Reklama

Ciąża to czas, kiedy zapotrzebowanie organizmu kobiety na określone składniki mineralne oraz witaminy wzrasta. Jednym z kluczowych składników, wpływających na prawidłowy rozwój płodu jest kwas foliowy. Jednak to nie wszystko. Jakie są zalecane witaminy dla kobiet w ciąży?

Co powinna przyjmować kobieta w czasie ciąży?

Suplementacja w okresie ciąży zalecana jest każdej ciężarnej kobiecie. Ważny jest dobór suplementu diety, który ma w składzie kluczowe składniki odżywcze dla właściwego rozwoju płodu oraz przebiegu ciąży.

Reklama

Wybierając witaminy dla kobiet w ciąży, należy zwrócić uwagę także na zawartość określonych składników mineralnych i witamin w zalecanej porcji na dobę. Skład przyjmowanego przez ciężarną preparatu powinien być zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Na jakie substancje należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Kwas foliowy – suplementacja witaminy B9 zalecana jest przez cały okres ciąży oraz w okresie laktacji.
  • Witamina D – zapotrzebowanie w ciąży na tę witaminę bardzo łatwo można ustalić, przeprowadzając pomiar tego związku z surowicy.
  • Jod – zapotrzebowanie na jod to od 150 do 200 mcg na dobę dla kobiet, których tarczyca funkcjonuje prawidłowo. W przypadku problemów z tarczycą dawka jodu dobierana jest indywidualnie.
  • Żelazo – ten składnik mineralny powinien zostać uwzględniony u kobiet z niedoborem żelaza. W przypadku, kiedy wyniki krwi są prawidłowe, nie trzeba go przyjmować.
  • Kwas DHA – należy przyjmować co najmniej 200 mg od początku do końca ciąży.

high angle view of smiling pregnant woman with detox drink looking at camera while sitting at table

Czym grożą niedobory witamin w ciąży?

Niedobory konkretnych składników odżywczych w trakcie ciąży mogą źle wpływać na jej przebieg, jak również zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Podstawą prawidłowego odżywiania kobiet w ciąży powinna być zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta. Jednak zwiększające się zapotrzebowanie na konkretne witaminy i składniki mineralne powoduje, że trudno będzie je pokryć, stosując tylko odpowiednią dietę. Suplementacja w tym okresie ma na celu pokrycie wymaganego zapotrzebowania na daje składniki.

Niedobór jodu w ciąży

Prawidłowy rozwój dziecka może zakłócać także niedobór jodu. Wówczas wzrasta ryzyko wystąpienia upośledzenia umysłowego u dziecka. Wyższe jest również prawdopodobieństwo pojawienia się zaburzeń słuchu i poronienia. Suplementacja jodu zalecana jest także ze względu na prawidłowy rozwój tarczycy u dziecka. Wysoki niedobór jodu w organizmie matki może prowadzić do niedoczynności tarczycy.

Niedobór kwasu foliowego w ciąży

Niedobór witaminy B9 powoduje zwiększenie ryzyka wad cewy nerwowej, jak również układu moczowego oraz serca. Zbyt mała podaż tego związku w trakcie ciąży może też przyczynić się do wystąpienia zakrzepicy oraz poronienia.

Niedobór witaminy D w ciąży

Zbyt niska podaż witaminy D u kobiet może powodować problemy z zapłodnieniem. Niedobory tej witaminy mogą też zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, a także urodzenia dziecka z niską masą ciała.

Young pregnant woman taking vitamins. A, D, E, omega-3 capsules. Female in home interior sitting in bed, capsules close up

Każda kobieta w ciąży powinna sięgnąć po dobrej jakości suplementy diety, które pokryją zapotrzebowanie na składniki odżywcze zarówno matki, jak i dziecka. Co więcej, przyjmowanie takiego preparatu jest w stanie uchronić dziecko przed wystąpieniem wad i schorzeń. Wybór odpowiedniego suplementu diety dla kobiet w ciąży powinien być skonsultowany z lekarzem ginekologiem.

Portrait of a young pregnant woman preparing a healthy juice with fresh fruits in the kitchen

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.