Dron w akcji / fot. Straż Miejska Katowice
Reklama

Dron będzie kontrolował kominy w Katowicach. Wskaże, kto truje sąsiadów. Dron jest wyposażony w specjalną głowicę pomiarową, która w bardzo precyzyjny sposób potrafi wskazać miejsce zanieczyszczeń.

„Pomiar podstawowych parametrów, w tym poziomu zanieczyszczeń pyłami PM2,5 i PM10, jest wykonywany natychmiastowo, a następnie odczytywany na komputerze zespołu kontrolującego” – wyjaśnia Jacek Pytel z katowickiej straży miejskiej. „Badania prowadzone są przez zespół składający się z operatora drona – firmy współpracującej z Urzędem Miasta w Katowicach  oraz funkcjonariuszami Zespołu Ochrony Środowiska  straży miejskiej, dzięki czemu w przypadku wykrycia wykroczenia możliwe jest natychmiastowe przeprowadzenie kontroli” – dodaje. 

Wyniki badań z drona nie są dowodem, który w sądzie może być wykorzystany, dlatego w tym celu pobiera się próbkę pyłu z paleniska.

Gdy dojdzie do stwierdzenia wykroczenia kontrola może zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym od 20 zł do 500 zł, a nawet grzywną w wysokości do 5 tys. zł w przypadku odmowy przyjęcia mandatu i skierowania sprawy do sądu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.