Lawendowa czytelni / fot. KAW
Reklama

W Katowicach pojawiły się nowe miejsce do wypoczynku. Dzięki Zielonemu Budżetowi. To narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły na poprawę środowiska naturalnego w mieście. 

„Zielony Budżet to obok Budżetu Obywatelskiego najważniejsze narzędzie dające mieszkańcom Katowic wpływ na zmiany w ich najbliższym otoczeniu. Z tym, że przy Zielonym Budżecie nacisk położony jest właśnie na realizację inwestycji proekologicznych, mających pozytywny wpływ na środowisko naturalne w mieście. W ostatnich miesiącach zakończono 76 zadań, w tym Lawendową czytelnię przy Bibliotece Śląskiej czy zazielenienie okolic wybranych przystanków komunikacji miejskiej w Dąbrówce Małej” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Natomiast w tym roku zrealizujemy 108 zadań z poprzedniej edycji o łącznej wartości prawie 3 mln zł” – dodaje prezydent.

Reklama

W okolicy Biblioteki Śląskiej powstała Lawendowa Czytelnia. Celem projektu było stworzenie strefy relaksu i lawendowej aromaterapii w miejscu, w którym dotychczas był trawnik. Nowe zagospodarowanie objęło nasadzenie nowych krzewów, wytyczenie ścieżki oraz ustawienie ławek. Od strony ul. Damrota zasadzono żywopłot z pęcherznicy kalinolistnej i nasadzono krzewy oraz sporą ilość lawendy, która najintensywniej będzie pachniała od lipca do sierpnia. Ta odmiana lawendy jest miododajna, co ma znaczenie dla życia owadów w mieście. Mieszkańcy będą mogli odpocząć na ławkach z trejażem – czyli ścianą z kratek, która została obsadzona roślinami pnącymi – bluszczem i winobluszczem. Zadanie zostało zakończone w grudniu, a koszt jego realizacji to ponad 270 tys. zł. 

W Szopienicach-Burowcu nowe oblicze zyskała ulica Szabelniana, która na powierzchni 80 m2 została obsadzona roślinami o owocach jadalnych dla ptaków oraz kwiatami przyciągającymi zapylające owady. Krzewy zostały dopasowane do rosnących tam drzew. Roślinność ulicy została wzbogacona między innymi o krzewy takie jak: dereń, kalina, morwa biała oraz nieszpułka zwyczajna. Wartość tych nasadzeń wyniosła nieco ponad 6,7 tys. zł i zakończono je w grudniu.

Z kolei w Bogucicach, u zbiegu ul. Piotra z ul. Markiefki powstał park kieszonkowy. Istniejący tam skwer był silnie wydeptany i ubogi w roślinność. Zgodnie ze zgłoszonym pomysłem stworzono tu przestrzeń przyjazną osobom z niepełnosprawnościami, a zamontowany przysiadak pozwoli na odpoczynek m.in. starszym osobom. Powstała nowa ścieżka żwirowa wraz z donicami akcentującymi wejścia na teren parku. Rośliny, które wybrano do nasadzeń, to m.in. hortensja i czarny bez, które dobrze znoszą zacienienie. Oprócz tego pojawiła się tu zimozielona okrywowa kalina. Koszt zmian, które zakończono w listopadzie, to prawie 51 tys. zł. 

Kolejny projekt obejmował teren, na którym w Parku Kościuszki znajduje się sztuczny zbiornik wodny z mostkiem. Na podstawie wniosku teren wokół został wzbogacony nową roślinnością o wartości ponad 42 tys. zł. Gatunki, które wybrano, nawiązują do stylu parku angielskiego – to m.in. różanecznik, hortensja drzewiasta o ozdobnych, czerwono-różowych kwiatach, odporna na ekstremalne warunki pogodowe, berberys Thunberga, dekoracyjny dereń biały o kulistym przekroju, jaśminowiec wonny o biało-kremowych kwiatach, róża okrywowa oraz liliowiec żółty. Zadanie zostało wykonane w listopadzie ub.r.

W ramach realizacji tego projektu wykonano nasadzenia krzewów i pnączy przystosowanych do trudnych miejskich warunków przy przystankach w Dąbrówce Małej, tj. przy ul. Le Ronda, Strzelców Bytomskich, Roździeńskiego i Pitery. Rośliny znalazły się w donicach – są to m.in. jałowiec chiński o kształcie stożka oraz jałowiec płożący, który z kolei jest bardziej rozłożysty, wiosną przybiera kolor złocistożółty, a później przekwita na zielono. Oprócz tego pojawiły się tu krzewy sosny górskiej i bluszcz pospolity. Całość kosztowała blisko 32 tys. zł, a realizacja zadania zakończyła się w listopadzie.

Ostatnim ze zrealizowanych zadań było utworzenie ogrodu terapeutycznego w okolicy Górnośląskiego Centrum Medycznego w Ochojcu. Na miejscu pojawiły się ławki, a przestrzeń ogrodu otoczono żywopłotem z bluszczem. Koszt realizacji ogrodu to ponad 73 tys. zł, a wykonanie zakończyło się w październiku.

„Najczęściej projekty zgłaszane w ramach Zielonego Budżetu mają na celu zazielenienie przestrzeni, rewitalizację skwerów i parków, tworzenie łąk kwietnych czy ogrodów deszczowych. Jak widać jest wiele możliwości na zwiększanie ilości zieleni w mieście. Tylko w zeszłym roku ogłosiliśmy 15 przetargów na realizację zadań z III edycji Zielonego Budżetu i zrealizowaliśmy 60 zadań” – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. – W 2024 mamy do zrealizowania 54 kolejne zadania z IV edycji Zielonego Budżetu o łącznej wartości ponad 2 mln zł – dodaje dyrektor.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.