fot. Ewa Waszut / Infokatowice.pl
Reklama

Już otwarto zmodernizowane oddziały w Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego w Katowicach. Jednostka zarządzana przez Śląski Uniwersytet Medyczny udostępniła pacjentom oddziały: Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Oddziały zapewnią profesjonalną oraz kompleksową opiekę pacjentom nie tylko z Katowic i okolicznych miast, ale również z innych rejonów kraju.

Modernizacja Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii to sale chorych, izba przyjęć, blok operacyjny, pracownie i poradnie przyszpitalne, a także pomieszczenia administracyjno-techniczne: pokoje lekarzy, zaplecza.

Reklama

– Wartość wykonanych prac to ponad 20 mln zł i był to ostatni moment gdzie było można jeszcze te pieniądze uzyskać – mówi prof. Lech Cierpka, kierownik kliniki. Inwestycja była współfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia i realizowana w ramach Programu Wieloletniego na lata 2011-2012 Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej w zakresie prac budowlano-remontowych ośrodków transplantacyjnych.

Na pacjentów czekają nowe, komfortowe sale, w każdej z nich znajduje się osobny aneks sanitarny. Są nawet salki jednoosobowe. Sale chorych wyposażono m.in. w panele nadłóżkowe, w których zamontowane są instalacje gazów medycznych i system podwieszanych parawanów, które zapewniają pacjentom prywatność.

– Jak przyszedłem tutaj na początku to się załamałem – mówi dyrektor Szpitala Klinicznego dr Włodzimierz Dziubdziela. Remont trwał 3 lata, i był o tyle trudny, że cały czas mieliśmy pacjentów. Staraliśmy sie robić wszystko tak, aby nie utrudniać im leczenia.

Na salach bloku operacyjnego zastosowano nowoczesne technologie m.in. w zakresie stołów operacyjnych i mostów medycznych, w których zamontowany jest sprzęt medyczny niezbędny do wykonywania zabiegów i transplantacji. Wszystko; woda, ssanie, prąd doprowadzane jest poprzez odpowiednie panele.

– Wszystko jest zautomatyzowane, jednocześnie mamy  system przekazywania informacji na monitory, na przykład operację laparoskopową można oglądać z 2-3 monitorów, jednocześnie ten obraz będzie można przezywać do salki wykładowej – stwierdza prof. Lech Cierpka.

W ubiegłym roku w szpitalu dokonano 177 przeszczepów (w tym 141 przeszczepień nerki, 5 trzustki, 31 wątroby), co jest jednym z najlepszych wyników w kraju. Oddział Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej jest jednym z największych w Polsce ośrodków transplantacji narządowej.

W zeszłym roku zespół prof. Lecha Cierpki, przy współudziale lekarzy z Ostrawy, wykonał operację laparoskopowego pobrania nerki od żywego dawcy. Dotychczas rzadko stosowana w Polsce metoda, zwiększa komfort dawcy – rana szybciej się goi, zmniejsza się ból pooperacyjny, a pacjent może opuścić szpital znacznie szybciej niż po pobraniu nerki metodą tradycyjną.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.