Od lewej Piotr Uszok, Marcin Krupa, prezydent Katowic (niegdyś zastępca Uszoka) i Maciej Biskupski, przewodniczący RM Katowice (niegdyś asystent Uszoka) / fot. UM Katowice
Reklama

Były prezydent Katowic został „Honorowym Obywatelem Katowic”. Utytułowano też „Zasłużonych dla Miasta Katowice”. O ile uhonorowywanie…honorowym obywatelstwem miasta mieszkańca tego miasta może się wydawać zabiegiem budzącym zdziwienie, to nie przeszkodziło katowickim radnym docenić w ten sposób Piotra Uszoka, byłego prezydenta Katowic. Natomiast tytuł „Zasłużony dla Miasta Katowice” otrzymali: prof. Aniela Korzon, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach i Radio Katowice.

Urodziny to czas radości, wspólnych spotkań. Dlatego chciałbym podkreślić, że rozwój Katowic zawdzięczamy mieszkańcom. Katowiczanie – to Wy jesteście siłą napędową tego miasta, inspirujcie nas codziennie do podejmowania nowych wyzwań. Serdecznie Wam za to dziękuję. Słowa podziękowania kieruję także do wszystkich osób, które przekazują nam konstruktywne uwagi i spostrzeżenia – to pomaga nam działać efektywniej i sprawniej. Tu mam na myśli m.in. Szanownych Państwa Radnych. Szczerze doceniam naszą współpracę” – mówił podczas urodzinowej sesji Rady Miasta prezydent Katowic, Marcin Krupa. „Przez blisko 8 lat mojej prezydentury zauważyłem, że z roku na rok coraz więcej katowiczan angażuje się w sprawy miasta, bierze odpowiedzialność za losy swoich społeczności lokalnych. Dlatego dziś chcemy uhonorować osoby i instytucje, które w sposób szczególny zaangażowały się w życie Katowic i mocno odcisnęły tutaj swoje piętno” – zapowiedział kolejną część wydarzenia prezydent.

Reklama

Głównym punktem uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 157. rocznicy nadania praw miejskich Katowicom, było nadanie tytułów: „Honorowy Obywatel Miasta Katowice” oraz „Zasłużony dla Miasta Katowice”. 

Uhonorowany były prezydent

Laudację na cześć Piotra Uszoka wygłosił prof. Jerzy Buzek. 

Porządek, systematyczność i pracowitość to cechy charakteryzujące Piotra Uszoka. To również cechy opisujące śląską tradycję patriotyczną. Ten patriotyzm wyraża się w trosce o swoje miasto i region, co znalazło odzwierciedlenie np. w zabiegach o utworzenie jednej z największych w Europie specjalnej strefy ekonomicznej. To również umiejętność wykorzystywania szans – tak, jak wtedy gdy po reformie samorządowej Katowice stały się jednocześnie gminą i powiatem. Jednak jedną z największych zasług jest to, że właśnie dzięki Piotrowi Uszokowi zaczęła się dokonywać wizerunkowa przemiana Katowic” – powiedział były premier. 

Piotr Uszok był przez prawie 30 lat związany z katowickim samorządem. Od 1990 r. jako radny, w 1994 r. wszedł w skład Zarządu Miasta. Sprawując funkcję wiceprezydenta Katowic, zajmował się najtrudniejszymi tematami, przed jakimi stało miasto w tamtym okresie, czyli uporządkowaniem gospodarki odpadami oraz odbudową zaniedbywanego przez lata budownictwa mieszkaniowego. Trafne i śmiałe decyzje doprowadziły do stworzenia w Katowicach nowoczesnego systemu gospodarowania odpadami oraz powstaniem Towarzystwa Budownictwa Społecznego – jednego z pierwszych tego typu podmiotów w Polsce. 3 listopada 1998 r. Rada Miasta wybrała go – w formule wyborów pośrednich – na Prezydenta Katowic. W 2002 roku, kiedy to Polacy po raz pierwszy samodzielnie wybierali prezydentów miast w wyborach bezpośrednich, Piotr Uszok, jako jeden z nielicznych w Polsce, został wybrany na prezydenta już w pierwszej turze wyborów. Wysoką ocenę pracy prezydenta Uszoka, mieszkańcy Katowic po raz kolejny wystawiali w kolejnych wyborach na ten urząd, zarówno w 2006 i 2010 r. Piotr Uszok wygrywał je już w pierwszej turze. Swoją pracę w katowickim samorządzie zakończył w 2014 roku po 16 latach pełnienia funkcji prezydenta Katowic.

Piotr Uszok angażował się także w pracę samorządową na poziomie ogólnopolskim. W latach 1999-2002 był prezesem Związku Miast Polskich, członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (w latach 2003-2011 był jej współprzewodniczącym), a także sekretarzem polskiej delegacji stałej do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w Strasburgu. W latach 2003–2007 pełnił funkcję prezesa Zarządu Unii Metropolii Polskich, a w latach 2002-2006 był członkiem Narodowej Rady Integracji Europejskiej.

– Dzisiejszy dzień jest dla mnie dniem wyjątkowym. Nie byłoby to możliwe bez współpracującej ze mną kadry kierowniczej Urzędu Miasta, jego pracowników oraz zaufania państwa Radnych. Jesteśmy w gmachu NOSPRu, więc myślę, że uzasadniona będzie alegoria, że choć ja byłem dyrygentem, to wy wszyscy byliście muzykami tworzącymi orkiestrę, a to właśnie orkiestra decyduje o jakości wykonania koncertu. Z radością obserwuję jak kultura i nauka zmieniają oblicze naszej małej ojczyzny – powiedział dziękując za tytuł Piotr Uszok, Honorowy Obywatel Miasta Katowice.

