Ks. Adam Boniecki na spotkaniu ze studentami w Krakowie / fot. Tomaszstanislaw / Wikipedia

Dzisiaj w Kinie Kosmos odbędzie się druga debata w ramach cyklu „Myślenie według wartości”. Wśród osób biorących udział w debacie pojawi się ksiądz Adam Boniecki, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, literaturoznawca Tadeusz Sławek oraz reżyserka teatralna Ewelina Marciniak. Po debacie odbędzie się pokaz filmu “Viridiana” Luisa Bunuela.

Tematem rozmów pięciu comiesięcznych spotkań zawsze są podstawowe wartości jak równość i demokracja. Tym razem debata będzie skupiona wokół słowa solidarność.

Początek debaty godzinie o godzinie 18.00,  Po debacie odbędzie się pokaz filmu “Viridiana” Luisa Bunuela, dzieło sprzed ponad pół wieku, które dalej pozostaje szokująco aktualne.

– „Viridiana” opowiada historię nowicjuszki zakonnej, która przed złożeniem ślubów postanawia odbyć podróż w rodzinne strony. Świat poza zakonem szybko odsłania swoje najokrutniejsze oblicze. Bunuel na podstawie zasłyszanej historii o mało znanej świętej, tworzy przewrotną przypowieść balansującą na granicy herezji, w której piękno i dobro zderzone zostaje z okrucieństwem, brzydotą i zepsuciem – opisuje Agata Tecl-Szubert z Silesia Film. – Luis Bunuel stawia pytania o granice sacrum i profanum, konfrontuje wzorce ewangeliczne ze współczesną moralnością. Oskarżany o nihilizm, okazuje się przewrotnym moralistą. Szukając własnych konstrukcji narracyjnych, sięga po szokujące zestawienia, zderza absurdalne skojarzenia, motywy biblijne miesza z odniesieniami do hiszpańskiej rzeczywistości lat 70. W ten sposób reżyser staje się humanistą-prowokatorem, który uderza w stereotypy myślowe, ujawniając destrukcyjny wpływ uwikłań społecznych, obyczajowych, ale także religijnych – dodaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.