Reklama

Do 2022 roku ma powstać Panteon Górnośląski w podziemiach Katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Dzisiaj na terenie przyszłego muzeum, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego podpisano umowę w tej sprawie. W sumie obiekt do 2022 roku ma kosztować 49 mln zł, z czego 40 mln zadeklarowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie jest jednak wykluczone, że koszty inwestycji wzrosną. – Co przyniesie rynek pożyjemy, zobaczymy – powiedział jeszcze przed podpisaniem umowy marszałek Jakub Chełstowski.

Umowę podpisano między czterema podmiotami: Ministerstwem Kultury, które reprezentował wiceminister Jarosław Selin, Archidiecezją Katowicką, którą reprezentował arcybiskup Wiktor Skworc, miastem Katowice reprezentowanym przez prezydenta Marcina Krupę oraz Urzędem Marszałkowskim reprezentowanym przez marszałka Jakuba Chełstowskiego i wicemarszałka Wojciecha Kałużę.

Reklama

– Jestem przekonany, że ten Panteon, który dzisiaj uroczyście inicjujemy będzie wielkim świadectwem patriotyzmu, siły, mocy, wiary, kultury, tradycji, wielu dziedzin i będzie świadectwem siły Śląska emanującym na całą Polskę – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, do 2022 każdy z podmiotów założycielskich dołoży do inwestycji po 3 mln zł (rocznie po milionie), a MKiDN 40 mln zł.

– Mam nadzieję, że zmieścimy się w tym kosztorysie i ta inwestycja zostanie w sposób perfekcyjny przeprowadzona – mówił marszałek Jakub Chełstowski. Gdyby w przetargu na przebudowę podziemia katedry wyszło więcej niż 40 mln zł, to wtedy podmioty zaangażowane będą szukać dodatkowych pieniędzy na inwestycję. – Ojcowie założyciele tej inwestycji, musimy się czuć zobowiązani żeby ten projekt doprowadzić do końca – dodał marszałek.

Do wykorzystania na nowe muzeum jest 2,5 tys. mkw., to praktycznie druga katedra mieszcząca się pod ziemią.

– Dajemy niejako od siebie tę przestrzeń przyziemia katedry – mówił arcybiskup Wiktor Skworc. – Do wykorzystania po to, aby pokazać najważniejsze postaci Górnego Śląska, te najwybitniejsze osoby i osobistości, które zapisały się w historii Górnego Śląska w mijającym stuleciu. Panteon będzie miejscem spotkania z historią – dodał.

Jak podkreślił arcybiskup, Panteon będzie „szkołą uczenia się śląska”.

Obecnie już wytypowano 165 nazwisk osób, które mogą znaleźć się w Panteonie Górnośląskim – w tym m.in. Wojciecha Korfantego.

Prezydent Katowic mówił o przyszłości i zaznaczył, że konieczne jest pamiętanie o przeszłości.

– Nie da się budować na słabym fundamencie – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. – A tym dobrym fundamentem są na pewno, ci wielcy Ślązacy, katowiczanie, Polacy, którzy działali na rzecz tego regionu, na rzecz rozwoju naszego kraju – dodał.

Reklama

11 KOMENTARZE

  1. Skoro najwybitniejsze postaci Górnego Śląska to rozumiem, ze również Ślązacy narodowości niemieckiej lub mojzeszowej? Przemysłowcy, naukowcy, artyści…
    Górny Śląsk to również województwo opolskie, góra św. Anny.

  2. Hmm za 40 mln można zbudować mieszkania dla potrzebujących , wspomóc jakiś szpital , a ja tylko słyszę że morawiecki następne muzeum dofinansowuje … Komu to potrzebne ? Masakra jakaś

  3. Nie wiedziałem że arcybiskup jest właścicielem katedry „Dajemy niejako od siebie tę przestrzeń przyziemia katedry”. Od siebie może ktoś coś dać jak jest to jego własność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.