Kadr z filmu "Obywatel Jones"

Katowice grały w filmie Agnieszki Holland. „Obywatel Jones” został nagrodzony Złotymi Lwami na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Film był koprodukowany przez Instytucję Filmową Silesia Film. Występowały w nim też Katowice – m.in. gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odgrywał moskiewską siedzibę New York Timesa.

Film słynnej reżyserki to pytanie o granice prawdy, kłamstwa i odpowiedzialności wobec historii i czasu. To opowieść oparta na faktach o słynnym walijskim dziennikarzu Garethcie Jonesie. Rozsławiła go historia spotkania z Adolfem Hitlerem, gdy ten przejął władzę w 1933 roku. Kolejnym trudnym tematem, którego się podjął Jones, była wielka modernizacja Związku Radzieckiego i klęska głodu temu towarzysząca. To właśnie o zmaganiach z pracą nad tą historią opowiada film Agnieszki Holland.

Film został dofinansowany ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego, a duża część zdjęć była realizowana na terenie województwa śląskiego.

Reklama

– Katowickie Śląskie Sejfy „zagrały” w filmie Holland m.in. mieszkanie jednego z bohaterów czy redakcję Western Mail; Urząd Wojewódzki w Katowicach posłużył za siedzibę redakcji New York Timesa w Moskwie; sceny konferencji prasowej na Kremlu zrealizowano w przestrzeniach dąbrowskiego Pałacu Kultury Zagłębia. Oprócz tego w filmie wykorzystano plenery w Pyskowicach i wnętrza Pałacu Dietla w Sosnowcu  – poinformowała Silesia-Film.

Spotkanie z reżyserką „Obywatela Jonesa” i pokaz filmu odbędzie się 23 października w katowickim Kinie Kosmos. Początek o godzinie 18.30. Pół godziny wcześniej (o godzinie 18.00) odbędzie się pokaz przedpremierowy w Kinoteatrze Rialto, na który przed seansem zaprosi sama reżyserka.

25 października, w piątek w Kinie Kosmos zaplanowano wydarzenie specjalne – pokaz filmu „Obywatel Jones” połączony ze spotkaniem z Mirosławem Wlekłym, reporterem, autorem książki „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 26 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.