąb Przyszłość, zrzesza osoby zainteresowane działaniem na rzecz mieszkańców Dębu i dzielnicy. Inicjatywa zawiązała się przy okazji starań mieszkańców o powołanie w dzielnicy Dąb rady jednostki pomocniczej.

Informacje o budżecie miasta dostępne są w naszym serwisie.

Zapraszamy do odwiedzenia profilu grupy Katowice – Dąb Przyszłość na FB!

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.