Urząd Miasta Katowice / fot. AM
Reklama

Prezydent Katowic przedstawił Katowicki Pakiet NGO, który ma pomagać organizacjom pozarządowym działającym na terenie miasta. Część pakietu w ogóle nie zależy od miasta, tylko od działań rządu i wprowadzonych w Warszawie rozwiązań. Najważniejsze co może na tę chwilę dać miasto NGO, to zwolnienia z czynszów w miejskich lokalach. To faktycznie główna pomoc jaką miasto oferuje w ramach pakietu.  

Prezydent Katowic zrobił tym razem kilkunastominutową konferencję online na temat tego, jak miasto wspiera NGO-sy, czyli organizacje pozarządowe.

Reklama

„W Katowicach sektor organizacji pozarządowych dynamicznie się rozwija i liczy dziś ponad 1650 podmiotów. Organizacje NGO realizują zarówno zadania zlecane i finansowane przez Miasto Katowice, jak i prowadzą własną działalność statutową. NGOsy są siłą napędową życia miasta realizując m.in. wartościowe projekty edukacyjne, kulturalne, sportowe, których adresatem są seniorzy, młodzież czy rodziny z dziećmi” – wychwala NGO-sy prezydent Katowic Marcin Krupa. – „Postanowiliśmy przygotować Katowicki Pakiet NGO, którego celem jest uratowanie naszych organizacji pozarządowych, by po zakończeniu epidemii mogły od razu wrócić  do realizacji swoich działań” – podkreśla prezydent.

Miejsko-rządowe filary

Katowice przedstawiły 5 filarów swojej polityki wsparcia dla NGO z czego tak naprawdę tylko niewielka część to realne wsparcie ze strony miasta.

Pierwszy filar, stanowiący o faktycznej pomocy miasta, to zwolnienia na 3 miesiące z kosztów wynajmu lokalu z zasobów miejskich i kolejne 3 miesiące obniżonego o połowę kosztu wynajmu.

„Podmioty, które na mocy obowiązujących przepisów prawa bądź wskutek negatywnych konsekwencji ekonomicznych wprowadzonych ograniczeń epidemicznych zaprzestały działalności w lokalu, musiały zawiesić lub zamknąć działalność, zostaną zwolnione przez nas z opłaty czynszowej na okres obowiązywania tych uregulowań” – mówi Marcin Krupa. – „Z kolei gdy NGOsy wznowią działalność po zakończeniu obostrzeń, przez okres tzw. rozruchu, czyli przez trzy miesiące, zostaną zwolnione z 50% czynszu, a ponadto płatności za wspomniane 3 miesiące – będą mogły rozłożyć na raty i spłacać przez 6 kolejnych miesięcy” – dodaje prezydent i podkreśla, że zwolnienia i karencja będą przyznawane na wniosek NGOsów.

Z tej formy wsparcia mogą skorzystać 82 NGO-sy na ponad 1,6 tys. podmiotów działających w mieście.

Drugi filar to zwolnienie lub umorzenie w części podatku od nieruchomości, które miałby zapłacić NGO-sy, posiadające swoje obiekty. Z tym, że to też rozwiązanie Tarczy Antykryzysowej. Tutaj też organizacje mogą wnioskować o połowę mniejsze opłaty za odbiór odpadów – na to akurat wpływ miało miasto.

Trzeci filar, to zaznaczenie, że miasto będzie kontynuować współpracę z NGO, będą ewentualnie aneksy do umów, aby można było je faktycznie wykonać w czasie pandemii. Miasto deklaruje, że zamierza podpisywać umowy na nowe wcześniej planowane działania. Na upartego można byłoby uznać to za wsparcie, ale wydaje się to raczej naturalną konsekwencją obecnej sytuacji, która przez wiele podmiotów zlecających działania dla NGO została wprowadzona już w życie w marcu. Zresztą to też regulowały rozwiązania Tarczy Antykryzysowej, czyli znowu rząd. Trudno mieć pretensje do kogoś, że np. nie zorganizował spotkania dla mieszkańców w czasie zakazu zgromadzeń. Raczej oczywistym jest konieczność aneksowania umów, ewentualne przeniesienie części działań online.

Miasto też wspiera NGO-sy, które pomagają w walce z epidemią – np. robiąc zakupy, dowożąc posiłki do Dziennych Domów Pomocy społecznej etc. To czwarty filar pomocy miasta. Miasto deklaruje też wsparcie w zakupie środków ochrony osobistej dla pracowników tych organizacji pozarządowych.

Piąty filar stanowią dodatkowe działania i rozwiązania prawno-finansowe, o które zabiegały organizacje pozarządowe. Znalazł się w nim m.in. zapis dotyczący możliwości rozliczania w ramach dotacji wydatków administracyjnych za czynsz, media, opłaty telefoniczne i Internet. Możliwość ta będzie dotyczyć działań realizowanych w siedzibie organizacji o charakterze stacjonarnym na rzecz mieszkańców Katowic. W tym filarze znajdziemy też wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej np. dopłaty do wynagrodzeń pracowników. To akurat działania rządowe realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.