foto: Jacek Waszut-Wójkowski
Reklama

Zamiast protestować przeciw kolejnej wycince drzew, aktywiści z Pszczyny przekonali Starostwo Powiatowe do powołania zespołu do ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Z kolei na przystankach autobusowych i tramwajowych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pojawiły się brajlowskie oznaczenia ułatwiające podróżowanie osobom z tego typu potrzebami. Inicjatorami zmian są grupy uczestniczące w ogólnopolskiej akcji Masz Głos Fundacji im. Stefana Batorego docenione nagrodą Super Samorząd. W gronie finalistów jest też Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba z Katowic.

Laureaci i finaliści nagrody Super Samorząd zostali wybrani z grona 180 uczestników ubiegłorocznej edycji akcji Masz Głos, która od 17 lat pomaga społecznikom i władzom samorządowym rozwiązywać lokalne problemy poprzez partnerską współpracę. Tym, którzy ją podejmą i ułożą najlepiej przy realizacji oddolnej inicjatywy, Fundacja Batorego przyznaje nagrodę Super Samorząd. W tym roku na pięciu laureatów z całej Polski aż dwóch jest ze Śląska, a trzeci dotarł do finału. Działania wszystkich trzech wspierał Grzegorz Wójkowski ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, koordynator akcji Masz Głos w województwie śląskim, opolskim i dolnośląskim. Od 21 lutego ruszają zapisy do kolejnej edycji akcji Masz Głos. Zgłoszenia do 5 marca przez formularz.

Reklama

Te samorządy są super

Zespół opiniodawczo-doradczy do spraw ochrony dziedzictwa przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju ziemi pszczyńskiej „Drzewa dla Pokoleń” pracuje od jesieni. Tworzy go grono osób ze Stowarzyszenia Pszczyna Miasto Zielone, Starostwa Powiatowego, ekspertów z Powiatowego Zarządu Dróg oraz geodeta, arborysta. Mają za zadanie analizować inwestycje ingerujące w zieleń już na etapie koncepcyjnym, a trzeba wiedzieć, że przyroda jest znakiem rozpoznawczym Pszczyny i wymaga szczególnej ochrony. Zespół ma już sukcesy na koncie, m.in. przywrócenie zadrzewienia przy jednej z ulic, przy której nie przewidywała go inwestycja. Wcześniej, zanim powstał zespół, były spóźnione protesty po przeprowadzonych wycinkach.

Zmienia się też komunikacja publiczna w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzięki współpracy Fundacji Transgresja i Zarządu Transportu Metropolitalnego widać już osiem zmian w autobusach, tramwajach i obiektach komunikacji publicznej. Na tablicach rozkładowych zostało uporządkowane umiejscowienie kodów QR – teraz są w prawym dolnym rogu, a nie w przypadkowych miejscach, głośność sygnałów akustycznych przed zapowiedziami wewnątrz pojazdów jest zawsze taka sama. Wszystko to efekty raportu o stanie dostępności komunikacji na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dla osób z niepełnosprawnościami, opracowanego przez Fundację Transgresja, oraz pracy zespołu roboczego, który powstał z myślą o wdrażaniu zmian. W jego skład zespołu wchodzą przedstawiciele strony społecznej, ZTM i koordynator akcji Masz Głos.

Obydwa działania na Śląsku pokazują nowy trend współpracy między stroną społeczną a władzami lokalnymi, który doceniło jury nagrody Super Samorząd:

„Środowiska lokalne wychodzą z pozycji petentów, fazy załatwiania prostych spraw i śmiało wkraczają na scenę lokalnego życia, upominając się o partnerskie zarządzanie. Dostrzegam tutaj wspięcie się na wyższy poziom partycypacji społecznej” – mówi Jerzy Stępień, który zasiadał w gronie jurorów nagrody Super Samorząd obok Edwina Bendyka, Olgi Gitkiewicz, Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz i Bartosza Węglarczyka.

W gronie finalistów jest także Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba oraz władze Miasta Katowice, dzięki którym została uporządkowana Dolina Potoku Kokociniec. W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego na sąsiednich działkach powstanie park dla właścicieli psów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.