Zasłużeni dla Miasta Katowice

Pani profesor Aniela Korzon to autorka licznych publikacji z zakresu pedagogiki specjalnej i prelegentka międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych, która wniosła znaczący wkład w podniesienie poziomu świadomości społecznej w zakresie rozumienia problemów i możliwości rozwojowych osób z „wadą słuchu”. Za swoje zasługi została wielokrotnie nagrodzona. Otrzymała Złotą Odznakę ZNP, nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę Związku Głuchych, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. 

„Jestem ogromnie wzruszona. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, szczególnie dla mnie ważne, bo jestem katowiczanką, jak to się mówi z dziada pradziada. Choć przez wiele lat mieszkałam w innych miastach, zawsze czułam się i czuję nadal – katowiczanką. Życzę sobie i Państwu by nasze Katowice były coraz piękniejsze” – powiedziała dziękując za przyznane wyróżnienie prof. Aniela Korzon.

Laudację na cześć Anieli Korzon wygłosiła doktor Iwona Sosnowska-Wieczorek prezes zarządu Fundacji „In Corpore”.

„Radio Katowice” założone w 1927 roku to jedna z najstarszych rozgłośni w kraju. Pierwsza siedziba rozgłośni mieściła się w gmachu byłego Banku Spółek Zarobkowych przy ul. Warszawskiej 7. Od 1937 r. przeniesiono ją do budynku przy ul. Juliusza Ligonia 29. Dzięki tej największej rozgłośni regionalnej w Polsce mieszkańcy Katowic i województwa śląskiego przez całą dobę mają dostęp do najważniejszych informacji z regionu. Co więcej, słuchacze w części województw małopolskiego, opolskiego i łódzkiego, a nawet w Czechach i na Słowacji mogą bez zakłóceń odbierać fale radiowe tej rozgłośni. Idąc z duchem czasu, program Polskiego Radia Katowice jest również odbierany na całym świecie za pośrednictwem internetu.

Oprócz audycji radiowych Radio Katowice włącza się w organizację wydarzeń kulturalnych. „Dyktando”, czy „Po naszymu, czyli po śląsku” weszły już na stałe w kalendarz imprez i cieszą się dużą popularnością, kultywując tym samym język polski oraz kulturę śląską. Poza emisją programu radiowego Polskie Radio Katowice od ponad 20 lat zajmuje się działalnością wydawniczą. Wydawane przez tę rozgłośnię płyty kilkukrotnie uzyskiwały status „Złotej Płyty”. Studio nagrań należy do najnowocześniejszych w regionie. Nagrywali w nim między innymi Leszek Możdżer, grupa „Myslovitz” oraz Kwartet Śląski. Radio Katowice patronuje wielu imprezom kulturalnym, przyczyniając się do promocji regionalnych oraz krajowych artystów, jak również popularyzując kulturę wysoką.

„Bardzo dziękuje panu Prezydentowi oraz radnym Rady Miasta Katowice za to wyróżnienie, które traktuję jako wspaniały prezent jubileuszowy dla naszej rozgłośni, która w tym roku obchodzi 95-lecie „– powiedział Piotr Ornowski, prezes Radia Katowice.

Laudatorem Radia Katowice był Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Już w 1922 r. w Katowicach z inicjatywy samych rzemieślników, którzy zdecydowali się na stworzenie organizacji chroniącej ich interesy, powstała Izba Rzemieślnicza. W pierwszych latach swojego istnienia Izba miała charakter komisaryczny, a na jej czele stanął ówczesny dyrektor Ministerstwa Handlu i Przemysłu – inż. Jerzy Wojnar. W roku 1934 rzemieślnicy postanowili utworzyć swoją własną siedzibę, którą do dziś jest kamienica przy placu Wolności 12 w Katowicach. Działalność Izby przerwał wybuch II wojny światowej. Tuż po jej zakończeniu, w 1945 roku, rzemieślnicy szybko wrócili do swojej katowickiej siedziby. Funkcjonowanie w komunistycznych realiach nie było jednak proste. Niedocenianie wartości prywatnej inicjatywy, nacjonalizacja przemysłu, a także ciągłe niedobory wielu produktów i surowców, postawiły rzemieślników w niezwykle trudnej sytuacji. Kilkadziesiąt lat później Izba Rzemieślnicza wspierała swoich członków w niełatwym procesie transformacji ustrojowej i rodzącego się w Polsce kapitalizmu. Kiedy wejście Polski do Unii Europejskiej otwarło zupełnie nowe perspektywy przed wieloma rzemieślnikami, Izba wspierała ich na wielu płaszczyznach. Ostatnie lata to z jednej strony szansa na rozwój, który jest możliwy poprzez kontakty międzynarodowe, inwestycje zagraniczne, czy pozyskiwanie wszelkiego rodzaju dofinansowań, z drugiej jednak także zupełnie nowe wyzwania. Jednym z nich jest z pewnością kształcenie kolejnego pokolenia rzemieślników. W 2022 roku przypada jubileusz 100-lecia powstania Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, która stała się nieodzownym elementem gospodarczego rozwoju Katowic. 

„To, co charakteryzuje samorządy gospodarcze i samorząd terytorialny to nastawienie na współpracę. Nie ma możliwości współpracy bez wzajemnego zaufania. Bardzo dziękuję panu Prezydentowi za to, że podczas apogeum pandemii, dwa lata temu, dzięki wspólnym działaniom udało się w Katowicach obronić tysiące miejsc pracy dzięki Katowickim Pakietom Gospodarczym” – powiedział dziękując za tytuł Zasłużonego dla Miasta Katowice, prof. Jan Klimek, prezes katowickiej Izby Rzemieślniczej

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.