Na Śląsku powstała Ptasia Wyspa. To unikat w skali Europy i nowa atrakcja turystyczna w województwie  

A. Maciaszczyk

Na Śląsku powstała Ptasia Wyspa. To unikat w skali Europy i nowa atrakcja turystyczna w województwie. Ptasia Wyspa została zbudowana na zbiorniku w Goczałkowicach-Zdroju, ma być siedliskiem dla Rybitwy Rzecznej, rzadkiego i znajdującego się pod ochroną ptaka. 

Powstanie Ptasiej Wyspy to efekt projektu Life Vistula, który opiewa na ponad 20 mln zł. Jego część – budowa hydrotechniczna na zbiorniku w Goczałkowicach to koszt rzędu 1,2 mln zł. Środki pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tymczasowe wyspy były zalewane

Zbiornik w Goczałkowicach wtórnie zdziczał. Pojawiły się na nim rzadkie gatunki ptaków, które tworzyły sobie lęgowiska na tymczasowych wyspach, które tworzą się okresowo na zbiorniku. Gdy poziom wody wraca do normy, te wyspy są zalewane. Wśród nich była właśnie Rybitwa Rzeczna, niewielki ptak znajdujący się pod ochroną.

„Jeżeli można pomóc, to trzeba było coś wymyśleć” – mówi Andrzej Siudy, kierownik zapory w Goczałkowicach. „Będziemy oczekiwać na wiosnę, czy ta wyspa się przyjmie dla ptaków, czy ptaki ją też skolonizują. Jest to dokładnie w tym miejscu, gdzie są te wyspy okresowe” – dodaje.

Budowana Ptasia Wyspa zostanie na zbiorniku. Jej konstrukcja pozwoli przetrwać nawet najtrudniejsze warunki pogodowe.

„Łączymy funkcję zbiornika, który pełni rolę przeciwpowodziową, jak również zaopatrzenia w wodę pitną całej Aglomeracji Śląskiej, z rolą przyrodniczą. Okazuje się, że można to pogodzić” – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Ptasia Wyspa / fot. Slaskie.pl

Ptasia Wyspa powstaje dla ptaków, ale skorzystają na tym też ludzie. Jednocześnie buduje się nowa atrakcja turystyczna w regionie, unikatowa w skali całego kraju, a nawet Europy.

„Jezioro Goczałkowickie jest imponującym akwenem, zależało nam na tym, by taki ptak jak Rybitwa Rzeczna, który jest zagrożony mógł przetrwać, mógł mieć miejsce do lęgu – to jest jedna kwestia – druga, podnieść walor atrakcyjności turystycznej tego miejsca” – mówi Maciej Zaremba z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Wiadomo, że RDOŚ chce wybudować wieżę widokową, z której będzie można obserwować z oddali ptaki na nowej wyspie. Wieża będzie gotowa do 2023 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.