Strefa Kultury / fot. InfoKatowice.pl

Miasto oszacowało ile może zarobić na parkingu w Stefie Kultury. Ucierpią okoliczne dzielnice? Szykuje się trudny czas dla kierowców, którzy parkowali w Strefie Kultury, bo przyjezdni mają płacić 10 zł za godzinę parkowania, a mieszkańcy wyposażeni w program zniżkowy czyli Katowicką Kartę  Mieszkańca zapłacą 5 zł. To będzie też raczej mało wygodny czas dla mieszkańców okolicznych dzielnic – bo część kierowców zapewne będzie szukało tam darmowego postoju. Dzisiaj władze Katowic mają zaprezentować  zwycięzcę konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną parkingu wielopoziomowego w katowickiej Strefie Kultury. 

Miasto wyliczyło, że miesięcznie zarobi na parkingu w Strefie Kultury około 200 tys. zł. Rocznie to około 1,4 mln zł.  Te wyliczenia, na Komisji Infrastruktury i Środowiska, radny Adam Skowron z Forum Samorządowego uznał za zbyt optymistyczne.

„Przy tej cenie, wydaje mi się, że może się okazać, że tam nie będzie zbyt dużego obłożenia, a wiele samochodów, które dzisiaj tam parkują po prostu będą wybierały ulice obok i rozleją się po dzielnicach. Nawet jeżeli wprowadzimy Strefę Płatnego Parkowania na Koszutce, Gwiazdach itd. to i tak będą to miejsca parkingowe o połowę tańsze niż w Strefie Kultury i to nawet dla mieszkańców Katowic” – mówił Adam Skowron. Radny dopytał o możliwość zmian wysokości opłat za postój.

Jak tłumaczyli urzędnicy, ceny na parkingu mają wymóc na kierowcach przejście na komunikację miejską. Miasto stopniowo jednak zamierza rozwijać Strefę Płatnego Parkowania (SPP) z możliwymi ulgami dla mieszkańców.

„Takie rozwiązanie jest możliwe do wprowadzenia – tłumaczyli urzędnicy. Co oznacza, że na obszarze dookoła Strefy Kultury w miejsce dotychczasowych bezpłatnych parkingów, pojawią się płatne.

Radny Dawid Durał dopytywał o kwestię darmowego udostępnienia parkingu. Pytał konkretnie czy PTWP – operator Spodka i MCK będzie płacił za użytkowanie parkingu.

„Wynajęcie nieodpłatne odbywa się wyłącznie na polecenie prezydenta” – tłumaczyła Katarzyna Betka z Urzędu Miasta Katowice. Z tej możliwości korzysta się jedynie w przypadku imprez państwowych czy np. charytatywnych. W trakcie innych wydarzeń zarezerwowany parking był odpłatny – np. firma PTWP płaciła miastu za parking w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Inkasenci zamiast parkomatów

Nie pojawią się tam parkomaty, na razie opłaty trzeba będzie uiszczać przez inkasenta – ci będą przyjmować wyłącznie płatności kartą. Pobierający opłaty od 4 września zniknęli z katowickich parkingów, ale wrócą do Strefy Kultury.

„Zakładamy ustawienie tam parkomatów” – zapewnił Konrad Wnorowski, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach. Co zdziwiło radnego Dawida Kamińskiego z PiS, który dopytywał dlaczego obecnie nie postawiono tam urządzeń.

„Fajnie by było to wprowadzić od samego początku” – stwierdził Kamiński.

Wnorowski tłumaczył, że gdy powstanie parking wielopoziomowy w rejonie parkingu A w Strefie Kultury, to wtedy parkomaty tam nie będą potrzebne.

„Jeżeli ta inwestycja z jakiegoś powodu nie powstanie, to będą wprowadzone parkomaty” – mówił zastępca dyrektora MZUiM. Budowa parkingu ma ruszyć na przełomie 2021/2022 roku.

Miasto na razie nie chce wprowadzać automatów do poboru opłat głównie ze względu na koszty.

„To jest duży koszt, a staramy się, żeby obecne nakłady na parkingi A, B i C były jak najniższe” – mówili urzędnicy. Jeden parkomat to koszt 40-50 tys. zł plus oprogramowanie. Na chwilę obecną nie jest przewidywana możliwość płatności aplikacją mobilną w Strefie Kultury.

Kiedy ruszy płatne parkowanie?

Po przegłosowaniu uchwały najwcześniej zmiany zaczną obowiązywać od połowy października, tłumaczyła na Komisji Infrastruktury i Środowiska, Katarzyna Betka z Urzędu Miasta Katowice. Opłaty za parkowanie będą pobierane w godzinach od 6.30 do 17.00 do poniedziałku do piątku.

„Czyli w godzinach największej akumulacji i czasu postoju parkowania” – mówiła na komisji.

W weekendy i po godzinie 17.00 parkingi będą bezpłatne, co nie powinno negatywnie wpływać na działalność NOSPR i Spodka. „Koncerty i wydarzenia głównie odbywają się wieczorami i w weekendy” – mówili urzędnicy.

Pobór obejmie w sumie 559 miejsc parkingowych, pozostałe 50 zostanie przeznaczonych na bezpłatne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Pojawi się też zatoka dla autobusów z darmowym postojem do 15 minut.

W razie braku opłaty za postój zapłacimy 369 zł kary. Kierowca wjeżdżający na parking będzie zobowiązany do zapoznania się w regulaminem parkingu. Jeżeli nie wykupi biletu to: „będzie większy przychód dla miasta” – skomentowała urzędniczka na komisji.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.