Od jutra w kinie Kosmos przegląd Nie tylko Nowa Fala. Nowe kino greckie. Przez pięć dni, do 30 listopada na widzów czeka różnorodne kino w południowych krańców Europy: od artystycznego kina o zacięciu społecznym po obrazy mainstreamowe. W programie znalazło się pięć filmów fabularnych, dwa dokumentalne i zestaw krótkometrażówek.

Od kilku lat kino greckie święci triumfy na festiwalach filmowych na całym świecie. Sukces ten można bez wątpienia przypisać zjawisku Nowej Fali w kinematografii greckiej, promującej dzieła o zróżnicowanej tematyce i formie, nierzadko eksperymentujące z narracją, odwołujące się do problemów współczesnej, pogrążonej w kryzysie Hellady. Po niemal 40 latach, które minęły od sukcesów Theo Angelopoulosa czy Michaela Cacoyannisa, o greckich twórcach znów jest głośno. To rewolucja kinematografii greckiej zapoczątkowana w 2009 roku przez grupę młodych filmowców o nazwie FOG (Filmmakers of Grece), mającą na celu wytworzenie zarówno nowych zasad produkcji, jak i wypracowanie nowego języka filmu, której powstanie zbiegło się z kryzysem ekonomicznym Grecji. Grupa FOG dała asumpt do stworzenia nowego typu kina, które, jak niegdyś kinematografia Francji i Czechosłowacji czy też Rumunii, w punkcie głównym umiejscowiło jednostkę i jej problemy. To właśnie człowiek próbujący na nowo zbudować swój system wartości, poszukujący nowej drogi w kraju owładniętym kryzysem ekonomicznym, stał się dla Nowofalowców podstawą mówienia o współczesnym społeczeństwie greckim w ogóle.

W ramach przeglądu Nie tylko Nowa Fala – nowe kino greckie zobaczymy cztery fabuły – od wpisujących się w nurt Nowej Fali „W domu”, nagrodzonego na tegorocznym festiwalu w Berlinie, oraz docenionego w San Sebastian filmu „I sprawiedliwość nie dla wszystkich”, który mogliśmy zobaczyć na polskich ekranach; poprzez dramat biograficzny „El Greco” – opowiadający o życiu jednego z najwybitniejszych malarzy, przedstawicieli manieryzmu; po nigdy w Polsce niewyświetlaną, nagrodzoną na festiwalu w Tesalonikach i Aleksandrii, komedię – „Chór Charitona”.

Reklama

Ponadto w programie znajdą się trzy dokumenty, a wśród nich obraz kraju w kryzysie widziany oczami emigrantów: „Greece, I’m Facing Taxing Times” czy „Hardships&Beauties” przedstawiający historię właściciela jednej z największych farm w południowo-zachodniej Grecji, który w czasie kryzysu decyduje się opuścić swój dobytek, by udać się w podróż w głąb kraju, poszukując lepszego życia oraz wpisujący się w schemat kina drogi, realizowany na przestrzeni całego roku, kontemplacyjny „The Grocer”.

Partnerem projektu jest wydawnictwo „Greckie klimaty”, dzięki któremu na widzów we wszystkich miastach będą czekały książkowe niespodzianki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 12 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.