Marcin Krupa, prezydent Katowic odebrał nagrodę Szafir Jakości 2024 /fot/ KAW
Reklama

Katowice zostały nagrodzone. Prezydent też i zastępca naczelnika. Po raz 9 z rzędu miasto zostało wyróżnione w konkursie „Samorządowy Lider Edukacji” organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. 

Katowice są organem prowadzącym dla 123 edukacyjnych jednostek organizacyjnych, w ramach, których funkcjonuje 210 szkół i placówek oświatowych. 1 149 ósmoklasistów przystąpi w Katowicach do tegorocznego egzaminu kończącego edukację na poziomie podstawowym, 1 994 uczniów będzie mogło przystąpić do matury, a wszystkich absolwentów szkół ponadpodstawowych może być 2 103.

Reklama

„Uzyskiwane certyfikaty to dla mnie źródło dumy i satysfakcji. Docenienie naszych dokonań przez niezależne grono ekspertów, certyfikujących corocznie samorządy w całej Polsce potwierdza, że prowadzenie spójnej i wyrazistej polityki edukacyjnej przekłada się na jakość kształcenia. Oczywiście nie osiadamy na laurach. Każde kolejne wyróżnienie to dla nas motywacja do dalszej, wytężonej pracy” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. „W tym roku Katowice są Europejskim Miastem Nauki. To doskonale pokazuje jak dużą wagę przykładamy do edukacji – od tej wczesnoszkolnej po naukę na poziomie szkolnictwa wyższego” – dodaje prezydent.

Ogólnopolski Program Certyfikacyjny dla Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw
„Samorządowy Lider Edukacji” ma na celu promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, wspierania młodzieży i współpracy ze środowiskami edukacyjnymi. Tegoroczna Gala Finałowa 13. edycji konkursu odbyła się w Pałacu Młodzieży im. Aleksandra Kamińskiego, a jej partnerem było Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024.

Podczas Gali Finałowej 13. edycji „Samorządowego Lidera Edukacji” certyfikat Samorządowego Lidera Edukacji otrzymało m.in. miasto Katowice, za szczególną aktywność w dziedzinie rozwoju oświaty i wspieranie środowisk oświatowych. Marcin Krupa, prezydent Katowic został nagrodzony medalem – Edukacyjny Szafir Jakości, który otrzymują samorządowcy najbardziej zaangażowani w rozwój edukacji. Natomiast Grażyna Burek, zastępca naczelnika wydziału Edukacji i Sportu w Urzędzie Miasta Katowice otrzymała nagrodę specjalną: Kobieta Roku w Edukacji.

„Jednym z celów konkursu jest promocja dobrych praktyk i wymiana doświadczeń pomiędzy samorządami  w zakresie lokalnej polityki edukacyjnej. Katowice mają się czym pochwalić w tym zakresie. Realizujemy kilka autorskich programów edukacyjnych, takich jak m.in.: Katowicki Program Edukacji Regionalnej „Serce Metropolii – Katowice Moje Miejsce Na Ziemi”, „Jak ryba w wodzie” czy „Zakodowane Katowice”, a do tego prowadzimy pilotaż kolejnego takiego programu „Klimatyczne Katowice”, by po przeprowadzonej ewaluacji wdrożyć go we wszystkich katowickich szkołach podstawowych” – mówi Grażyna Burek, zastępca naczelnika wydziału edukacji i sportu w UM Katowice.

W tegorocznym uroczystym wręczeniu nagród udział wzięli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i starostowie reprezentujący Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) z całej Polski, a także naukowcy, przedstawiciele środowiska organizacji pozarządowych, dziennikarze oraz liderzy lokalni. 

Znakiem i certyfikatem „Samorządowy Lider Edukacji” można posługiwać się przez rok. Samorządy, które po raz czwarty uzyskują to zaszczytne wyróżnienie, otrzymają z urzędu prestiżowy, srebrny certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji”, a gminy i powiaty nagrodzone po raz szósty – certyfikat złoty. Na przestrzeni lat Katowice honorowane były srebrnym i złotym certyfikatem oraz dwukrotnie wyróżnieniem Primus, przyznawanym samorządom z najwyższą liczbą punktów certyfikacyjnych.

Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej miano to nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W dniu 22 grudnia 2021 r. podpisana została umowa Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako Lider Konsorcjum oraz Miasto Katowice – Strategiczny Partner Konsorcjum.

Miasto Katowice kontra Szkoła w Chmurze. W tle niewypłacone miliony złotych i problem kilku tysięcy dzieci

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.